Yeni bir gözlükle daha iyi görme.

Kişiye özel üretilen gözlükler için önemli olan nedir? Müşterinizin gözlerinin nasıl etkileşime girdiğini anlamak.

Dirk Siemsen lisanslı bir optisyen ve Göttingen'de (Almanya) mahrt und hoerning'in sahibidir. Yeni müşterisi 30 yılı aşkın süredir gözlük kullanmaktaydı. Gece ve 3 boyutlu görmeyle ilgili problemler yaşıyordu, gündüz ışık hassasiyetinden yakınıyordu ve uzağı göremiyordu. Maalesef şu ana kadar hiçbir gözlük gereksinim duyduğu optimum görmeyi uzun dönemli olarak sağlamamıştı. BETTER VISION sonunda nasıl optimum gözlüğü bulduğunu ve binoküler (iki gözle) görmenin incelenmesinin bir çözüm elde edilmesi için neden önemli olduğunu bilmek istedi.

Dirk Siemsen - mahrt und hoerning
Dirk Siemsen - mahrt und hoerning

BETTER VISION: Bu müşteri için neleri farklı yaptınız?

Dirk Siemsen: Aslında bu müşteri mahrt und hoerning'te bizim için özel bir vaka değildi. Tüm müşterilerimizde temel soru şudur: görmelerini benzersiz hale getiren nedir? Mümkün olduğunca her müşterinin görmesini elimizdeki tüm optik araçları kullanarak en iyi görmeyi elde edecek şekilde optimum duruma getirmek istiyoruz. Bu süreç için çok zaman ayırıyoruz.

Tıbbi geçmişi çok iyi inceleyerek işe başlıyoruz. Müşterilerimize çalışırken ve serbest zamanlarında görme alışkanlıklarını soruyoruz. Ne gibi görme problemleri olduğunu öğreniyoruz. Ayrıca görmeyi etkileyecek belirli hastalıkları olup olmadığını, çok stresli durumları olup olmadığını veya baş ağrıları veya kas gerginliği yaşayıp yaşamadıklarını soruyoruz. Eğer varsa baş ağrısı gibi bir durumun nasıl ortaya çıktığını soruyoruz. Sonra müşterinin görme performansını i.Profiler kullanarak inceliyor ve gözün arkasını ve özellikle optik sinir başını fundus kamerayla inceliyor ve müşteride katarakt olup olmadığını kontrol ediyoruz… Tabii göz hastalıklarını tedavi etmekten oftalmolog sorumludur. Bizler açısından gözlerde saydamlık ve performans konusunda bir izlenim edinmek, refraksiyon işlemi için bir hazırlık aşaması. Oftalmologlarla yakın işbirliği bizim için çok önemlidir.

Müşterinin vücut duruşunu izlememiz de çok önemlidir. Göz muayenesi sırasında refraksiyon odasında bunu yapmak kolay oluyor. Bazı baş ve vücut hareketleri bu kişinin görmesini etkiliyor olabilir mi? Bunlar ilk sonuçlarımıza varmamızı sağlıyor. Şu anda üzerinde konuştuğumuz müşteriyle de durum böyleydi.

Tıbbi geçmişi hakkında konuşurken çok sık baş ağrısı çektiğini söyledi.
Tıbbi geçmişi hakkında konuşurken çok sık baş ağrısı çektiğini söyledi.

BETTER VISION: Bu müşteri hakkında özellikle neler fark ettiniz?

Dirk Siemsen: Tıbbi geçmişi hakkında konuşurken çok sık baş ağrısı çektiğini söyledi. Ayrıca refraksiyon odasında eşellere odaklanırken başını belirli bir şekilde eğdiğini gördüm. Sıklıkla parlamadan yakındığını ve gündüz ışığa çok hassas olduğunu söylüyordu.

Tüm müşterilerimizle olduğu gibi binoküler görmeyi yani iki gözün birlikte nasıl çalıştığını kontrol ettim. i.Polatest ve beraberindeki farklı testleri kullandık. Öncelikle müşterimiz 3 boyutlu testleri sadece tek boyutlu olarak görüyordu. Dominant göz ön plana çıkıyordu. Görüntü iki göz tarafından retinada aynı pozisyona uygun şekilde yansıtılmıyordu. Bunlar örtüştüğünde retinadaki iki görüntünün yükseklikleri farklı gibiydi. Müşterinin beyni bu görüntüyü 3 boyutlu olarak yorumlayamıyordu. Görüntü yassı ve tek boyutluydu.

BETTER VISION: Hepimiz düz uzağa bakmaz mıyız?

Dirk Siemsen: Hepimiz farklıyız yani gözlerimiz daima olması gerektiği gibi düz uzağa bakmazlar. İşte bir örnek: gözlük takan birisi her iki göz hareket etmediğinde kolayca dışarıya doğru bakabilir. Bu durum kişinin herkeste olduğu gibi dominant gözünün ileri doğru bakacak şekilde pozisyonunu ayarlamak üzere kasları kullanması anlamına gelir. Dominant olmayan göz bu duruma uyum sağlar. İki gözün oluşturduğu görüntü optimum değildir ama beyin bunu doğruymuş gibi görünecek şekilde dönüştürür. Bu herkeste problem yaratmaz ama çoğu kişide uzun dönemde göz yorgunluğu oluşur. Gözlük camlarını iki gözün etkileşimi için optimum duruma getirerek müşteride yüksek görme performansı sağlayıp yorgunluğu azaltabiliyoruz. Bir düşünün: binoküler görme için bir gözlük camı sadece 0,25 diyoptri yanlışsa bu durum görme performansının %30'a kadar azalması anlamına gelebilir. Bu nedenle hassas bir şekilde çalışmamız ve refraksiyon sırasında her diyoptri ayarlaması sonrasında düzeltilen iki gözün etkileşimini kontrol etmemiz gerekir. Sol gözde bir şeyi değiştirirsem bu durum sağ gözü de etkiler... 

