Gözün dönme merkezi neresidir?

Gözün içinde bulunan özel bir nokta ZEISS gözlük camlarının üretiminde önemli bir rol oynar.

Gözde özel bir noktanın – dönme merkezi – ZEISS'ta hassas gözlük camlarının optimum duruma getirilmesinde temel bir rol oynadığını biliyor muydunuz? Bu durum yeni gözlük camlarıyla kullanıcıya sunulan görme konforunu belirlemekte çok önemli olabilir.

Gözlük camlarının çerçeveyle uyumlu olması için birçok ayrı parametre veya ölçüm noktası önemlidir. Bunlar kullanıcının görmesinin ne kadar doğal olacağını ve yeni gözlük camlarına ne hızla uyum sağlayacağını belirler. Bu parametreler arasında örneğin arka verteks mesafesi, göz bebekleri arasındaki mesafe, bakış yüksekliği, çerçevede gözlük camlarının eğimi ve çerçevenin bombesi veya yüzü kavrama durumu vardır. Ancak optisyeninizin doğrudan ölçmediği, göz içinde bir nokta da söz konusudur. Gözün dönme merkezi ZEISS hassas gözlük camlarının üretiminde dikkate alınan ek bir parametredir.

ZEISS'ta bu değer karmaşık bir algoritma kullanılarak hesaplanır. Bu değer gözlük camlarına ilk olarak 1970 yılında katılmış ve bundan sonra ZEISS gözlük camı tasarımlarında sürekli olarak geliştirilmiş ve optimum duruma getirilmiştir. Bu ancak kullanıcılardan büyük miktarda ölçüm verisi sonucunun toplanmasıyla mümkündür – toplam 500.000'den fazla! Gözün dönme merkezi görme süreci sırasında gözün gözlük camı arkasında döndüğü noktayı belirler!

Gözün dönme merkezi kullanıcı için neden çok önemlidir?

Gözün dönme merkezinin gözlük camı tasarımında dikkate alınması numarası yüksek gözlük camları kullananlar için özellikle önemlidir. Bu durum görmeyi optimum hale getirir ve daha doğal ve rahat yapar. Bu nokta ayrıca progresif camların üretimi için önemlidir. ZEISS'da freeform teknolojisi kullanılarak progresif cam üretiminde ise çok büyük öneme sahiptir. Bu değer kullanıcının gözlerinin yakın, orta mesafe ve uzak için çeşitli görme aralıkları arasında ne kadar rahat kayabileceğini belirleyecek olan temel faktörlerden biridir.

ZEISS, algoritmanın hesaplanmasını çok sayıda göz muayenesinden alınan veriler yoluyla sürekli olarak tekrar kontrol eder. Bunların tümü Carl Meditec AG meslektaşlarımızın tıbbi deneyimi ve uzmanlığıyla desteklenir. Birkaç milimetrelik küçük bir aralıkta oynar ve her kullanıcının kendi reçetesi için hesaplanır.
 

Gözün dönme merkezi kullanıcı için neden çok önemlidir?

Normal görmesi olan gözler için dönme merkezi (Z’)

Adından anlaşılacağı gibi gözün dönme merkezi gözün tam ortasındadır.

Z’ = gözün dönme merkezi
e = korneal arka verteks mesafesi
b’ = verteks-dönme merkezi mesafesi
b* = kornea dönme merkezi mesafesi

Miyop gözlerde gözün dönme merkezinin konumunda değişme:

Miyop gözlerde gözün dönme merkezinin konumunda değişme

uzağı görememe veya miyopi genellikle göz fazla"uzunsa" oluşur. 1 milimetre gibi küçük bir sapma 3 diyoptri civarında miyopiye neden olabilir. Bu durum gözün dönme merkezi etrafında farklı dönmesi ve böylece gözlük camı içinden farklı bakması anlamına gelir.

Yakını göremeyen gözlerde gözün dönme merkezinin konumunda değişme:

Yakını göremeyen gözlerde gözün dönme merkezinin konumunda değişme

yakını görememe yani hipermetropi durumunda göz küresi fazla "kısadır" ve uzaktaki bir nesneyi retinanın arkasında görüntüler. Bunun sonucunda bulanık görme oluşur. Bu durum yine gözün görme merkezi etrafında farklı dönmesi ve böylece gözlük camından farklı bakması anlamına gelir.

Gözün dönme merkezi astigmatizmada da önemli bir rol oynar.

Astigmatik göz dünyayı her ikisi retinanın önünde veya arkasında veya biri retinanın önünde ve biri arkasında olan farklı mesafelerde bulunan iki odak çizgisinde görür. İki odak çizgisi arasındaki orta noktada görüntü bulanıktır ve tercih edilen bir yönü yoktur: bunu tanımlamak için "ortalama sfer" terimi kullanılır. Bu ortalama değerden gözün dönme merkezini hesaplamakta yararlanılır ve bu da torik camların hesaplarına katılır (birbirine dik iki oryantasyonda farklı optik gücü ve odak uzunluğu olan gözlük camları).

Dönme merkezi böylece mevcut görme kusuru tipine bağlıdır ve her göz için farklıdır. Bu nedenle asosiye forya – çift görmeden kaçınmak için ilgili kişinin çok çaba göstermesi gereken, iki görme ekseninin sapmasıyla oluşan bir görüntü pozisyonu hatası varlığında o göz için değişmez. Prizmatik gözlük camları asosiye foryayı düzeltebilir ve böylece görme rahatlığını arttırabilir.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Bir bakışta:

Camların kişiye özel hale getirilmesi için gözün dönme merkezi dışında parametreler de vardır. Bunlar optisyeniniz tarafından tam olarak ölçülüp reçetenizle birlikte ZEISS üretim tesisine gönderilir.

Gözlük camı tasarımı hesabının kalitesi ve doğruluğu dışında refraksiyon ve merkezleme sırasında ölçülen tam değerlerin de çok önemli olduğunu biliyor muydunuz? Görme performansınızın %40'a kadarı hatalı merkezleme nedeniyle kaybolabilir. Ek bilgi…

Size göre ayarlanmış gözlük camları

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Kaşlar yalan söylemez Kaşlarımız hakkımızda neler söyler?
Görmeyi Anlama: ZEISS'tan Görmenin Temel Süreçleri Konulu Araştırmalar Almanya'da Tübingen Üniversitesinde ZEISS Görme Bilimleri Laboratuvarı görmeyle ilgili temel araştırmalar yapmaktadır
Farklı görme testi sonuçları – bu nasıl olabilir? Bir görme testine gitmek için en iyi zaman ne zamandır?
İnsanlar neden farklı görürler? Görme potansiyelimizin tümünün daha iyi kullanılması için daha zengin renkler, daha iyi gece görme, arttırılmış kontrast.

İlgili Ürünler