Yalnız sizin gözlükleriniz ile mümkün!

Kontak lensler gözlüklere göre iyi bir alternatiftir. Bununlabirlikte yalnızca gözlüklerle düzeltilebilecek bazı görme çözümleri vardır.

Gözlük camları ve kontak lensler çok daha fazlasını yapabilmektedir. Gittikçe daha fazla hassas ve kişiselleştirilebilir olmaları sayesinde, bu görme çözümlerinin her ikisi de görme bozukluklarını daha etkin bir şekilde çözebilmektedir. Miyopi (uzağı görememe), hipermetropi (yakını görememe) veya presbiyopi (artan yaşla birlikte yakın nesnelere odaklanma yeteneğini aşamalı olarak kaybetme) durumlarında gözlük takmamayı da tercih edebilirsiniz. Gözlük veya kontak lens takmak tamamen kişinin kendi tercihi veya alışkanlıklarına bağlıdır. Sadece gözlük kullanılmasının gerekli olduğu birkaç görme bozukluğu olduğunu biliyor muydunuz?

Presbiyopi: progresif gözlük camları veya çok odaklı kontak lensler

Progresif gözlük camları ve çok odaklı kontak lensler tek bir lenste yakın ve uzak görme gibi iki görme kusurunudüzeltebildiklerinden birer optik mucize olarak düşünülebilir.

Progresif gözlük camları ise tasarımları sayesinde bunu yapabilmektedir. Göz ilgili görme alanlarından bakar ve net görür. Görme alanları gözlüğü kullanan kişiye göre ne kadar hassas ayarlanır ise, görme kalitesi o kadar doğal hale gelir.

Çok odaklı kontak lensler tümüyle farklı bir şekilde çalışır. Bu lensler doğrudan gözünüze takılır ve gözünüzle birlikte hareket eder. Genel olarak, kontak lensleri yakın ve uzak görme için farklı numaralarda çok odaklı kontak lenslere dönüştüren üç yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

  1. Tek odaklı yöntem eski fakat basit bir çözümdür. Bir göze yakın görme için kontak lens takılırkendiğer gözde uzak görme için kontak lens kullanılır. Alışkanlıklar ve beyin diğer işlemleri yapar. Bu "monovision" yani tek gözle görmenin 3D görüşe zarar verdiğine dikkat edilmesi gerekir. Sağ ve sol göz arasında çok fazla fark varsa, bu durumda bu çözüm artık çalışmaz. Sürücü belgenizialmanızasıra geldiğinde, görme performansınızın ideal şekilde düzeltilmesi gerçekten çok önemlidir.
  2. Değişken sistemler bir adım daha ileriye gider. Bu yöntem sadece sert kontak lensler ile birlikte çalışır. Bu lensler şu anda bir yenilenme dönemi yaşamaktadır. Lens alt kısımda ağırdır, böylece gözde dönmez. Yakın görme numarası lensin alt kısmında sağlanır. Uzak görme numarası lensin üst kısmında sağlanır. Lensin göze uyumlu olması için ideal oturması önemlidir.
  3. Eş zamanlı sistem sınıfının en iyisidir ve tek bir lenste yakın ve uzak görme gücünü bir araya getirerek optik ustalıkta en yüksek noktaya ulaşır. Farklı tasarımlar kullanılabilir. Yakın ve uzak için iki mesafe, lens üzerindeki dairesel halkalarda düzenlenir. Mesafe aralığının ortada ve yakın bölgenin dış kısımda olduğu tasarımlar vardır. Bu tasarımlar en sık karşılaşılan tasarımlardır. Geçiş bölgesi için halkaya sahip lensler vardır. Bunların güçleri halkalar arasında veya halkalarla değişir. Her iki güç de aynı anda algılanır. Beynimiz, yakın ve uzak mesafelerde "doğru" görüntüyü görmeye alışır.

Kapsamlı bir danışmanın parçası olarak çok odaklı kontak lensler için yetkili bir gözlükçü tarafından size özel sunulacak öneriler de olmazsa olmazdır. Çok odaklı lensler, göz bebeklerinin büyüklüğüne tam olarak uymalıdır.

Bununla beraber, presbiyopi söz konusu olduğunda, progresif gözlük camları bazen daha iyi bir çözümdür. Çok odaklı kontak lensler herkes için uygun değildir, çünkü herkesin beyni çaba harcamadan yakın ve uzak arasında kolayca "geçiş" yapamaz. Genellikle, daha önce kontak lens kullanan kişiler çok odaklı kontak lensleri daha kolay kullanırlar. Yaşlı insanlar ve gözlük numarasında ciddi farkları olan kişiler gözlükleri daha rahat kullanabilir. Çok odaklı kontak lensleri tercih eden kişiler, progresif gözlük camlarını tercih eden kişilere göre daha fazla zamana ve sabra ihtiyaç duyarlar.

Progresif gözlük camları için lens tasarımları daha esnektir ve kullanımı daha kolaydır. Gözlük camları için uygun özel çözümler kısmen çok odaklı lenslerle uyumludur; örneğin bilgisayar başında çalışan kişiler için çözümler, Dijital Gözlük Camları gibi yakın mesafede özel görme desteği veya DriveSafe gibi daha güvenli bir sürüş için optimum tasarımlar.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Geceleyin daha iyi görün: daha yüksek kontrast ve daha az kamaşma

Pek çok kişi kontak lenslerin geceleyin kendilerine ideal görmeyi sağlamadığını fark etmiştir. Gözlük camları i.Scription teknolojisi ile gece görme için optimize edilebilir. Kontrast da iyileştirilebilir. Gözlük takma nedeniyle ortaya çıkan rahatsız edici kamaşma özel kaplamalar sayesinde veya güneş gözlükleri için polarize filtreler sayesinde azaltılabilir.

