Merak ediyor olabilirsiniz – Gözlüğe ihtiyacım var mı?

Bazılarımız için genç yaşta olurken diğerleri 40’ların ortasında bir değişiklik fark ederler. Görme kabiliyetimiz düşerse, bir uzman tarafından özel uygulanan gözlükler iyi görmeyi korumanıza yardım edebilir.

Aniden fark ettiniz – görme yetinizde bir düşüş. Düşen görme yetisi belirtileri değişiklik gösterebilir. Bazıları için trafik işaretlerini çabucak ve uzak mesafeden okumak zor olur. Diğerleri için de bir yazıyı okuyabilmek için kitaplarını ya da gazetelerini daha uzakta tutmaları gerektiğini fark ederler. Hem küçük çocuklar hem yetişkinler objeleri odaklarına tekrar geri getirmek için gözlerini kırpıştırmaya başladıklarını fark edebilir. Bu tür belirtiler ortaya çıkarken şunu merak ediyor olabilirsiniz. Gözlük takmam gerekiyor mu? Fakat genelde insanlar optometristten uzman tavsiyesi almayı ertelerler.

Görme keskinliği düşmeye başlayınca, bu genelde gözün merceğinin uyum işlemi ile yaşadığı problemlerden kaynaklıdır. Görme uyumu gözün odaklanma yeteneği demektir. Görmede düşüş kan dolaşımı veya başka rahatsızlıklardan, farklı veya geçici faktörlerden kaynaklı olabilir. Fakat nedenine bakılmaksızın, ilk adım pek çok durumda ücretsiz yapılan hızlı bir göz testi için optometristi ziyaret etmektir. Bir görme testi sadece bir kaç dakika alır ve size hızlı yanıtlar verecektir. Gözlükle düzeltilememiş bir görme keskinlik kaybı yaşıyorsanız, gözleriniz sürekli uyum sağlamak zorunda kalacaktır. Bu gözünüzün yorulmasına neden olur ve aynı zaman güvenlik problemi de yaratabilir.

Miyop ve kaza riski

Ancak, pek çok durumda, görme keskinliğindeki düşüş miyop gibi gözdeki değişimlerden kaynaklıdır: göz küresinin şekli çok uzun olduğunda ortaya çıkan görme keskinliğinde bir düşüş. İçeri giren ışık artık tam olarak retinaya ulaşamaz fakat önünde kısa bir mesafede birleşir. Miyop herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Tipik belirtileri şöyledir:

 • uzaktaki objeler (cadde işaretleri, araba plakaları) bulanık görünür
 • uzaktaki objelere bakarken gözleri kısarak bakmak

Bariz şekilde düşük derecede bir miyop bile gözlükle olabildiğince düzeltilmelidir. Görme kesinliği kaybı trafik kazası riskini büyük oranda artırır. Çalışmalar göstermiştir ki miyop sürücülerin riskli sollama manevralarında bulunmasına neden oluyor çünkü iş işten geçene kadar karşıdan gelen arabaları göremiyorlar. Ve çalışmalar aynı zamanda insanların gerçek görme keskinliğini olduğundan fazla görmeye meyilli olduklarını göstermiştir. Bu nedenle, optometristinizden gözlük reçetenizin görmenizi koruyup korumayacağını ve yaşam kaliteniz adına faydalı olup olmayacağını size söyleyen bir göz testi almak özellikle önemlidir.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Çocuklarda miyop

Çocuklarda miyop olduğunda, bu problem yetişkinin müdahalesini gerektirir. Küçük çocuklar genelde görebildiklerinden daha iyi görmelerini gerektiğinin farkında değillerdir. Ve bu çok kötüdür. Çünkü hasta ne kadar genç olursa miyobu düzeltmek o kadar kolaydır. En önemli uyarı işaretleri şunlardır:

 • Şaşı göz veya başın sürekli eğilmesi
 • Işığa hiçbir tepki vermemek veya aşırı tepki vermek
 • Aşırı göz kırpma veya gözlerin sıkça kocaman açılması
 • Gözlerin sıkça ovuşturulması
 • Düzgün bir şekilde odaklanamamak ya da bir nesnenin yanından bakmak
 • Ayağın sıkça takılması ve sendeleme
 • Okuma isteksizliği
 • Okulda zayıf notlar
 • Diğer çocuklarla oynamayı istememek

Çocuklarda miyobu çabucak tanımak ve teşhis etmek için, uzmanlar görme keskinliğine dair “oyunlu” bir test geliştirmiştir. Bu yeni doğmuş bebeklerin bile ışığa düzgün tepki verip vermediklerini test edebiliyor. Bebek lamba yanında yandığında kafasını çeviriyor mu? Evet, ise bu her şeyin iyi olduğuna işarettir. Yedi aylık bir bebek gözleriyle sizi takip edebilir. Bir yastığın, kitabın veya kanepenin arkasına saklanıp çocuğunuza seslendiğinizde ne oluyor? Eğer çocuğunuz tepki veriyorsa, bu çocuğun iyi görebildiğine işarettir. Sekiz aylık bir çocuk yakınındaki objelere uzanıp onları kavrayabilmelidir. Ve bir yaşına gelmiş bir çocuk kendi yönünde yuvarlanan bir topa erişebiliyor olmalıdır. Bu kilometre taşları karşılanmıyorsa, sırada çocuk doktoruna hızlı bir ziyaret var demektir.