BETTER VISION: Müşterinizde problem tam olarak neydi?

Dirk Siemsen: Kendisinde bir dikey uyumsuzluk mevcuttu. Gözleri hem bir açıyla bakarken hem de yukarıdan bakarken optimum bir şekilde ileriye doğru bakmıyordu. Bu durum uzun dönemde müşterimiz için problemler oluşturmuştu. Ayrıca bu kusuru dengelemek için doğru gözlük camları yoktu. Görme yorgunluğunu asosiye heteroforya denen durumunu düzeltmek için gözlük camına prizmalar ekleyerek giderdik.

BETTER VISION: Asosiye heteroforya 30 yıldır bir problem yaratmış olabilir miydi?

Dirk Siemsen: Gözlerin tasarlanma şekli ve gözdeki kasların uzunluğunun tümü genetik olarak önceden programlanmıştır – ve kalıtsaldır. Bir çocukken veya genç yetişkinken bazı kusurların üstesinden gelebilirsiniz. Ancak yaşlandıkça ve hayatınızın stresli dönemlerinde bu yetenek azalır. Bazen bu stresi baş ağrıları veya kas gerginliği şeklinde fark edebilirsiniz ancak bu belirtiler geçer ve yaşlanıncaya kadar tekrar hissedilir duruma gelmezler.

BETTER VISION: Uzmanlar asosiye heteroforyanın nasıl düzeltileceği konusunda hemfikir değildir. Durum neden böyle? Hatta bazıları prizmatik gözlük camları olan gözlükleri takmanın "alışkanlık yapabileceği" konusunda uyarmaktadır.

Dirk Siemsen: Bu doğru. Benim için en önemlisi müşteriye yardımcı olup olamadığımızdır. Bu bayana sadece yardımcı olmakla kalmadık. Tekrarlayan baş ağrıları iki haftalık bir alışma döneminden sonra geçti ve gözlüklerinin her durumda optimum olmadığı hissi de yok oldu. Gündüz ışık hassasiyeti çok azaldı. Hatta bana artık gözlüklerinin alışkanlık yapıp yapmayacağını sordu. Cevap basit. Yeni gözlükleri takmamayı tercih ederse görmesinin eskiden olduğu gibi olacağını söyledim. Başka ne diyebilirdim ki?

BETTER VISION: Optisyen olarak çalışmanızda sizin için önemli olan nedir? Bunu nasıl özetlersiniz?

Dirk Siemsen: Öncelikle her müşterinin kişisel görme gereklilikleriyle ilgileniyoruz. Görme performansını yüksek tutmak ve gerekirse yorgunluğu azaltmak için mümkün olan her şeyi yapıyoruz. Bu nedenle müşterinin tıbbi geçmişi hakkında konuşmak, refraksiyon muayenesini yapmak ve satın alma süreci sonrasında müşterilerimize önerilerde bulunmak için bol miktarda zaman ayırıyoruz.

 

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Asosiye heteroforya nedir?

Binoküler görme normalse her iki göz ilgili nesneyi aynı görür. Asosiye heteroforya olduğunda göz hareketi kaslarında bir dengesizlik vardır ve bu durumun bulunduğu kişinin görme için çok enerji harcaması gerekir. Gözler en rahat pozisyona geçerlerse sonuçta çift görme olacaktır. Asosiye heteroforyası olan kişiler bu görme problemini dengelemek için istemeden belirli hareketler yaparlar ve bu da birçok yakınmaya neden olur. Bunun en yakın karşılaştırılabileceği şey normal vücut yapısından bir sapmadır, örneğin bir bacağın ötekinden biraz kısa olması. Bu durum bel ağrısı ve gerginliğine sıklıkla neden olur ama bunlar ayakkabı içine uygun bir yükseltici konarak kolayca dengelenebilir. Prizmatik gözlük camları asosiye heteroforyayı dengeleyebilir.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Gözlük camlarınız gerektiğinden daha yüksek veya daha düşük numaralarda ise veya yanlış montajı yanlış yapılmış ise, gözlerinize zarar verebilir mi? Birçok şikâyetin sebebi aslında göz yorgunluğudur
Görme Problemlerini Tanımak Miyopi, hipermetropi, astigmatizma, vs.: Ne gibi görme problemleri var ve bunları nasıl düzeltebiliriz?

Görmeyi Anlama 29.Kas.2017

Tags: Progresif Camlar

Gözlüklerin tarihçesi "Okuma taşları" şeklinde kökenlerinden yaşam tarzı aksesuarlarına

Görmeyi Anlama 22.Kas.2017

Tags: Progresif Camlar

Farklı görme testi sonuçları – bu nasıl olabilir? Bir görme testine gitmek için en iyi zaman ne zamandır?

İlgili Ürünler