Hiçbir yüz simetrik değildir ve hiçbir zaman iki kişinin gözleri aynı mesafede değildir

Gözlük çerçeveleri kişisel gözlük kullanıcısına ancak kesin olarak ayarlandıktan sonra gözlük camları kendi potansiyellerini tam olarak gerçekleştirebilir.

Çocukken yüzümüzün iki tarafının aynı olmadığını keşfettik, yani simetrik değiller. Burun köprüsünün üzerinde dikey bir şekilde ayna tutar ve yüzünüzün her iki tarafının da aynadaki görüntüsüne bakarsanız, yüzünüzün eğer simetrik olsaydı nasıl görüneceğini ve bunun ne kadar tuhaf olacağını görebilirsiniz. Bu da gözlüğümüzden bakarken sağ ve sol gözümüz ile nasıl farklı gördüğümüzü gösterecektir. Bu nedenle, gözlük camlarını çerçeveye uyarlamak için, optisyen açısından gözlük kullanan kişinin gözlerinin çerçevedeki pozisyonunu bilmesi çok önemlidir. Ancak bu şekilde gözlük camları belirlenen çerçeveler için uygun bir şekilde yerleştirilebilir.

Gözlük çerçeveleri bireysel gözlük kullanıcısına ancak kesin olarak ayarlandıktan sonra gözlük camları kendi potansiyellerini tam olarak gerçekleştirebilir.
Gözlük çerçeveleri bireysel gözlük kullanıcısına ancak kesin olarak ayarlandıktan sonra gözlük camları kendi potansiyellerini tam olarak gerçekleştirebilir.

Eğer merkezleme, yani gözlük camının belirli gözlük çerçevesine ayarlanışı, gözler arasındaki mesafe, yüzdeki duruşun orantısı düzgün şekilde ölçülmemişse, en hassas gözlük camının bile en yüksek potansiyelini gerçekleştiremediğini biliyor muydunuz? Değerli görme keskinliğinin % 40 a kadarı bu şekilde kaybedilmiş olabilir. Bu durum tek odaklı gözlük camı için önemli olup özellikle de progresif camların merkezlemesi için önemlidir. Progresif camlar için üç görme alanının (uzak mesafe, orta aralık ve yakın) hepsi optimal olarak ayarlanmalıdır. İdeal olarak, normal bir duruş ile, gözlük kullanıcısının yakın bölgeden bakarken rahatça okuyabilmesi, orta alandan bilgisayarda çalışabilmesi ve uzak görme alanı ile araç sürebilmesi gerekir. Doğru merkezleme ve, tabii ki, seçilen camın tasarımı progresif camların spontan toleransı belirlemede önemli bir rol oynamaktadır. Milimetre farkı bile çok önemlidir.

Sağ gözün analizi
Sağ gözün analizi

Geçmişte, optisyenler gözlük camlarının merkezleme ölçümlerini manüel olarak yapmaktaydılar. Gözlük kullanıcısı seçilen gözlük çerçevesinden bakar ve optisyen de gözbebeklerinin nerede olduğunu ve gözler arasındaki mesafeyi işaretlemek için gözlük camının üzerinde keçeli kalem kullanırdı.

Günümüzde, optisyenler çok daha hassas çalışabilmektedir - bir milimetrenin onda biri hassasiyetle. Zeiss bünyesinde yer alan i.Terminal®2 ile gözlük kullanıcılarına çerçeveleri ile objektif bir görüntü sağlar. Seçilen çerçeveler ile, tüketici bilgisayarllı ölçüm cihazın önünde durur ve merkezleme yüksek kaliteli fotoğraf ile basit, hızlı ve son derece hassas şekilde yapılır. Bunun yararı ise optisyen ölçümü yapmak için müşterinin kişisel alanına girmek zorunda olmadığından, ayarlama prosedürünün gözlük kullanıcısı için daha memnuniyet verici olmasıdır. Gözlük kullanıcısı mümkün olabildiğince rahat olmalı, ve günlük yaşamında nasıl yapıyorsa gözlükle de tam olarak aynı şekilde bakmalıdır. Optisyeniniz yeni gözlüğünüzden nasıl baktığınızı ne kadar hassas şekilde bilirse, gözlük camlarını da ayarlayabilmesi o kadar iyi olacaktır. i.Terminal®2 yüksek teknoloji kamera ve tek bir tıklamayla merkezleme verisini ölçen, kaydeden ve gözlük camlarının üretimi için hesaplamaları yapan akıllı ZEISS yazılımı ile çalışmaktadır.


İpicumuz:

Yeni gözlüğünüze alışmaya başladığınız başlangıç ​​evresinden sonra, bu gözlükle rahat hissetmiyorsanız, merkezlemenin sizin için düzgün ayarlanmamış olması mümkündür. Lütfen bu konuda optisyeniniz ile konuşun.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!
Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Görme Problemlerini Tanımak Miyopi, hipermetropi, astigmatizma, vs.: Ne gibi görme problemleri var ve bunları nasıl düzeltebiliriz?

Görmeyi Anlama 29.Kas.2017

Tags: Progresif Camlar

Gözlüklerin tarihçesi "Okuma taşları" şeklinde kökenlerinden yaşam tarzı aksesuarlarına

Görmeyi Anlama 22.Kas.2017

Tags: Progresif Camlar

İleri yaştaki kişiler için Daha İyi Görme Yaşı 40 üzerinde olan herhangi biri genellikle gözlüğe ihtiyaç duymaktadır. Progresif gözlük camları görmeyi belirgin bir oranda onarabilmektedir.

Görmeyi Anlama 31.Eki.2017

Tags: Progresif Camlar

Gözlük camı seçerken ZEISS’ın Z’sini arayın Bana göre, tüm gözlük camları aynı görünmekte - ZEISS marka gözlük camı aldığımdan nasıl emin olabilirim?

İlgili Ürünler