ZEISS'tan Freeform Teknolojisiyle kişiye özel gözlük camlarıyla 10 yıl

Geçmişte herkesin imkansız olduğunu düşündüğü bir şey: kullanıcıları kadar özel progresif camlar artık her yerde kullanılmaktadır.

12 Mayıs 2000 gözlük camlarının tarihinde çok önemli bir gündür: her kullanıcıya özel hale getirilebilen ilk progresif camlar piyasaya verilmiştir - ZEISS'tan Gradal® Individual. Progresif camların kişiye özel üretimi için bu teknoloji halen çığır açıcıdır ve daha büyük görme aralıkları ve daha iyi kullanıcı toleransı sayesinde artan sayıdaki kişinin daha iyi görmesini sağlamaktadır. Son on yılda Carl Zeiss Vision bu teknolojiyi geliştirmeye ve ürün sunumunu genişletmeye devam etmiştir.

Artık bu çok özel gözlük camlarına "İyi ki doğdun" demek istiyoruz! Hem gözlük camının gücünü içeren hem de kullanıcının göz bebekleri arasındaki mesafenin çerçevenin gözlerin önündeki pozisyonu ve kullanıcının kendi tercih ettiği okuma mesafesi dikkate alacak şekilde hesaplandığı bir gözlük camı. Bu durum daha iyi ve “özel” görme sağlamak üzere tümüyle kişiye özel bir temelde progresif camlar üretilmesini mümkün kılmıştır

Gradal® Individual ile Carl Zeiss Vision çığır açıcı ve yeni özellikler sağlayan bir progresif cam geliştirmiştir. Reçete ve göz sağlığı uzmanının ölçtüğü gözlük verileri temelinde her Gradal® Individual progresif cam her ayrı kullanıcı için bireysel olarak hesaplanır. Bu veriler Carl Zeiss Vision'da matematiksel hesaplamalarda kullanılır ve bunlar temelinde her gözlük camı her kullanıcı için kişiye özel olarak üretilir.

Bu kadar çabaya ne gerek var?

Gözlük camının kullanıcının gözü önündeki pozisyonu ne kadar iyi tanımlanırsa bu durum başlangıçtan itibaren yani üretim öncesinde yapılan hesaplamada o kadar iyi bir şekilde dikkate alınabilir. Kullanılabilir görme aralıkları genişler ve böylece kullanıcı toleransı daha da artar. Bu şekilde gözlük camları, kullanıcı için optimum görme koşulları sağlamak üzere optimum hale getirilmiştir. Örneğin kullanıcının göz bebekleri arasındaki mesafe yani interpupiller mesafe (İPM) gözlük camı üretimi verileri için önemli bir parametredir. Uzak görme için reçetedeki güç gibi bunun önemli bir etkisi vardır ve yakın görmeye de etki eder. Hem uzak hem de yakındaki görme kusurunu düzeltmek üzere tasarlanmış bir progresif cam açısından bu çok önemlidir ancak kişiye özel gözlük camları piyasaya tanıtılmadan önce bu konuya yeterince özen gösterilmemiştir.

Freeform teknolojisi nedir?

Freeform teknolojisi daha önce imkansız olduğu düşünülen bir şeyin mümkün olmasını sağlamıştır: gerçek anlamda kişiye özel tasarımın uygulanması. Ancak freeform teknolojisi nedir?

Tüm progresif camlar gözlük camının alt kısmında bir okuma gücüne sahiptir. Gözlük camının üst kısmı uzak görme için kullanılır ve iki bölge arasındaki geçiş – progresyon koridoru da denir – orta mesafe aralığında net görme sağlar. Fizik kuralları nedeniyle bu bölgenin kenarlarında progresif cam tasarımının kalitesine ve kişiye özel yerleştirme derecesine bağlı olarak bulanık görme oluşur. Progresif cam hesaplamaları ve üretimi ne kadar kişiye özelse bu çevresel bulanıklık alanları o kadar küçülür. Bu durum görmede ve kullanıcı toleransında düzelmeyle sonuçlanır.

Progresif bir yüzey bir freeform yüzey olarak bilinir. Carl Zeiss Vision'da cam yüzeyinin bölgesel olarak değişken olan küçük bileşenler tanımlanır ve sonuç olarak pürüzsüz bir progresif yüzey elde edilir. Bu yüzey bileşenleri matematiksel hesaplamalar yardımıyla kullanıcının reçetesine uyarlanır ve sonra üretilir. Tüm bunlar gözlük camının tasarımının kullanıcının kişisel gereksinimlerine göre bireysel olarak ayarlanabileceği anlamına gelir.

Carl Zeiss Vision'da freeform teknolojisinde dönüm noktaları

1981 Freeform teknolojisinin tanıtılması.

2000 Gradal® Individual tanıtılması: Kişiye özel gözlük camları artık freeform teknolojisi kullanılarak üretilebilir.

2006 Gradal® Individual'dan sonraki teknolojinin tanıtılması: Yeni bir parametre eklenmiştir – FrameFit®. FrameFit® kişisel zevkiniz ve gereksiniminize göre gözlüklerinizi belirlemenizi mümkün kılar: dikdörtgen, yuvarlak, küçük, büyük veya açılı, nasıl isterseniz.

1 Ocak 2010'dan sonra Tüm Carl Zeiss Vision'dan progresif camlar serisi freeform teknolojisiyle sağlanabilmektedir.

Nisan 2010 sonrası Kişiye özel progresif camlar artık çok moda olan yüzü saran veya spor modeller dahil olmak üzere geniş bir güneş gözlüğü camı spektrumunda sağlanabilmektedir.

Ekim 2010 sonrası Gradal Individual® EyeFit Tanıtımı – Gözleriniz için özel üretilmiş.

2015 yılından beri ZEISS günümüzün görme gereklilikleri için yeni bir progresif cam portföyü tanıtmıştır ve bu Digital Inside teknolojisi özelliğine sahip ilk progresif cam portföyüdür.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Görme Problemlerini Tanımak Miyopi, hipermetropi, astigmatizma, vs.: Ne gibi görme problemleri var ve bunları nasıl düzeltebiliriz?

Görmeyi Anlama 29.Kas.2017

Tags: Progresif Camlar

Gözlüklerin tarihçesi "Okuma taşları" şeklinde kökenlerinden yaşam tarzı aksesuarlarına

Görmeyi Anlama 22.Kas.2017

Tags: Progresif Camlar

İleri yaştaki kişiler için Daha İyi Görme Yaşı 40 üzerinde olan herhangi biri genellikle gözlüğe ihtiyaç duymaktadır. Progresif gözlük camları görmeyi belirgin bir oranda onarabilmektedir.

Görmeyi Anlama 31.Eki.2017

Tags: Progresif Camlar

Hiçbir yüz simetrik değildir ve hiçbir zaman iki kişinin gözleri aynı mesafede değildir Gözlük çerçeveleri kişisel gözlük kullanıcısına ancak kesin olarak ayarlandıktan sonra gözlük camları kendi potansiyellerini tam olarak gerçekleştirebilir.

Görmeyi Anlama 16.Eki.2017

Tags: Progresif Camlar

İlgili Ürünler