Cam kaplamaları, antirefle, sert kaplama, temizlik kaplaması, CleanCoat vs.

Kalite olarak ne tür cam kaplamaları vardır, aralarındaki farklar nelerdir? Cam kaplamalarının faydaları nelerdir?

Gözlük camı kaplamalarının koruyucu bir işlevleri vardır ve modern plastik camları her gün kullanılabilecek sağlam objeler haline getirirler. Ne yazık ki gözlük kullananlar yeni gözlüklerini satın alırken gözlük camı kaplamasına gerekli olan önemi vermezler ve bu kararı neredeyse tamamen gözlükçüye bırakırlar. Antirefle, sert, CleanCoat (kolay temizleme kaplaması) ve diğer kaplamalar söz konusu olduğunda bilgi sahibi olduğunuzdan emin olmak için bu kaplama silsilesinde yolunuzu bulabilmeniz amacıyla size yardımcı olması için bir kılavuz oluşturduk. Ne olursa olsun son seçim sizin!

1. Antirefle kaplama:

daha verimli bir biçimde görmek ve görünmek için klasik seçim

Gözlük kullanan çok sayıda kişi klasik olanı seçer: antirefle kaplamalı gözlük camı.

Antirefle kaplamanın faydaları

Şeffaf, net ve engelsiz görme gözlükleri daha çekici kılar ve gözlük kullanan kişi için kesintisiz ve yansımalardan arındırılmış bir görme sağlar.

Antirefle kaplamaya sahip olmayan camlar olduka dezavantajlıdır: Gözlüğü kullanan kişi için yoğun miktarda görünür yansıma meydana gelir. Bu yansımalar özellikle ıslak yollarda veya gece araba kullanırken, fakat aynı zamanda başka biriyle konuşurken bu kişi gözlük camlarınızda siz yerine kendi yansımasını göreceği için dikkat dağıtıcıdır.

Camlarınızda antirefle kaplama olduğunu nasıl anlarsınız?

Antirefle kaplamalı camlar yansıma rengi sayesinde ayırt edilebilir. Camlar için kullanılan malzemeden bağımsız olarak, bu kaplamalar camı beyaz arka plana karşı belirli bir açıyla tuttuğunuzda karakteristik renklerini gösterir. Bu gözlük kullanan kişi için oldukça pratiktir: optisyen antirefle kaplamayı tespit edebilir ve hatta farklı bir malzemeye geçilmesi istendiği takdirde aynı kaliteyi sunabilir.

Kaplamaların yansıma rengi genellikle yeşildir. ZEISS'ın ürettiği modern DuraVision® Premium gözlük camı kaplaması mavimsi bir yansıma rengine sahiptir. [Link zur Produktseite] Zorlukla görülebilen mavimsi antirefle rengi camın gözlerinize aktardığı ışık miktarını artırır. Yalnızca bununla kalmaz – mavi gözün daha az algıladığı bir renktir. Böylece bu yansıma rengine sahip camlar gözlerinizin diğer kişilerle konuşurken daha net görünmesine ve daha az yansıma oluşmasına yol açar. Gözleriniz daha doğal, neredeyse siz gözlük takmıyormuşsunuz gibi görünür.

Öyleyse neden optisyeninizle sunulan antirefle kaplama hizmetleri ve kaplamaların sağlamlığı hakkında hemen bugün konuşmuyorsunuz! Kaplamalarınızın planlandığı kadar uzun süre korunmasını salamak için hangi konularda dikkatli olduğuna dair önerilerini onlara sunun.

Yansıma önleyici kaplama olmadan Yansıma önleyici kaplama ile

2. Sert kaplama: özellikle plastik camlar için önemlidir

Plastik camlarınızın (organik camlar) kesinlikle bir sert vernik kaplaması ile korunması gerekir. Plastik camların kullanımı kolay olmakla birlikte kullanılan malzeme daha yumuşak ve cam malzemeden üretilen gözlük camlarına kıyasla çizilmeye karşı (herhangi bir işleme maruz bırakılmadıklarında) daha yatkındır - bunu mineral cam adından da anlayabilirsiniz.

