Görme Problemlerini Tanımak

Miyopi, hipermetropi, astigmatizma, vs.: Ne gibi görme problemleri var ve bunları nasıl düzeltebiliriz?

Miyopi, hipermetropi, presbiyopi: görme bozuklukları birçok şekilde olabilir. Etkilenen kişiler bunu sıklıkla ancak yavaş yavaş fark ederler ama bazen aniden dikkatlerini çeker: görmeleri eskisi gibi değildir ve bu azalma daha da fazla yorgunluğa neden olur. Miyop kişiler uzaktaki nesneleri görmekte zorlanırken hipermetrop kişiler yakındakileri zor görürler. Dijital görme ve akıllı telefon, dizüstü bilgisayar vs. kullanımının hepsinin görmemiz üzerine bir etkisi vardır ve görme alışkanlıklarımızı değiştirmiştir. Bu nedenle giderek artan sayıda kişi dijital göz yorgunluğu veya araba sürerken görme zorluğundan yakınmaktadır. BETTER VISION açıklıyor: Ne gibi görme bozuklukları vardır, bunların nedenleri nelerdir – ve en iyi görmeyi tekrar elde etmemize neler yardımcı olabilir?

Günlük yaşamımızda karşılaşabileceğimiz bir çok görme zorluğu vardır. Bunların çoğu genel olarak zararsızdır ve düzeltilmeleri için gözlük takmak yeterlidir: miyopi, hipermetropi, presbiyopi ve astigmatizma bunlardan bazılarıdır. Bu makale bu "normal" görme problemlerine odaklanmaktadır. Ancak sadece ameliyatın yardım edebileceği belirli durumlar da vardır. En sık görülen göz hastalıkları hakkında tüm bilmeniz gerekenleri için buraya tıklayın...  

Sağlıklı bir göz nasıl çalışır

Miyopi ve hipermetropiyi daha iyi anlamak için önce nasıl gördüğünüzü açıklamamız gerekir: nesneleri net görebilmek için retina üzerinde odaklanmaları gerekir - önünde veya arkasında değil. Bu sürece göz küresinin uzunluğu ile gözün merceği ve korneanın kavsi gibi çeşitli faktörler etki eder. Bu unsurlar arasındaki etkileşim eskisi gibi çalışmıyorsa kişi miyop veya hipermetrop hale gelir.

Uzağı görememe (miyopi)

Miyopi nasıl ortaya çıkar?
Miyop kişiler uzaktaki nesneleri bulanık görürken yakındaki nesneler çok net görülür. 

Miyopinin nedenleri nelerdir?
Aslında birkaç tane neden vardır. En sık görüleni aşırı uzun bir göz küresidir (eksen miyopisi). Gelen ışık retina üzerinde değil önünde odaklanır. Sonuç? Görme bulanık hale gelir. Nadiren refraktif miyopi söz konusudur. Bu tür miyopide göz küresi uzunluğu normaldir ama kornea veya göz merceği fazla kavislidir ve bu nedenle görüntü retina üzerinde değil önünde belirir - ve bu nedenle bulanıktır. Miyopi sözünün Yunanca myops, yani “göz kısma” teriminden geldiğini biliyor muydunuz? Birçok miyop kişi gözlükleri yokken uzağa bakarken daha net görmek için gözlerini kısar – ve terim de buradan gelmektedir.

Normal gören göz

Miyop Göz

Dünyadaki insanların yüzde 21'inin miyop olduğunu biliyor muydunuz? Bu durum miyopiyi günümüzde en sık görülen görme problemlerinden biri yapar.

Miyopsanız neler yardımcı olabilir?
Genel olarak en iyi şekilde yerleştirilmiş uzak gözlük camları veya kontak lensler uzaktaki nesneleri net bir şekilde görmenize yardımcı olabilir. Optisyeniniz miyop olup olmadığınızı saptamak için reçetenize bakıp size en uygun optik ürünlerini sunabilir. Lazer cerrahisi miyopi, hipermetropi ve astigmatizmayı düzeltmenin başka bir yoludur.

Yakını görememe (hiperopi veya hipermetropi)

Hipermetropi nasıl ortaya çıkar?
Yakındaki nesnelere bakmak yorucudur. Hipermetrop kişiler genellikle yakındaki nesneleri bulanık görür. Gözlüklerin yardımı olmadan uzun süre okumak, el işleri yapmak veya bir ekrana bakmak sıklıkla baş ağrısına yol açar. Hipermetrop kişiler genellikle uzaktaki mesafeleri net görebilirken yakından uzaktaki nesnelere geçişte uyum sağlamaları sıklıkla biraz vakit alır.  

