Görmeyi Anlama: ZEISS'tan Görmenin Temel Süreçleri Konulu Araştırmalar

Almanya'da Tübingen Üniversitesinde ZEISS Görme Bilimleri Laboratuvarı görmeyle ilgili temel araştırmalar yapmaktadır

Birçok temel görme sürecinin tam olarak anlaşılmadığını biliyor muydunuz? ZEISS Görme Bilimleri Laboratuvarı Almanya'da Tübingen Üniversitesinde yer alan bir araştırma laboratuvarıdır. Görmenin nasıl geliştiği, ışığın göz ve gözlük camlarıyla nasıl etkileşime girdiği ve beynin çok çeşitli dinamik durumlarda görüntüleri nasıl işlediği gibi konuların temel yönlerini araştırmak üzere kurulmuştur. Hedefi doğal ve kişiye göre optimum hale getirilmiş görmenin yeni yollarını geliştirmektir.

Tübingen Üniversitesi Hastanesi'nde ve Üniversite Kampüsü'nün hemen yanında bulunan ZEISS Görme Bilimleri Laboratuvarı 2013 yılında ek bir "Kampüs'te Endüstri" çalışma grubu olarak oluşturulmuştur. Tübingen Üniversitesi'nin Mükemmellik girişiminin bir parçası olarak başlatılmış olup temel araştırma ve endüstri uygulamaları arasındaki arayüzde işbirliği ile gerçekleştirilen bir projeyi temsil eder.

Dünya çapında 200 milyon kişi ZEISS gözlük camları kullanmaktadır – ve bu rakam her saniye artmaktadır. ZEISS birçok görme kusurunu düzeltebilen kişiye özel gözlük camları üretir. Bunu yapmak için 160 yıllık öyküsü boyunca biriken deneyimini kullanır ve ayrıca göz bakımı ve oftalmolojide 100 yılı aşkın deneyiminden ve sayısız patent ve ürün inovasyonundan yararlanır. Görme keskinliği, kontrast ve renkli görme, UV koruma ve güneş batarken ve gece ve zorlu çevresel koşullarda görme kalitesini arttırmak üzere çok sayıda parametre dikkate alınır. ZEISS'tan i.Profiler® insan gözünün objektif ve kişiye özel bir profilini oluşturmak üzere wavefront teknolojisi kullanır. Bu verilerden daha sonra kişisel olarak optimize edilmiş ZEISS gözlük camları üretiminde yararlanılır.

ZEISS'ın hedefleri daha yüksek

Ancak beynimizin ışık dalgaları, göz ve gözlük camları arasındaki karmaşık etkileşimleri nasıl işlediği halen tam anlaşılamamıştır. ZEISS bunların retinada ve beyinde nasıl işlendiği ve göz merceği ile retina arasında karmaşık görme kusurlarının nasıl oluştuğunun daha iyi bilinmesinin görme kusurları ve göz bozukluklarının tedavisinde önemli gelişme sağlayacağına kesinlikle inanmaktadır. ZEISS Görme Bilimleri Laboratuvarı Ekibi temel araştırma ve endüstri uygulamaları arasında bu tür temel konular üzerinde çalışır.

ZEISS neden Tübingen'i seçti?

Güncel gelişmelerde temel bir aktör olarak Tübingen Üniversitesi Hastanesi Oftalmoloji Bölümü Almanya ve diğer ülkelerde alanında tanınmış enstitülerden biridir ve hem araştırma hem bakım konusunda çok iyi bilinir. Prof. Dr. Karl Ulrich Bartz-Schmidt başkanlığında Üniversite Göz Hastanesi ve Prof. Dr. Marius Ueffing başkanlığında Oftalmik Araştırma enstitüsünü içerir.

Bu iki merkezdeki araştırmacılar gözün ve görme yollarının dejeneratif, neoplastik ve vasküler hastalıklarının nedenlerini moleküler, hücresel ve sistemik seviyede incelemek için işbirliği yaparak çalışırlar. İki enstitü özellikle nadir göz hastalıkları alanında birbiriyle yakın işbirliği içindedir.

Bu tür benzersiz nöroloji, biyoloji, tıp, oftalmik, optik ve görme araştırmasının bir araya getirilmesiyle, üniversite araştırmalarının benzersiz mükemmeliyetiyle ve kampüse yakın üniversite dışı araştırma enstitüleriyle yapılan yoğun işbirliğiyle ZEISS Görme Bilimleri Laboratuvarı olağanüstü etkin ve destekleyici bir araştırma ortamında temel araştırmalar yapabilmektedir.

ZEISS Görme Bilimleri Laboratuvarını kuranlar:

Arne Ohlendorf, Siegfried Wahl, Katharina Havermann
Arne Ohlendorf, Siegfried Wahl, Katharina Havermann

Siegfried Wahl

  • Dr. rer.nat., fizikçi ve nörobiyolog
  • ZEISS Görme Bilimleri Laboratuvarı Müdürü

Katharina Havermann

  • Dr. rer.nat., fizikçi ve nörobilim insanı
  • Ekip Lideri, Görme Nörobilimleri

Arne Ohlendorf

  • Dr. sc.hum., optometrist ve görme bilim insanı
  • Ekip Lideri, Görsel Optik

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Kaşlar yalan söylemez Kaşlarımız hakkımızda neler söyler?
Gözün dönme merkezi neresidir? Gözün içinde bulunan özel bir nokta ZEISS gözlük camlarının üretiminde önemli bir rol oynar.
Farklı görme testi sonuçları – bu nasıl olabilir? Bir görme testine gitmek için en iyi zaman ne zamandır?
İnsanlar neden farklı görürler? Görme potansiyelimizin tümünün daha iyi kullanılması için daha zengin renkler, daha iyi gece görme, arttırılmış kontrast.

İlgili Ürünler