Cam malzemesine göre farklı olan, sert bir verniğe sahip özel kaplamalar yalnızca camların çizilme direncini artırmakla kalmaz, aynı zamanda görme kalitesinin sürekli olmasını sağlar ve sağlamlığını artırır. DuraVision® Platinum kaplama sayesinde, ZEISS sert (AR) kaplamalı plastik ZEISS camlara kıyasla üç kez daha sert ve AR kaplamalı mineral (cam) ZEISS camlara kıyasla %35 daha sert bir çözüm sunmaktadır. Bu da kaplama uygulandığında iyonların camı kaplama biçimi sayesinde sağlanır. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Sert kaplama olmadan Sert kaplama ile

3. CleanCoat camlarınızı artık temizlemenizin hiç gerekmediği anlamına mı geliyor?

Ne yazık ki hiçbir kaplama camlarınızı artık temizlemenizin gerekmeyeceği anlamına gelmez. Fakat camlar lekelerin camda birikmesinin daha az olası ve cama yapışma ihtimalinin daha az olacağı bir şekilde kaplanabilir. CleanCoat cam yüzeyini pürüzsüz kılar, bu da kir ve tozun yapışmasını daha zorlu hale getirir. Bu da cam bakımını önemli ölçüde kolaylaştırır. Cam yüzeyi ne kadar pürüzsüzse, bu o kadar iyidir.

Tam olarak bir nilüfer yaprağı gibi, kaplamanın ıslanma özellikleri sayesinde su cama çarptığında akar. Bu özellikle antirefle kaplamalı camlar için büyük bir avantajdır, çünkü bu tür bir kaplamaya sahip olmayan camlardan daha fazla yansıma azaltma yoluyla kirlenme olasılığınız daha yüksektir.
Antistatik özelliğe sahip başka bir kaplama katmanı da gözlük camlarınızı temiz tutmanıza yardımcı olabilir: örneğin giysilerden gelen kumaş kalıntıları cama çok daha az yapışır.

CleanCoat olmadan CleanCoat ile

Hepsi bir arada kaplama paketi

Cam üreticileri müşterilerinin bir kaplama seçimi yapmalarını kolaylaştırmayı istemektedir, bu nedenle farklı kaplamalar için paketler sunmaktadırlar. ZEISS da bu konuda istisna değildir: DuraVision® Premium cam kaplamaları ile en yüksek seviyede antirefle, sert, antistatik ve CleanCoat kaplamaları içeren eksiksiz bir pakete sahip olursunuz.

Optisyeninize danışmanız yeterlidir. Doğru kaplamanın seçilmesi aynı zamanda bir çocuk gözlüğü veya kendiniz için ikinci bir gözlük aldığınızda da önemlidir - bu nedenle bu önemli kararı şansa bırakmayın!

En iyi görme için özel kaplamalar

Dijital dünyada daha rahat görme:

mavi ışığa karşı koruma

Akıllı telefonlar, tablet ve LED'lerin ekranlarından gelen modern aydınlatmalar görmemizi oldukça etkilemektedir. Hiç olmadığı kadar mavi ışığa maruz kalıyoruz, neredeyse tüm gün boyunca. Yüksek enerjili mavi ışığın uzun vadede görmemize olumsuz bir etkisinin olacağına da inanılmaktadır.

Akşamın erken saatlerinde maruz kalınan güçlü ışık vücudunuza daha uzun süre uyanık kalmasını söyler. Bilgisayarınız veya başka bir dijital cihazdaki ekrana baktığınızda gözlerinizi yüksek miktarda mavi ışığa maruz bırakırsınız, bu da azalmış kontrast hassasiyeti gibi durumlara yol açar. Bir ekrana konsantre olmak siz ve gözleriniz için de zorlayıcı olabilir ve dijital göz zorlanmasına katkıda bulunabilir.Bir şeyden eminiz: Işık vücut saatimizi, yani uyku saatlerimizi yönetmemizde önemli bir etkiye sahiptir.

Özel bir filtre sayesinde camlar gözlerinizi mavi ışığa karşı koruyabilir, bu da bilgisayarda ya da dijital cihazlarda çalışmayı daha kolay hale getirir.  ZEISS DuraVision® BlueProtect syesinde mavi ışık filtresiyle birlikte yüksek kaliteli bir cam kaplaması elde edersiniz. Bu kaplama çoğunlukla iç mekanda olan ve LED ışıklardan, TV'ler veya bilgisayar ekranlarından gelen ışığın onları yorduğunu ya da rahatsız ettiğini fark eden kullanıcılar için idealdir. Bu nedenle çalışma veya TV izleme sırasında ihtiyaç duyduğunuz gözlükler için de bu cam kaplamanın seçilmesi tavsiye edilir.