Hipermetropinin nedeni nedir?
En sık görülen ve hemen hemen daima genetik olan hipermetropinin nedeni göz küresinin fazla kısa olmasıdır (eksen hipermetropisi). Odaklanmamış durumda bir hipermetrop göz bu nedenle yakındaki nesneleri retinada değil arkasında odaklar ve görüntü böylece bulanık olur. Refraktif hipermetropi çok daha nadirdir: burada göz küresi normal uzunluktadır ama kornea veya göz merceği yakındaki nesneleri net görmeyi sağlayacak kadar kavisli değildir. Aynı durum gözün göz merceği yoksa da olur. Bu durum genetik olabilir ama bir kaza veya hastalık sonucunda da oluşabilir.

Normal gören göz

Hipermetrop Göz

Hipermetropsanız neler yardımcı olabilir?
Genel olarak hipermetropi tek odaklı gözlük camları, okuma camları veya uygun şekilde belirlenmiş kontak lensler sayesinde yakındaki nesnelerin yine net görülebilmesinin sağlanmasıyla düzeltilebilir. Optisyeniniz hipermetrop olup olmadığınızı görmek için hızlı bir göz testi yapabilir ve gözlüklerle görmenizin düzeltilmesini sağlayabilir.  

Presbiyopi

Presbiyopi nasıl ortaya çıkar?
Küçük yazılar büyük zorluk oluşturur ve metinlerin okunması için daha uzakta tutulması gerekir. Az ışıkta okumak çok zorlayıcı olur, akıllı telefon ekranındaki semboller ve metin bulanık hale gelir ve yakındaki ve uzaktaki nesneler arasında geçiş yapmak giderek zorlaşır. Presbiyopi belirtileri hipermetropi belirtilerine benzese de sadece 40 yaş üzerindeki kişileri etkiler çünkü göz kasları bu yaşta yaşlanmaya başlar. Bazı kişiler bunu erken dönemde diğerleri ise daha ileri yaşlarda fark eder. Hipermetropi ve miyopi hemen hemen daima genetiktir.  

Presbiyopi

Presbiyopinin nedenleri nelerdir?
Presbiyopi gözün doğal bir şekilde yaşlanmasıyla genellikle 40 yaşından sonra oluşur: göz merceği elastikiyetini kaybeder ve artık farklı mesafelerdeki nesneleri gerektiği gibi net bir şekilde odaklayamaz. Bu durum özellikle yakından okumayı çok daha zor hale getirir.  

40 yaşından sonra görme

Presbiyopiniz varsa ne olur?
Presbiyopisi olan ve miyopi veya hipermetropi gibi başka görme problemleri olmayan kişiler genellikle yakında veya uzaktaki nesneleri görmek için tek odaklı gözlük camları kullanıp en iyi görmenin keyfini çıkarabilir. Hipermetrop veya miyop gözlük kullanan presbiyop müşterilerde ise en iyi çözüm progresif gözlük camlarıdır: bunlar farklı numaralarda görme alanlarına ve böylece ister uzak ister yakın olsun tüm mesafelerde çok net görmeyi mümkün kılar. Presbiyopinin düzeltilmesinde çok odaklı kontak lensler ve/veya progresif gözlük camları presbiyopi düzeltilmesinde kullanılabilir. Optisyeniniz sizde presbiyopi olup olmadığını anlamak için bir göz testi yapabilir ve görmenizi düzeltmek için gözlük camları veya kontak lensler sunabilir.  

Astigmatizm

Astigmatizma nasıl ortaya çıkar?
Yakındaki ve uzaktaki nesneler bulanık ve şekli bozuk olarak görülür, ayrıntılar belirlenemez ve nokta ışık kaynakları küçük bir çizgi veya çubuk gibi görülür. Bir çok kişi mesafeleri doğru belirlemekte zorlanır.  

Astigmatizmanın nedenleri nelerdir?
Astigmatizma genellikle genetiktir. Burada kornea farklı yönlerde farklı derecelerde kavis gösterir ve bu durum "tutarlı" ve şekillerin bozulmadığı görmeyi olumsuz etkiler. Astigmatizma çoğu durumda miyopi veya hipermetropiyle birlikte olur.

