Kontakt lensler ya da Gözlükler?

İkisi de iyi birer seçimdir. Bu gerçekten neye düşkün olduğunuzla ilgili bir konudur – ve gözleriniz için hangisinin iyi olduğuyla ilgili bir meseledir

İster birini öpün, ister topla oynanan sporlarla ilgilenin ya da ata binin: Gözlüklerinizin çerçeveleri bazen ayağınıza dolanabilir. Gözlük camlarınız buğulanıp romantik bir anı bozabilir. Bu sebepten, birçok miyobu ve hipermetrobu olan kişi kontakt lensleri seçer. Onlar küçüktür, çoğunlukla görünür değildir ve ciddi ametropi vakalarının çoğunu da düzeltebilir. Yine de: gözlüklerin lehine bir çok argüman bulunur – ve zaman zaman onlar olmadan yapamazsınız.

Kitap okumak ya da araba kullanmak gibi faaliyetler için görme desteğine ihtiyacı olan kişiler için gözlükler daha çok işe yarar. Onları takıp çıkarmak hızlıca yapılan bir iştir. Daha az bakıma ihtiyaç duyarlar ve masrafını takip etmek gerekmez. Ayrıca, kontakt lensler bazı görme bozukluklarını düzeltemez: Örneğin, bazı şaşılık türleri ve binoküler gözme bozuklukları. Kontakt lensler bazı diyabet durumlarında ya da "kuru gözlerde" de uyumsuz olabilir.

Bu durumlarda sadece standart gözlük camları ve gözlük çerçeveleri işe yarar. Bunun dışında kontakt lensler hemen her göz için uygundur. Özellikle spor sırasında ve istirahat halinde yaşanan güçlüklere son verirler: kontakt lensler buğulanmaz ya da kaymaz, sınırsız bir görme alanı sağlar ve kontakt lens kullananların gözlerinde ve yüzünde daha doğal bir görüntüye olanak verir. Yine de sadece kontakt lensin lehine, görünüş açısında bir fark yaratmakla kalmaz, aynı zamanda bazı tıbbi artıları da vardır: Örneğin, korneanın düzensiz eğilmeleri sadece kontakt lensler ile düzeltilebilir. Ayrıca yenilikçi çözümler kontakt lenslerin tüm özel görme bozukluklarında kullanılmasına imkan sağlar.

İki Tür Kontakt Lens

İki Tür Kontakt Lens

Esas olarak iki tip kontakt lens vardır: Rijit hava geçiren ( Halk arasında ‘sert’ olarak tabir edilir.) ve yumuşak lensler.

Şimdilerde yumuşak kontakt lenslerin kullanımı yaygınlaştı. Yüksek su içeriği ve ideal oksijen geçirgenliği ile karakterizedir ve böylece zorlukla fark edilebilir. Sonuç: Mükemmel uyumluluk, doğallık ve takarken rahatlık – sabahtan akşama kadar ve her fırsatta kullanım rahatlığı.

ZEISS marka yumuşak kontakt lenslerin tek kullanımlık olanlarını günlük ya da aylık olarak takarsınız. ZEISS kontakt lensleri, her şekilde merceğin tüm alanlarında mükemmel görme sağlayan özel görme keskinliği ve kolaylıkla takıp çıkarılabilir basit kullanım sağlar. Geniş seçenek yelpazesi her kişiye özel ideal bir eşleşme sağlar. Görünüşünü değiştirmek isteyenler için tek renkli veya üç renkli kontakt lensler vardır.

Rijit hava geçiren kontakt lensler aynı zamanda "sert" lensler olarak da bilinir. Adaptasyon süresi uzundur, sağlamdır, daha az bakım gerektirir ve bazı görme bozukluklarını düzeltebilen tek seçenektir. Maksimum dayanıklılığı sağlayan en iyi uzun süreli uyum özelliğine ve mümkün olan en yüksek oksijen geçirgenliğine sahiptir: genellikle görme bozuklukları sabit kalırsa herhangi bir soruna neden olmadan yıllarca kullanılabilir.

Aynı kurallar her iki seçenek için de geçerlidir: Uygun uyarlama ve kusursuz bakım gereklidir. Yeterli deneme süresi ve gerekli düzeltmeler kontakt lens satın alınırken öncelikli olmalıdır. Özellikle sıra hijyene geldiğinde, gözlük camı ve çerçevesi kullananlara göre biraz daha dikkat gerektirmektedir: Kontakt lensler ele alındığında ellerinizin, lenslerin ve lens kutusunun iyice yıkanmış olması çok önemlidir ( doğru kullanım için imalatçı firmanın talimatlarını takip ediniz!) Ayrıca, optometri uzmanınızla düzenli kontrol randevuları önerilmektedir – yılda bir kez rijit hava geçiren kontakt lensler ve altı ayda bir de yumuşak lensler için.

Karar vermekte zorluk mu çekiyorsunuz? Konu bu olmamalıdır. Ideal olan, kontakt lenslerin gözlüklere ek olarak satılmasıdır. Böylelikle, elinizde daima bir yedek bulunur ve her özel durum için uygun olan görme desteğini seçebilirsiniz: ofis için gözlük, dışarı çıkarken kontakt lens.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Gözlük, kontakt lensler veya lazer cerrahisi – hangisi sizin için en doğrusu? Nüfusun hemen yarısının bir görme problemi var. Ancak, neredeyse tüm görme problemlerine uygun bir çözüm olduğundan bunu düzeltmek artık kolay.

İlgili Ürünler