Yolda sıradışı rahatlık ve daha fazla konfor:

Sürücüler için tasarlanmış yüksek kaliteli kaplama

Hepimiz bunu yaşadık: Gelen trafikten veya sokak ışıklarından kaynaklanan, görüşümüzü engelleyen, rahatsızlık verici parlama. Bu sürücüler için yorucu, hatta tehlikeli olabilir.

Yüksek kaliteli, ZEISS DriveSafe camlarına entegre edilmiş bir kaplama yardımcı olabilir. Bu algılanan parlaklık seviyesini azaltır* – örn. LED veya Xenon farlara sahip araçlardan gelen ışık – ve camlarınızı hem çizilmeler, hem de kir partiküllerinin yapışmasına karşı etkin olarak korur.

ZEISS DriveSafe kaplamayı nasıl fark edersiniz?

ZEISS DriveSafe kaplama camda görülen, hafif mor bir artık yansımadan anlaşılabilir; bu yansıma neredeyse görülmez ve bu nedenle dikkat dağıtıcı değildir.

Güneşe karşı harika koruma ve muhteşem aksesuarlar

Güneş altında koyulaşan camlar

Kendiliğinden renklenen camlar gözlüklerini güneş altındayken değiştirmek istemeyen herkes için mükemmel bir kullanım fikridir, bu camlar güneşe göre adapte olan özel bir teknolojiye sahiptir - örn. ZEISS PhotoFusion

Güneşe karşı koruma - tarzınıza uyacak stil sahibi koyu camlarla

Dışarıda olduğunuzda en önemli husus gözlerinizin güneşe ve yansımalara karşı korunmasıdır. Optisyeninizle birlikte hem renk, hem de stil açısından ideal güneş gözlüklerinizi oluşturabilirsiniz. Plastik ve mineral camlar için renkli kaplamalar mevcuttur. Çok sayıda koyu renkli cam seçeneği vardır. Tek renklerden degrade ve çift renklere, hata tıbbi amaçlara yönelik özel filtre camlar, ZEISS'ın ürettiği gözlük camı yelpazesinde yer bulmaktadır. Yani gözlükleriniz, tek odaklı veya progresif olması fark etmeksizin aynı zamanda güneşe karşı birinci sınıf koruma sunan, favori aksesuarınız olacaktır.

Öfkeyi yansıtın: ayna kaplamalı güneş gözlükleri

Eskiden yalnızca güneş çok yoğun bir şekilde parladığında ihtiyaç duyulan bu gözlükler şimdi bir moda aksesuarı haline gelmiştir ve ayrıca sizin reçetenize göre numaralı da üretilebilirler! Mevcut güneş gözlüğü kaplamaları, renkleri ve fonksiyonlarının geniş çeşit yelpazesi hakkında bugün optisyeninizle konuşun.

* DuraVision DriveSafe ile gözlük kullanan kişilerin %64'ü parlama konusunda diğer yüksek kaliteli antirefle kaplamalara kıyasla, yeni kaplama sayesinde daha az sorun yaşadıklarını söylemişlerdir. Kaynak: Dahili kullanıcı testi (Almanya'daki CZV çalışanları), harici kullanıcı testi (İspanya'daki göz bakımı uzmanları ve tüketicileri)

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Sağlıklı gözler için 10 öneri Kuru gözler ve göz yorgunluğunu önleme.

Sağlık + Koruma 02.May.2019

Tags:

Glokom – körlüğün ikinci en sık nedeni hakkında bilmeniz gereken her şey. Glokom göz tansiyonunu etkileyen ciddi bir göz hastalığıdır.

Sağlık + Koruma 14.Mar.2019

Tags:

Çocuk gözlükleri neden en iyi UV korumayı sağlamalıdır? Bütün ebeveynlerin çocukların gözlerini zararlı Ultraviyole Radyasyonundan (UVR) koruma hakkında bilmesi gerekenler.
Gözleriniz seğiriyor mu? Belirtileri, nedenleri, tedavileri ve önlenmesi

Sağlık + Koruma 11.Eyl.2018

Tags:

İlgili Ürünler