Çocuk gözlükleri neden en iyi UV korumayı sağlamalıdır?

Bütün ebeveynlerin çocukların gözlerini zararlı Ultraviyole Radyasyonundan (UVR) koruma hakkında bilmesi gerekenler.

Çocuğunuzun dışarıda oynamasına izin vermeye gelince çoğu ebeveyn güneş kremi kullanmanın önemini bilir ama Ultraviyole Radyasyonunun gözlere olabilecek etkileri sıklıkla görmezden gelinir. DAHA İYİ GÖRME, UV korumalı güneş gözlükleri ve UV korumalı gözlüklerin çocuğunuzun görmesini nasıl koruyabileceğini açıklar.

Çocukların dışarıda oynaması gerekir

Dışarıda zaman geçirmek çocuğunuzun gelişmesinin önemli bir parçasıdır ve siz de ayrıca dışarıda birlikte spor yaparken ve oyun oynarken veya parkta yürürken veya piknik yaparken çocuklarınızla ilgilenmeyi ve bağ kurmayı çok seviyorsunuzdur.

Tabiatın güzelliklerini öğrenmek, biraz temiz hava almak ve dış mekanda rahatlamak ile ekran zamanını dengelemenin yanı sıra, dışarıda olmak, çocuğunuzun çok ihtiyaç duyduğu fiziksel egzersizi yapabilmesi anlamına gelir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir, sağlıklı uyumayı destekleyebilir ve kendisini daha pozitif hissetmesine katkıda bulunabilir.1 Araştırmalar ayrıca dışarıda daha fazla zaman geçiren çocuklarda miyopi gelişme olasılığının daha düşük olduğunu düşündürmektedir.2

Çocuğunuzun vücudunun kemik gelişmesi sürecinde önemli bir rol oynayan vitamin D üretmek için de güneşe maruz kalması gerekir.1

Çocukların dışarıda oynaması gerekir

Güneşe maruz kalmayla oluşan tehlikeler

Dışarıda harcanan zaman çocuğunuz için faydalı olabilse de güneşe çok fazla maruz kalmanın tehlikelerinin farkında olmak önemlidir.

Dünyanın yüzeyine erişen UVR'nin (Ultraviyole Radyasyonu) %95–97'si cildin derinlerine girer ve burada cilt kanseri oluşmasına ve cilt yaşlanmasının hızlanmasına katkıda bulunabilir. Güneşe aşırı maruz kalma gözlere de zarar verebilir ve zaman içinde fotokeratit, fotoyaşlanma (dermatoheliosis) ve kataraktlar gibi göz hastalıklarına yol açabilir.1

Güneşe maruz kalmayla oluşan tehlikeler

Bir ebeveyn olarak tabii ki çocuklarınız için en iyisini istiyorsunuz ve tehlikelerle ilişkili olduğu zaman dışarıda oynamayı desteklemek sizi ikilemde bırakabilir. Buradaki iyi haber uygun UV korumasıyla her şeyin doğrusunu yapabilmenizdir. UV korumanın ne olduğunu anlamak için bir adım geri gidip UVR'nin ne olduğunu öğrenelim.

Ultraviyole Radyasyonu (UVR) Nedir?

Güneş görünür ışık, ısı ve Ultraviyole Radyasyonu (UVR) saçar. Bu UVR üç banda bölünür – UVA, UVB ve UVC.

Güneş ışınları atmosfer ve sonra ozon tabakasından geçer ve su buharı, karbondioksit ve oksijen tüm UVC ışınlarını ve UVB ışınlarının yaklaşık %90'ını emer. Dünyaya erişen kalan UVR kısmı UVA'dan ve küçük bir UVB ışınları yüzdesinden oluşur. UVR her gün, tüm yıl ve tüm mevsimlerde mevcuttur, bulutlu günlerde bile.

UVR nanometre (nm) olarak ölçülür ve 100 nm ile 400 nm arasında dalgaboyları olarak tanımlanır. Gözlük camları için UV koruma standartlarını tartışırken bu önemli ölçümü aklınızda tutun.

Ultraviyole Radyasyonu (UVR) Nedir?