Sonunda, hepimizde ortaya çıkar: presbiyopi

Bu genelde 45 yaş civarında başlar. Semptom olarak presbiyopiye benzeyen fakat normal göz açısından daha küçük bir açının sebep olduğu yakını görememeden farklı olarak, yaşa bağlı presbiyopide gözün merceği sertleşir. Belirtiler şöyledir: okumak ve yazmak aniden daha fazla çaba gerektirir ve gözün yakın görmeden uzak görmeye geçişi daha uzun sürer.

 • Gazeteyi okuyabilmek için daha uzakta tutmak gerekir
 • Gözde sıkça yanma hissi olur
 • Baş ağrısı olur ve göz acır
 • Yorgunluk hissi artar


Bu durumda da optometriste yapacağınız hızlı bir ziyaret belirtilerin artmamasını ve görme konforunuzun ve keskinliğinin korunmasını sağlar.

Presbiyopi için okuma gözlükleri veya progresif gözlük camları yardımcı olur. Okuma gözlükleri sadece yakın görme için etkilidir ve uzak objelere bakmak için çıkarılmalıdır. Progresif gözlük camlarında, uzak görme ve yakın görme arasındaki geçiş doğrudan ve görünür şekilde cama bağlıdır. Hastanın artık okuma gözlükleri ve düzenli kullandığı gözlükler arasında geçiş yapmasına gerek yoktur. Optometrist ziyareti size progresif gözlük camlarının en iyi çözüm olduğunu söyleyecektir. Progresif gözlük camlarına alışmak biraz zaman alabilir fakat ne kadar erken kullanılmaya başlanırsa geçiş o kadar kolay olacaktır. Fakat okuma ya da diğer yakın işler için gözlük takmayı düşünmeyen veya uzak görüş için düzenli gözlük takması gerekmeyen hastalar için okuma gözlükleri işe yarar.

Kaliteye dikkat ediniz

Sıradan okuma gözlükleri sıradan süpermarketlerde ve pek çok benzin istasyonunda mevcuttur. Onları ilk görüşte çekici bir çözüm haline getirerek fiyatları uygundur. Fakat dikkatli olun: önceden imal edilmiş okuma gözlüklerinin bazı dezavantajları olabilir. Hazır okuma gözlükleri ile kapsamlı bir göz muayenesinden ve kişiye özel gözlük takma fırsatından faydalanamayacaksınız. Ve unutmayın, gözünüz parmak iziniz kadar size özel. Bu yüzden gözlük camları sizin göz bebeğinizin mesafesine uygun merkez noktası ayarlanmalı ve çerçeve başınızın şekline göre ayarlanmalıdır. Bu eğitimli bir optisyenin işidir.

Ve optometrist i.Profiler sistemi ve i.Scription gözlük camları gibi modern teknolojiden ve yüksek kaliteli malzemelerden faydalanır. i.Profiler her gözü ayrı olarak ölçer ve göz bebekleri gece görmeyi değerlendirmek için açıldığında görme keskinliğini kontrol eder.

Bu veriler sonra i.Scription gözlük camlarınızı oluşturmak üzere kullanılır. Sonuç gözle görülür şekilde gelişmiş gece görme ve karanlıkta artmış trafik güvenliğidir. Renkler daha net görünür ve kontrast ve keskinlik artar. Gözleriniz size teşekkür edecektir.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Görme Problemlerini Tanımak Miyopi, hipermetropi, astigmatizma, vs.: Ne gibi görme problemleri var ve bunları nasıl düzeltebiliriz?

Görmeyi Anlama 29.Kas.2017

Tags: Progresif Camlar

Gözlüklerin tarihçesi "Okuma taşları" şeklinde kökenlerinden yaşam tarzı aksesuarlarına

Görmeyi Anlama 22.Kas.2017

Tags: Progresif Camlar

Gözlük camı seçerken ZEISS’ın Z’sini arayın Bana göre, tüm gözlük camları aynı görünmekte - ZEISS marka gözlük camı aldığımdan nasıl emin olabilirim?
Hiçbir yüz simetrik değildir ve hiçbir zaman iki kişinin gözleri aynı mesafede değildir Gözlük çerçeveleri kişisel gözlük kullanıcısına ancak kesin olarak ayarlandıktan sonra gözlük camları kendi potansiyellerini tam olarak gerçekleştirebilir.

Görmeyi Anlama 16.Eki.2017

Tags: Progresif Camlar

İlgili Ürünler