Gözlük, kontakt lensler veya lazer cerrahisi – hangisi sizin için en doğrusu?

Nüfusun hemen yarısının bir görme problemi var. Ancak, neredeyse tüm görme problemlerine uygun bir çözüm olduğundan bunu düzeltmek artık kolay.

Gözümüz en önemli duyu organımızdır. Bugün bile, tıp görmenin doğal olarak kötüleşmesini önlemenin yolunu bulamamıştır. Fakat gözlükler, kontakt lensler veya ameliyat hemen herkesin net görmesini sağlıyor. Gözlükler, lazer ve lenslerin avantajları ve dezavantajları hakkında her şey.

Tıbbi ve teknik gelişmeler sayesinde mümkündür. Günümüzde, bir göz doktoru veya göz hastalıkları uzmanı görme problemi olan hemen herkese yardım edebilir. Gözlükler, kontakt lensler ve lazer cerrahisi daha net görme sağlamanın yollarıdır. Görme zayıflığını düzeltecek bu seçeneklerden her birinin hem avantajları hem dezavantajları vardır. Aşağıda hangisinin sizin için en iyisi olduğuna karar vermenize yardımcı olacak bazı bilgiler yer almaktadır.

Gözlük, kontakt lensler veya lazer cerrahisi – hangisi sizin için en doğrusu?

Gözlükler – 13. Yüzyıldan beri kullanılan ve her duruma uygun klasiklerdir

Gözlükler bir görme problemini düzelmenin en yaygın ve etkili yoludur. Modern, kişiselleştirilmiş gözlükler artık neredeyse her durum ve her görme ihtiyacı için mevcuttur.

Avantajları:

Kullanımı kolay ve modern çerçeveler ve gözlük camları onları çok rahat hale getiriyor. Günümüzde kullanılan yüksek indeks plastik camlar güçlü numaralı gözlük camlarının ağırlığını büyük oranda azaltmıştır. Antirefle gözlük camları rahatsız edici ışık yansımalarını önlerken kendinden renklenen fotokromik olarak da bilinir) gözlük camları ultraviyole ışığa maruz kaldığında koyulaşır. Gözlükler gözlerinizi kire, toza ve böceklere karşı korumaya yardımcı olur. Bilgisayar veya tablet PC başında çok zaman geçirenler için yani öncelikli olarak yakın ve orta mesafelerde rahat ve net görme isteyen, ki bu da ihtiyaç olarak kişiselleştirilebilir, iş gözlükleri gibi her durum için ideal gözlükler bulunmaktadır. Aynısı spor ve boş zaman faaliyetleri gibi aktif uygulamalar için de geçerlidir. Artık özel tasarım ve üretim teknolojisi oldukça bombeli gözlük çerçevelerine uyacak kendi reçetelerinde gözlük camı üretmeyi mümkün kılmaktadır. Özel yenilikçi kaplamalar oldukça hassas olan plastik camları dahi dayanıklı net görme araçları haline getiriyor.

 

Dezavantajları:

Güçlü reçete değerlerine sahip gözlük camları rahatsız edecek şekilde kalın ve ağır olabilir. Dışarıdan soğuktan içeride daha sıcak bir ortama girdiğinizde buğulanabilirler. Bazen gözlükler, örneğin yan yatarak TV izlerken veya kitap okurken kullanışsız olabilir. Üstelik, bazı gözlük camlarının geometrisi, kaliteye bağlı olarak bulanık görünen alanlara neden olabilir.

Kontakt Lensler – tek kullanımlık veya kişiye özel üretilmiş

Küçük ve pratik olarak gözle görülmeyen plastik lensler gözlüklere ilk alternatiftir. Özellikle modern ve kişiye özel lensler neredeyse her tür görme probleminin düzeltilmesine olanak sağlar. Hem miyop hem hipermetroplar için lensler mevcuttur. Teknoloji günümüzde o kadar ilerledi ki presbiyopi için bile lensler var; bunlar gözde progresif cam gibi işlev görür ve çok odaklı lens olarak bilinirler.