Astigmatik göz

Astigmatizmanız varsa neler yardımcı olabilir?
Astigmatizma gözlükler, kontak lensler veya ameliyatla düzeltilebilir. Astigmatı olan için gözlüklerde bir "silindir" vardır. Gözlüklerinizde bu silindirlerden olup olmadığını reçetenize bakarak anlayabilirsiniz: silindirler "cyl" kısaltmasıyla gösterilir. Bir silindir bulanık görüntüyü dengeler yani yine normal görmenin tadını çıkarabilirsiniz. Astigmatizma tipine bağlı olarak yumuşak veya sert kontak lensler veya torik kontak lensler kullanmak mümkün olabilir. Bunlarda bir silindir de vardır ve bu durum kavisli yüzeyi dengelemelerini sağlar. Ayrıca astigmatik veya silindirik kontak lensler olarak bilinirler. Bu durumda da optisyeniniz size kusursuz görme çözümünü sunmak için gerekli uzmanlık ve ekipmana sahiptir. Görme bozukluğunuzu gözlükler veya kontak lenslerle düzeltmek mümkün değilse astigmatizma cerrahiyle de düzeltilebilir. Tanıya bağlı olarak optisyeniniz sizin için en iyi cerrahiyi önerebilir.  

Dijital göz yorgunluğu

Dijital göz yorgunluğu

Dijital göz yorgunluğu nasıl ortaya çıkar?
Dijital göz yorgunluğu yani bilgisayar görme sendromu Özellikle 30 yaş üzerinde dijital cihazları kullanırken veya sonrasında baş ağrısı ve boyun ağrıları ve ayrıca gözlerde yanma veya aşırı yorgunluğun ortaya çıkmasıyla görülür.

Dijital göz yorgunluğuna neler sebep olabilir?
Dijital teknoloji (akıllı telefonlar, e-okuyucular ve tabletlerin kullanımı gibi) gözlerinizi çok yorar. Bunlara örneğin bir kitaba bakacağımızdan daha yakın bakarız. Aynı zamanda gözler bir saniyeden kısa bir sürede yakından yani küçük metin ve sıkışık bilginin bulunduğu küçük ekrandan uzağa hareket edip tekrar gelir. Bu durum siliyer kas ve göz merceğimizi çok yorar çünkü baktığımız şeyin açıkça odaklanmasını sağlamak üzere farklı görüntüleme mesafelerine sürekli olarak uyum sağlaması gerekir.

Dijital göz yorgunluğunuz varsa neler yardımcı olabilir?
Dijital göz yorgunluğu olanlar için çözümlerden biri ZEISS Dijital Gözlük Camları gibi gözleriniz için yakın mesafede özel destekli uzak mesafe gözlük camlarıdır. ZEISS Precision progresif gözlük camlarımızda bu teknoloji standart olarak dahildir. Her iki gözlük camı tipi özellikle e-okuyucular ve akıllı telefonlar gibi dijital cihazlar için geliştirilmiştir: yakın bölgenin özel olarak optimum hale getirilmesi, gözlerin bu cihazların gerektirdiği tipik hareketleri ve daha kısa okuma mesafesini dikkate alır. Bu tasarım siliyer kası optimum şekilde destekleyerek kullanıcının görmesini yakın ve uzak aralıkta odaklamasını kolaylaştırır.  

Araba sürerken görme problemleri

Araba sürerken görme problemleri

Araba sürerken göz yorgunluğu nasıl ortaya çıkar?
Araba sürerken net görmenin çok yorucu olduğu kabul edilir. Gece, zayıf ışık koşullarında veya kötü havada araba sürme durumlarının tümü gözümüzü yorar ve ayrıca örneğin ıslak yollardan yansımalar ve karşıdan gelen araçların farlarından yansımalar da yorucudur. Bu durum araba sürerken kendinizi güvensiz hissetmenizle sonuçlanabilir ve uzun bir yolculuktan sonra gözlerinizde aşırı yorgunluk oluşturabilir.  

