İleri teknoloji ürünü kaplamalar sayesinde sürekli net bir görüş

Gözlük camlarınızı optimum düzeyde koruyan ve görme rahatlığınızı arttıran yenilikçi cam kaplama teknikleri

Tabi ki biz gözlük kullanıcıları gözlük kaplamalarının ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Bugünlerde, yeni bir gözlüğün anti-refle gözlük camları ve sert bir kaplaması bulunmasını neredeyse artık gayet sıradan karşılayacak haldeyiz. Bununla birlikte, yeni bir arabadaki donanım gibi, gözlük kullanıcılarının da kendi gözlükçüleri ile gerçekleştirdikleri danışma sonucu kişisel olarak tercih edebilecekleri kalite ve özellik farklılıkları mevcuttur.

Gözlük camı kaplamaları aynı zamanda koruma, rahatlık ve daha iyi bir görünüm sağlar. Optimum yüzey kaplamaları, gözlük camlarını kullanıcılarına ve onların gereksinimlerine mükemmel biçimde uygun, kişiye özel şaheserlere dönüştürür. Size nelere dikkat etmeniz gerektiğini göstereceğiz.

Sert kaplama

Çoğu gözlük kullanıcısı için, gözlükleri ikinci derileri gibidir. Gözlük camları ve çerçeveleri, günlük olarak bazı kötü kullanımlar karşısında dayanıklılığını korumak durumunda kalmaktadır. Gözlüğünü spor faaliyetleri ya da elektrikli aletlerle çalışmak için kullanan kişiler hatta çocuklar bile en zorlu fiziksel aktiviteleri karşılayabilecek dayanıklılık ve sağlamlıkta gözlüklere güvenmek durumundadırlar. Ve hepimiz şunu biliyoruz ki: Herkes her zaman gözlüğüne kusursuz bir biçimde kullanamayabilirler. Günlük hayatın yoğun temposunda, bazen gözlüklerimizin camları alt tarafa gelecek biçimde masaya konabilir. Bu nedenle, gözlüğünüzün camları özelikle çizilmeye karşı uzun ömürlü bir koruma sağlamalıdır.

Gözlük camlarında küçücük çizikler dahi, görmeniz üzerinde son derece zarar verici bir etkiye sahip olabilir. Her ne kadar gözlük camları doğru reçete değerlerine sahip olsa dahi, bu çizikler bir şekilde görmenizi bulanıklaştırır. Bu en azından yorgunluğa yol açarak, göze ciddi bir yük bindirir. Dahası, gözlük camlarının ömrü kısalır. Özellikle organik gözlük camları, hafiflikleri ve kullanım rahatlıklarıyla eşleniklerinden ayrılırlar, bununla birlikte mineral gözlük camlarına kıyasla daha yumuşak bir malzemeden yapılan bu camlar korunmamaları halinde yüzeyleri daha çabuk hasar görebilir. Ve şundan emin olabilirsiniz ki, organik gözlük camları inceldikçe (örneğin, high refractive index plastic lenses – the more important the hardening coating is.

Dolayısıyla, gözlük satın alırken, sert kaplamanın kalitesi ve ömrü hakkında bilgi edinmek büyük önem taşır. Siz ne kadar faal biriyseniz, gözlük camlarınızın korunması o denli önem kazanır.

Sert kaplaması bulunmayan/bulunan gözlük camı
Sert kaplaması bulunmayan/bulunan gözlük camı
ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Anti-refle kaplama

Anti-refle gözlük camları tamamen iyi görmek ve iyi görünmeyi hedeflemektedir. Çünkü, anti-refle kaplaması olmayan gözlük camları ışık yansımalarına, hem kullanıcı hem de karşısındaki kişinin dikkatini dağıtacak ayna etkilerine neden olur: ilk olarak gözlük camından geçerek gözlük kullanıcısının gözüne ve ikinci olarak karşısındaki kişi için gözlük camlarından yansıyan ışımalar meydana gelir. Bunların her ikisi de eşit oranda rahatsız edicidir. Anti-refle kaplaması olmayan gözlük camları, özellikle gece araba kullanırken, yağmurlu, ıslak yollarda ve karşıdan gelen bir arabanın farlarıyla karşı karşıya gelindiğinde görmede bozulmaya neden olabilir. Bisiklet sürücülerinin yeterince fark edilemediği durumlar gibi belli koşullarda, sürücünün gözleri daha çabuk kamaşabilir.

Dolayısıyla, göz numaranız düşük olsa dahi, iyi bir anti-refle kaplamaya yatırım yapmanızı tavsiye ederiz. Anti-refle kaplamanın etkinliği, yansıma seviyelerine bağlı olarak derecelendirilmiştir: temel olarak, "basit", "orta" ve "süper" anti-refle kaplama seviyeleri mevcuttur. "Artakalan yansıma" olarak adlandırılan kavram anti-refle kaplamanın kalitesini belirler. Anti-refle kaplamanın kendine özgü bir rengi olduğundan, bir gözlükçü, kullanılan kaplamanın kalitesini kolaylıkla anlayabilmektedir.