Avantajları:

Kontakt Lensler görüntünün hafif büyümesini veya azalmasına neden olur. Yan alanları görme de nettir ve bazı gözlüklerdeki gibi herhangi bir kenar tarafından bu görüntü bozulmaz. Lensler buğulanmaz ki bu da denizci, aşçı, aktör ve atlet gibi bazı profesyoneller için başlıca etken olabilir. Aynı zamanda, sağ ve sol gözde farklı görme bozuklukları kolaylıkla düzeltilebilir.

 

Dezavantajları:

Lensleri göze yerleştirmek belli oranda bir el becerisi gerektirir. Onları uzun sure kullanıyor olmak göze giden oksijen takviyesini rahatsız edebilir. Satın alırken göz doktorunuza lenslerin iyi oksijen geçirgenliğine sahip olup olmadıklarını sorunuz. Kuru gözlerden rahatsız olanlar sert lensler kullanmalıdır. Genelde, lenslerin esnekliği büyük oranda kişiden kişiye değişir. Bazıları onlara çabucak alışırken diğerlerinin biraz daha zamana ihtiyacı olur. Lensler gözlüklerden daha fazla bakım gerektirir. Yanlış bakım ve kirlenme enfeksiyona yol açabileceğinden bu özellikle önemlidir. Çok odaklı lenslerle bazı insanların uzak ve yakın mesafe arasında geçiş yapma konusunda sorunları olabilir veya ona alışmak için daha fazla zamana ihtiyaç duyabilirler.

Lazer cerrahisi – küçük prosedür büyük etki

Bir görme bozukluğunu gidermek için lazer ameliyatı olmak yaklaşık 20 yıldır bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Minimal invaziv ReLEx smile tedavisi yöntemi yanı sıra Femto-LASIK, LASIK (lazer in situ keratomilozis), LASEK (lazer destekli subepitelyal keratektomi) ve PRK (fotorefraktif keratektomi) gibi bir dizi prosedür vardır. Doktor her hasta için hangi yöntemin en iyi olduğuna karar verir. Femto-LASIK en bilindik ve son moda prosedür olduğu düşünülmektedir. Bir femtosaniye lazer korneadan ince bir tabaka kesmek üzere kullanılır, daha sonra yana katlanır. Sonra, eksimer lazer saniyeler içerisinde spesifik görme bozukluk türünü düzeltmek için gerekli dokuyu kesip çıkarır. Miyop vakasında, kornea daha düzken, hipermetropta daha bombeli bir yapıya sahiptir. Prosedür tamamlanınca, tabaka yerine geri katlanır. Hastalar işlemden kısa sure sonra tekrar net görebilirler. Optimal bir işlem için en önemli gereklilik doktorun lazer cerrahisi uygulamanın mümkün olup olmadığına karar vermesidir. İşlem artık ayakta tedavi şeklinde yapılabiliyor ve genellikle bir kaç dakika sürüyor.

Carl Zeiss Meditec’in yeni ReLEx™ smile tedavi yöntemi lazer tedavisinde devrim yaratıyor
Carl Zeiss Meditec’in yeni ReLEx™ smile tedavi yöntemi lazer tedavisinde devrim yaratıyor

Carl Zeiss Meditec’in yeni ReLEx™ smile tedavi yöntemi lazer tedavisinde devrim yaratıyor

Diğer tüm yöntemler arasında Carl Zeiss Meditec ’in yeni ReLEx smile tedavisi görme bozukluklarının korneal kapağı geri soymak zorunda bırakmadan düzeltilebildiği ilk yöntemdir. Bu işlemin göz için büyük ölçüde daha az invazif olduğu anlamına gelmektedir. Bir lazer, “lenticle” denen ince cam-şeklinde bir doku parçası yaratmak için dokunulmamış kornea içerisinde kullanılır. Bu “lenticle” daha sonra dört milimetreden daha az bir açıklıktan kornea altından alınır. Bu, korneanın üst katmanlarında öncekinden (LASIK’te) yüzde 80 daha az kesme alanına dönüşür ve daha kısa bir tedavidir.