Çocuklar neden UVR'ye daha duyarlıdır?

Çocuğunuz dışarıda kaldıktan sonra ağrılı bir güneş yanığı oluşmuş olabilir – bu durum uzun süre UV'ye maruz kalmanın doğrudan bir sonucudur. UVA ve UVB cilt kanseri3 ve göz hastalıklarının nedenleri olarak da bilinirler ve çocuklar birkaç nedenle UVR hasarına daha duyarlıdır:

 • Çocuklar dışarıda daha fazla zaman geçirme eğilimdedir ve bu nedenle ortalama UV'ye maruz kalmaları bir yetişkinin üç katıdır. 60 yaşına kadar olan UV'ye toplam maruz kalmanın %40-50'si çocuğunuz 20 yaşına gelmeden gerçekleşir4.
 • Melanin cildin doğal koruyucu pigmentidir.5 Işığı etkin bir şekilde emer ve ciltte emilmiş UV radyasyonunu dağıtabilir. Çocukların cildinde daha az melanin vardır.
 • Gözü koruyan göz merceği çocuklarda daha saydamdır. Bunun sonucunda 10 yaş altındaki çocuklar için UVR'nin %75'i göz merceğinden geçerken 25 yaşından büyükler için bu oran %10'dur.6

Çocuklar UV ışınlarına daha duyarlıdır. Çocuğunuzun cilt ve gözlerini nasıl koruyacağınızı bildiğinizden emin olun.

Çocuğunuzu UVR'den koruma

Araştırmalar çocuğunuzun güneşten korunma alışkanlıkları ve davranışlarının ebeveynlerinden aldığı örnekler ve önerilere önemli ölçüde bağımlı olduğunu ve bunun kendisi büyüyüp kendi kararlarını vermeye başladığında bile geçerli olduğunu göstermiştir. 7 Bu ebeveynler için çok iyi haberdir!
Çocuğunuz güneş gözlüklerinin şık görünmediğini düşünse bile veya çocuğunuza biraz güneş kremi uygulamakta zorlanıyor olsanız da devam edin. Zamanla rehberliğiniz çocuğunuzun genel sağlığında bir fark yaratabilir.
UV İndeksi kişilerin kendilerini UVR'den daha etkin şekilde korumalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Özellikle çocuğunuz örneğin bir gezi sırasında olduğu gibi dışarıda normalden fazla kalacaksa UV İndeksini zaman zaman kontrol etme alışkanlığını edinin. Bölgeniz için UV İndeksini bir yerel hava durumu kanalı veya web sitesinden alabilir veya kısa bir internet taraması yapabilirsiniz. Sizi yönlendirmesi için aşağıdaki tabloyu kullanın.
UV İndeksini çocuğunuzu zararlı UVR'den korumak için kullanın ama kum, su ve kar gibi parlak yüzeylerin UV'ye maruz kalmayı arttıracağını ve özellikle dikkatli olunması gerektiğini unutmayın.
UV İndeksini çocuğunuzu zararlı UVR'den korumak için kullanın ama kum, su ve kar gibi parlak yüzeylerin UV'ye maruz kalmayı arttıracağını ve özellikle dikkatli olunması gerektiğini unutmayın.

Çocuğunuzun gözlerini korumayı unutmayın!

Muhtemelen cilt korumaya önemli ölçüde odaklanan birkaç ebeveyn dergisi, web sitesi, çocuk sağlığı bloğu ve sosyal medya yazısı okumuşsunuzdur. Bunun farkında olmak çok iyidir ama UV'ye aşırı maruz kalmanın gözler için de zararlı olabileceğini genelde görmezden geliriz.
Daha önce bahsedildiği gibi bir çocuğun göz merceği bir yetişkinin göz merceğinden çok daha fazla zararlı UV ışını geçirir. Güneş erken dönemde şiddetli hasara yol açabilir ama bu sadece yaşamın ileri dönemlerinde kataraktlar (dünya çapında körlüğün %48'inden sorumludur) veya fotoyaşlanma olarak da görülebilir.
Uzun dönemli hasara ek olarak çocuğunuzda güneş yanığı (fotokeratit) gelişebilir ve bu çok ağrılı olabilir. Tabii önlemek daima en doğrusudur ama gözde güneş yanığı olması hakkında daha fazla bilgiyi  gözde güneş yanığı için ilk yardım kısmında bulabilirsiniz.
ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Çocuğunuzun gözlerini UV'den koruma