Bakışlarımızın yol, navigasyon, aynalar ve arabanın gösterge paneli arasında sıklıkla geçiş yapması gerekir. Kötü hava ve elverişsiz ışık koşulları genellikle görmeyi zorlaştırmaktadır. Ayrıca örn. karşıdan gelen arabaların farlarından, sokak lambalarından ve ıslak caddeden yansımalar yoluyla parlama da buna eklenir. Gözlükleriniz size en iyi şekilde uymak üzere ayarlanmamışsa daha da fazla göz yorgunluğu olur. Bu etki yeterli miktarda sıvı almama, araba koltuklarının iyi ayarlanmamış olması ve klima ve ısıtıcı fanlar gibi tahriş edicilerle daha da kuvvetlenir.

Araba sürerken göz yorgunluğunu nasıl en aza indirebilirsiniz?
Özel sürüş gözlük camları, örn. tek odaklı ve progresif gözlük camları olarak kullanılabilen ZEISS DriveSafe Gözlük Camları araç kullanırken görme stresini en aza indirebilir. Bunlar mesafeler ve sürüşle ilgili durumları daha hızlı anlamanıza yardımcı olmakta, gece görmenizi daha iyi hale getirmekte, yansıyan ışıkların neden olduğu rahatsızlıkları azaltmakta ve sürüş sırasında odaklandığınız noktayı çevrenize göre hızlı ve kolayca ayarlayabilmenizi sağlamaktadır.  

Net bir görüntüye sahip misiniz?

İşte hızlı göz testiniz:

 • Belirti: Nesneleri ve metni ancak önünüzde tuttuğunuzda mı net görüyorsunuz?
  Nedeni: Muhtemelen miyopsunuz.
 • Belirti: Meslektaşlarınızı net görüyor ama ekrandaki kelimeleri okumakta zorlanıyor musunuz?
  Nedeni: Hipermetrop olabilirsiniz.
 • Belirti: Nokta ışık kaynakları yuvarlak yerine uzun görünüyor. Nesneler şekli bozuk görünüyor. Sokak lambalarının net bir halkası yok ve bunun yerine uzamış ve kenarları düzensiz görünüyor.
  Nedeni: Astigmatınız olabilir.
 • Belirti: Yakın ve uzak nesneler arasında geçiş yapmakta - ve bunun tersini yapmakta - aniden zorlanmaya mı başladınız?
  Nedeni: Presbiyopiniz olabilir.
 • Belirti: Bir metni yakından okurken bulanık mı görünüyor? Nesneleri, örn. kitapları veya akıllı telefonunuzu net görmek için daha uzakta mı tutmanız gerekiyor?
  Nedeni: Presbiyopi.
 • Belirti: Akıllı telefonunuzu düzenli olarak kullanıyorsunuz Geceleri gözleriniz yanıyor mu ve sıklıkla baş ağrısı ve boyun ağrısı oluyor mu?
  Nedeni: Muhtemelen siliyer kasınıza çok yük bindirdiğiniz için dijital göz yorgunluğu oluyor.
 • Belirti: Trafik işaretlerini artık net göremiyor musunuz ve araba sürerken oluşan parlamalar yön duygunuzu kaybettiriyor mu?
  Nedeni: Bunlar araba sürmenin oluşturduğu göz yorgunluğuyla birlikte miyopinin ve presbiyopinin belirtileri olabilir.
 • Belirti: Araba sürme, özellikle gece olmak üzere sizi her zamankinden yorgun hissettiriyor mu? Eskisi kadar net göremediğinizi mi hissediyorsunuz?
  Nedeni: Muhtemelen araba sürerken gözleriniz yoruluyor. Bunu miyopi ve hipermetropi veya presbiyopi gibi çeşitli görme bozuklukları yapabilir. Astigmatizma da görmenizi azaltır.
Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Gözlük camlarınız gerektiğinden daha yüksek veya daha düşük numaralarda ise veya yanlış montajı yanlış yapılmış ise, gözlerinize zarar verebilir mi? Birçok şikâyetin sebebi aslında göz yorgunluğudur
Kaşlar yalan söylemez Kaşlarımız hakkımızda neler söyler?
Gözlük camları nasıl üretilir? Plastik malzemeden mineral cama kadar ZEISS gözlük camları – gözlük camlarının üretimi hakkında bilmek istediğiniz herşey

Görmeyi Anlama 28.Mar.2018

Tags:

Kırmızı-yeşil renk görme eksikliği, kırmızı-yeşil renk körlüğü ve tam renk körlüğü Çeşitli renk körlükleri ve eksikliklerinin tipleri nelerdir? Ve bunları nasıl tanırsınız?

Görmeyi Anlama 29.Kas.2017

Tags:

İlgili Ürünler