Avantajları:

Ameliyattan sonra gözlük gerekmez. Modern lazer düzeltme işlemleri presbiyopi’yi bile düzeltebilir. Lazer cerrahisi gözlüklere alışamayan veya kontakt lensleri sevmeyen kişilerin görme problemleri için iyi bir çözüm olabilir. Görme bozukluklarının düzeltilebildiği diyopter aralığı uygulanan işleme bağlıdır. Örneğin, ReLEx smile eksi 10 diyoptiye kadar miyobu düzeltebilir. Diğer koşullar: göz tam olarak gelişimini tamamlamış olmalı (genelde, hastalar 18 yaş üstü olmalı), miyop veya hipermetrop derecesi (astigmatlı veya astigmatsız) son iki yılda değişmemiş olmalı ve kornea belli bir kalınlıkta olmalı. Deneyimli bir doktor ile bu çok az riski olan bir ameliyattır.

Dezavantajları:

Lazer cerrahisi aslında sağlıklı bir organ üzerinde gerçekleşen invazif bir işlemdir. Potansiyel yan etkileri ve komplikasyonlar geçici göz kuruluğudur. Bu semptomlar on iki haftaya kadar sürebilir. İşlem başarılı olsa dahi, görme bozukluğu tamamen giderilmeyebilir ve yine de gözlük takmak gerekebilir. Pek çok diyabetik hastanın yanı sıra otoimmun rahatsızlıkları olan hastalar lazer ameliyatı olmamalıdır çünkü bu durum korneaya zarar verebilir. Yurtdışındaki ucuz tekliflere, önemli eksiklikleri olması bakımından dikkat ediniz.

İmplante (Göze yerleştirilen) edilebilen çok odaklı lensler – presbiyopi için cerrahi yardım

Presbiyopi ve görme bozukluklarını gidermek için oldukça yeni bir seçenek implante edilebilen çok odaklı lenstir. İlk başta bu ürünler esnek olmamakla birlikte sert iken, modern modeller oldukça esnek katlanabilir ve küçük bir aralıktan göze implante edilebilirler. İşlem her göz için sadece yaklaşık 10 dakika sürüyor ve bir kaç gün içerisinde yapılabiliyor. Aynı zamanda lokal anestezi sayesinde herhangi bir acı hissedilmez. İşlem süresince, çok odaklı lens genelde doğrudan göz bebeği arkasında kapsül şeklindeki oyukluk içine yerleştirilir ve haptik bir kanca kullanılarak yerinde tutulur. Yeni bir teknoloji tüm görme alanlarında keskinliği önemli ölçüde artırıp göz kamaşma riskini minimum düşürerek yakın, orta ve uzak alanlarının yapılandırmasını optimize etmiştir.

Avantajları:

Yeni nesil çok odaklı lensler çok iyi tolere edilir ve gözünüzde yabancı bir maddeden kaynaklanan rahatsızlık hissine veya acıya neden olmaz. Esasen yaşla birlikte görülen kataraktlardan rahatsız olan kişilerde implante edilirler. Dünyada yaklaşık 20 milyon kişi her yıl katarakt ameliyatı oluyor. Klinik çalışmalar hastaların yüzde 90’ının ameliyattan sonra herhangi bir zamanda görme yardımı istemediklerini göstermektedir. Operasyon bir ömür boyu dayanır ve kırılma değerleri genelde sabit kaldığından akabinde herhangi bir işleme gerek yoktur. Hastalar istedikleri günlük aktiviteyi yapabilir ve hatta spor dahi yapabilirler.


Dezavantajları:

Gözde belli patolojik değişimlerden rahatsızlanan hastalar bu işlem için uygun değildir. Eğer bir hastanın bu türden bir göz rahatsızlığı varsa, potansiyel katarakt ameliyatı hakkında danışma sırasında göz hastalıkları doktoru ile tartışılmalıdır.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Online Görme Testini yapın ve görme kalitenizi kontrol edin. Yeni bir göz testi yaptırmanızın zamanı gelmişse online olarak burayı kontrol edin.
Gözlük camlarınız gerektiğinden daha yüksek veya daha düşük numaralarda ise veya yanlış montajı yanlış yapılmış ise, gözlerinize zarar verebilir mi? Birçok şikâyetin sebebi aslında göz yorgunluğudur
Farklı görme testi sonuçları – bu nasıl olabilir? Bir görme testine gitmek için en iyi zaman ne zamandır?
Yeni bir gözlükle daha iyi görme. Kişiye özel üretilen gözlükler için önemli olan nedir? Müşterinizin gözlerinin nasıl etkileşime girdiğini anlamak.

İlgili Ürünler