Çeşitli göz hastalıklarının gelişmesini durdurmak veya yavaşlatmanın en iyi yollarından biri zararlı UVR ışınlarını ve daha yüksek enerjili görünür ışığın gözlere ulaşmasını engellemek üzere tasarlanmış renksiz veya renkli gözlük camları kullanmaktır.9 Maalesef gözlük camlarında UV koruma için mevcut standartlar çok değişkendir ve renksiz camlar için UV koruma standardı tüm UV spektrumunu kapsamaz. Bu nedenle tüm ebeveynler kapsamlı UV korumanın gerçekten ne anlama geldiğini anlamalıdır.
 
WHO ve  Uluslararası Non İyonizan Radyasyon Koruması Komisyonu (ICNRP) 400 nm değerine kadar UV korumanın UV ışınlarının %100'ünü engellemesini önerir (daha önce bahsedildiği gibi maksimum UV dalga boyu 400 nm'dir).
Çoğu gözlük camı sadece 380 nm dalga boyuna kadar UV ışınına karşı korur yani kalan UVR halen çocuğunuzun gözüne girebilir. Bu küçük bir fark gibi görünebilir ama 380 ile 400 nm arasındaki radyasyon çok daha şiddetlidir. 
 
400 nm'ye kadar koruma sağlayan gözlük camları için göz uzmanınızla konuşun.
Çocuğunuzun gözlerini UV'den koruma

UV korumalı güneş gözlükleri

Çocuklar için birçok eğlenceli güneş gözlüğü tasarımı vardır ama bunların hoş bir aksesuardan fazlası olduğunu unutmayın. Çocuklarınız için göz koruması ciddi bir konudur. Yüksek SPF değerine sahip iyi bir güneş kremi seçerken gösterdiğiniz özen gibi  kaliteli güneş gözlükleri seçerken de özen gösterin. En iyi çocuk gözlüklerini almak istiyorsanız aşağıdakileri bir rehber olarak kullanın:
 
 • Kontrol edilecek ilk ve en önemli şey UV korumalı güneş gözlükleri satın alıyor olmanızdır. Gözlük camları CE işaretini taşımalı ve 400 nm değerine kadar engellemelidir (bu sıklıkla üründe bir UV400 etiketiyle anlaşılır veya emin olmak istiyorsanız göz doktorunuza sorabilirsiniz)
 • Parlamadan koruma ile UV koruma arasında bir fark vardır. Tüm koyu renk gözlük camları görünür güneş ışığını engeller veya kısmen azaltır (parlak ışık veya rahatsız edici yansımaları azaltmak için) ama UVR ancak 400 nm'ye kadar UV koruma sağlayan gözlük camlarıyla tamamen engellenebilir.
 • Çocuğunuz su sporları veya kayak yapıyorsa polarize camlar düşünebilirsiniz ancak en uygun çözümü bulmanıza yardımcı olması için göz doktorunuzla konuşmak en doğrusudur.
 • Güvenlik açısından çocuğunuzun güneş gözlükleri hafif ve kırılmaya daha dayanıklı plastik gözlük camı materyallerinden yapılmalıdır.

UV korumalı gözlükler – renksiz gözlük camlarında 400 nm koruma seçin

Birçok çocuk daha iyi görmek için her gün numaralı çocuk gözlükleri kullanır. Ancak bazı renksiz gözlük camlarının da zararlı UV ışınlarının göze girmelerini etkin şekilde engelleyebileceğini biliyor muydunuz?
 