Özellikle yüz yüze konuşmalarla çok vakit harcayanlar ve/veya çok fazla araba kullanan kişiler mevcut en iyi anti-refle kaplamayı tercih etmelidirler.

Anti-refle kaplaması bulunmayan/bulunan gözlük camı
Anti-refle kaplaması bulunmayan/bulunan gözlük camı

Clean Coat kaplama

Yumuşacık, güzel bir yün kazak giydiğinizi düşünün. Ancak bu güzel, kaliteli yünün tüyleri gözlük camlarınıza yapışıp duruyor. İşyerinizde, zamanınızın çoğunu tozlu, kapalı odalarda geçirmek zorunda kalıyorsunuz. Bundan sonra, gözlük camlarınız adeta bir çöl fırtınasında kalmış gibi görünebilir. Yağmur yağmaya başlıyor ve elinizin altında şemsiyeniz yok. Yağmur damlacıkları gözlük camlarınıza takılıp kaldığı zaman, neredeyse hiçbir şey göremez hale geliyorsunuz. Tüm bunlar, gözlük camı kaplamalarının gerçek performansını ortaya koymaktadır.

Clean Coat ve ZEISS tarafından üretilen son teknoloji ürünü LotuTec kaplamaya dâhil edilen kaplamalar gibi anti-statik kaplamalar gözlük camlarını anti-statik ve hidrofobik kılar. Günlük hayatta araba boyaları ya da nilüfer yaprağı etkisine sahip diğer pürüzsüz yüzeylerde görebileceğiniz tarza benzer bir işlem gözlük camları için de uygulanmaktadır. Cam yüzeyi öyle bir aşamaya kadar pürüzsüzleştirilir ki kir parçaları ya da su damlacıkları cama kuvvetli bir biçimde yapışamazlar ve adeta bir nilüfer çiçeğinin yaprakları gibi cam yüzeyinden dökülüp giderler. Dolayısıyla, LotuTec kaplamalı gözlük camlarının temizlenmesi daha kolaydır ve sık temizlenmelerine dahi gerek yoktur.Hatta, gözlük camlarından yağlı parmak izlerini uzaklaştırmak dahi zahmetsiz bir biçimde mümkün olmur.

Hidrofobik kaplaması bulunmayan/bulunan gözlük camı/LotuTec kaplaması olan
Hidrofobik kaplaması bulunmayan/bulunan gözlük camı/LotuTec kaplaması olan

ZEISS tarafından üretilen LouTec kaplama, tüm üstün kaplamaları bir arada tercih eden herkes için uygundur

Çok sayıda olumlu seçenek arasından seçim yapmak zorunda da değilsiniz. ZEISS, LotuTec 3'ü 1 arada ürünüyle bu kaplama seçimini sizin için son derece kolaylaştırmıştır, çünkü bu yüksek teknolojik kaplama gözlük camına her bakımdan koruma sağlar: sert kaplama, anti-refle kaplama, CleanCoat ve antistatik özellikler bir arada.

Ve hidrofobik etki, LouTec kaplamalı gözlük camlarının buğulanmadan daha az etkilenmesini sağlayacağından, soğuk ortamdan sıcak bir ortama hızla girdiğiniz zaman görmeniz daha az bozulacaktır.

Bizim önerimiz: gözlükçünüzün her bir gözlük camı kaplaması arasındaki kalite farklarını net bir bilgi ile size göstermesini ve açıklamasını isteyin. Yeni gözlüğünüzü hangi koşullar altında kullanacağınıza bağlı olarak ve gözlüğünüzün eskime göstergelerine karşı ne kadar dayanmasını istediğinizi belirleyerek, günlük hayatınızda neye ihtiyacınız olduğuna karar verin. ZEISS ile tek başına birden fazla kaplama türünü kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda özgürce bir araya getirebilirsiniz.

Antistatik kaplaması bulunmayan/LouTec kaplaması bulunan gözlük camı
Antistatik kaplaması bulunmayan/LouTec kaplaması bulunan gözlük camı
Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Mavi Işık: İyi ve Kötü yönleri Ne kadar mavi ışığa ihtiyacımız vardır? Nasıl ve ne zaman kendimizi mavi ışığa karşı korumalıyız?

Görmeyi Anlama 16.Eki.2017

Tags: Cam Kaplamaları

Doğru gözlük camı kaplaması seçmek için on ipucu Yeni gözlük camı kaplamalarıyla DAHA İYİ GÖRME – daha fazla konfor ve daha fazla dayanıklılık için

Görmeyi Anlama 16.Eki.2017

Tags: Cam Kaplamaları

İlgili Ürünler