Gizli şaşılık için ideal çözüm? Gözlük!

Gizli şaşılık ve heteroforya çok sayıda kişiyi etkiler ve çoğunlukla düzeltilmemektedir. İki gözün görme ekseninin paralel olmadığı bir durumdur. Bu ise karşıdan bakan kişi tarafından görünmez. Gizli şaşılık görmeyi sınırlar, göz kasları ve beyin çift görmeyi önlemek için sürekli olarak çaba gösterir. Tanı konulmaması halinde, etkilenen kişi için çok yorucu olabilir. Genellikle gizli şaşılık veya heteroforya sonucunda baş ağrıları ve kas gerilimi gözlemlenir. Gözlük camının içine dahil edilebilecek prizma çözümlerden birisidir. İki gözün etkileşimini optimize ederler. Camlara alıştıktan sonra, stressiz ve bozulmayan görme tekrar mümkün hale gelir. Gözle birlikte hareket ettiğinden, kontak lensler bu düzeltmeyi yapamaz. Camdakiprizmalar tam olarak ortalanmalıdır, böylece tam karşıya baktığınızda ideal bir destek sunarlar.

Astigmatizm: gözlük mü kontak lens mi?

Astigmatizm ile görmeniz bulanık hale gelir ve eşyalar orantısız görünür. Gözlük camlarındaki silindirik güçlerin devreye girdiği yer burasıdır. Bunlar farklı yönlerde ışığı kırar. Gözlük reçetesinde sadece hipermetropi veya miyopi ile ilgili bilgiler yer almaz, bunun yanında silindir gücünün numarası ve konumu derece cinsinden yer alır. Belli bir türdeki kontak lens ve torik lens bunu sağlayabilir. Yüksek silindir gücü kullanıldığında, sabit olmayan görüntüler kontak lensler ile ortaya çıkar. Bununla birlikte, daha kalın gözlük camı ihtiyacını ortadan kaldırır. Gözlükler sayesinde görmeniz daha sabit hale gelir. Fakat en nihayetinde hangi çözümün kendisi için doğru olduğuna karar verecek kişi gözlüğü kullanan kişidir.

Örneğin, spor etkinliklerinde kontak lensler kurtarıcı çözümdür. Çünkü yaralanma ihtimali düşüktür ve daha az kısıtlama vardır. Siz hiç gözlüklü profesyonel futbolcu gördünüz mü? Bazı durumlarda, hassas olmayan düzeltme sonucuna rağmen kontak lensler tercih edilir. Spor için kontak lensler, evde dinlenmek için gözlükler.

Hamilelik

Hamilelik sırasında kornea eğriliğinin değişebileceğini biliyor musunuz? Hormonlar gözlerin şişmesine sebep olur. Hamilelik sırasındaki hormon değişiklikleri gözyaşı üretimini de etkiler, bu ise göz kuruluğuna sebep olabilir. Bunların hepsi kontak lenslerin kullanılmasını epey rahatsız edici yapmakla kalmaz, bunun yanında gözlere de zarar verir. Kontak lens takan ve bu belirtileri yaşayan hamile kadınlar, bir göz doktoruna görünmelidir. Gözlük kullanılması buna çözüm olabilir.

Dış mekân ve iç mekân için tek gözlük yeter

İster gözlük ister kontak lens kullanalım, gözün korunması için hepimizin güneş gözlüğü takması gerekir! Güneş gözlüğü camları sadece irisi korumakla kalmaz, bununla birlikte konjonktiva dahil tüm göz hasarlarına karşı ve UV ışınlarının sebep olduğu yanmaya karşı korur. Kendiliğinden renklenen gözlük camları olan gözlükler, güneş gözlüklerinizi sürekli olarak çıkarıp takmak istemiyorsanız sizin için iyi bir çözüm olabilir. Cama uygulanan özel moleküller, buna göre güneş ışığını ayarlar.

Seçtiğiniz görme çözümü ne olursa olsun, gözlükçünüze danışmak önemlidir. Gözlükçünüz, gözlerinizin günlük hayatta yüz yüze kaldıkları zorlukların üstesinden gelmek için gerekli olan şeyleri analiz edecektir. Size gözlükle veya kontak lensle doğru görme çözümünü bulmanıza yardımcı olacaktır.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Görme Problemlerini Tanımak Miyopi, hipermetropi, astigmatizma, vs.: Ne gibi görme problemleri var ve bunları nasıl düzeltebiliriz?

Görmeyi Anlama 29.Kas.2017

Tags: Progresif Camlar

Gözlüklerin tarihçesi "Okuma taşları" şeklinde kökenlerinden yaşam tarzı aksesuarlarına

Görmeyi Anlama 22.Kas.2017

Tags: Progresif Camlar

Hiçbir yüz simetrik değildir ve hiçbir zaman iki kişinin gözleri aynı mesafede değildir Gözlük çerçeveleri kişisel gözlük kullanıcısına ancak kesin olarak ayarlandıktan sonra gözlük camları kendi potansiyellerini tam olarak gerçekleştirebilir.

Görmeyi Anlama 16.Eki.2017

Tags: Progresif Camlar

Kaç tane gözlüğe ihtiyacınız var? Çok sayıda farklı seçenek yüzünden şaşırmayın!

Görmeyi Anlama 16.Eki.2017

Tags: Progresif Camlar

İlgili Ürünler