Daha önce bahsedildiği gibi UV koruma için açık bir endüstri standardı yoktur ve ebeveynler şunları bilmelidir::
 
 • Renksiz gözlük camları için genel endüstri standardı 380 nm'dir ve bu UVR'yi WHO'nun önerdiği seviyede tamamen engellemez.
 • Ancak 5 gözlük camından 1'i 400 nm'ye kadar UVR'yi engeller (maksimum UV dalga boyu) yani çocuğunuzun gözlük camlarının UVR'yi ancak kısmen engellemesi olasılığı 5'te 4'tür.
 • Renksiz gözlük camları 400 nm'ye kadar UV'yi engelliyorsa bunlar hem çocuğunuzun gözlerini hem de çevredeki hassas cildi korurlar ve böylece genellikle göz kapaklarına güneş kremi uygulamanız gerekmez.
UV korumalı gözlükler – renksiz gözlük camlarında 400 nm koruma seçin

Çocuk gözlüklerini satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

Çocuğunuzu bir görme testine götürdüğünüzde bir anda çok fazla bilgi verilebilir ama en azından artık UV korumalı gözlük camlarının önemini anlıyorsunuz.

Numaralı çocuk gözlükleri almak için kısa bir kontrol listesi veriyoruz:

 • Tam UV korumalı gözlük camlarında ısrarcı olun. ZEISS UVProtect Teknolojisi ile renksiz gözlük camları çocuğunuzun gözlerine çok kaliteli güneş gözlükleriyle aynı seviyede koruma sağlayacaktır.
 • Çocuk gözlük çerçeveleri rahat oturmalıdır ve çocuğunuz için en iyi çerçeveyi seçme konusunda özen göstermelisiniz.
 • Çocukların güneş gözlükleriyle olduğu gibi çocukların gözlüklerinin camları hafif olmalıdır – kırılma durumunda güvenlik için plastik gözlük camları önerilir.
 • Çocuğunuz özellikle aktifse veya spor yapıyorsa göz doktorunuzdan özel gözlük camı kaplamaları veya numaralı güneş gözlükleri hakkında daha fazla bilgi isteyin.
   

Çocuğunuz için cilt koruması

Çocuğunuz için mükemmel güneş gözlükleri veya UV korumalı gözlükleri bulduktan sonra gerisi kolaydır. UV indeksini takip edin ve şu cilt koruma önerilerini izleyin:
 
 • Güneş Koruma Faktörü (SPF) en az 50+ olan bir güneş kremini güneşe maruz kalmaktan 30 dakika önce uygulayın ve spor ve suda yapılan aktiviteler için su geçirmez güneş kremi tercih edin.
 • Çocuğunuza güneşten koruyucu giysiler giydirin. Uzun kollar ve boyun ve köprücük kemiğini, kolları ve bacakları örten giysiler güneş yanığını önlemekte oldukça etkili olabilir.
 • Yüz ve gözleri örtmek için güneşten koruyan iyi bir şapka alın. Geniş kenarlı şapkalar veya boynu örten bir kısmı olan küçük şapkalar, vizör şapkalar veya keplerden daha etkilidir.
 • Çocuğunuzun şapkasının iyi oturduğundan emin olun. Çoğu şapkanın koşarken düşmesini önleyecek sıkılabilir ipleri, şeritleri veya bantları vardır.
 • Bebekler güneşte tutulmamalıdır çünkü ciltlerinin kendini koruma süresi çok kısadır. Çoğu bebek arabası güneşi engellemek için kapatılabilecek gölgeliklerle gelir ve bunları dışarıdayken bebeğinizi tamamen örtmek için kullanın. Ayrıca bebeğinizi gölgede tutuyor olsanız bile güneş kremi uygulayın.
Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Gözlüğümü nasıl dezenfekte edebilirim ve yüzümde maske varken gözlük camlarımın buğulanmasını nasıl önleyebilirim?
Tüm güneş gözlükleri eşit değildir DAHA İYİ GÖRME UV koruma, renklendirme, aynalar, polarize camlar, ve diğerleri hakkında bilmeniz gerekenleri kendi gereksiniminize göre doğru güneş gözlüklerini bulmanıza yardımcı olmak üzere açıklar.
En sevdiğiniz aktivite için hangi güneş gözlüğü en uygundur? Her durum için kusursuz bir güneş gözlüğü vardır
Gözde güneş yanığı için ilk yardım Gözlerde güneş yanığını saptamak ve yapılacaklar

İlgili Ürünler