Görme bozukluğu nedir?

Görme sorunlarından sadece yaşlı insanlar etkilenmezler. Bu makale görme bozukluğu olanlara nelerin yardımcı olacağından söz etmektedir; hayatlarında esneklik ve memnuniyet sunar.

Çoğumuz gözlük ya da kontakt lens takıyoruz; bu görme destekleri sayesinde yeniden normal bir şekilde görebiliriz. Fakat bunlar yeterli olmazsa ne yapılabilir? Her insan bir görme engeliyle karşı karşıya kalabilir. Yine de görme bozuklukları özellikle ileri yaşlarda yaygındır. Bu makalede, muhtemel sebeplerden, görme desteklerinden, çevremizde bulunup ve sorunu olan insanlara nasıl yardım edebileceğimizden bahsedeceğiz.

Geniş bir görme bozukluğu yelpazesi vardır ve bu bozukluklar kısmen başlangıçta yüzeysel olarak göründüklerinde çoğunlukla fark edilmezler. Yakın akrabalar, meslektaşlar ya da arkadaşlar, görme bozukluğu çeken insanların her gün nasıl zorluklara göğüs gerdiğini hayal edemezler. Yine de hayatlarını, özgürlük seviyelerini ve bundan etkilenenlerin yaşama/çalışma kapasitesini iyileştirecek birçok küçük şey vardır.

Her görme bozukluğunun kendine özgü özellikleri vardır ve hastalar çok çeşitli semptomlar bildirirler: sınırlı görüş alanı (tübüler görüş alanı), görüş alanı kaybı, aşırı ışık hassasiyeti, gece körlüğü, renk körlüğü ya da görme kabiliyetinde şiddetli kısıtlama. Benzer tanılar arasında bile, etkilenen kişiler için etkiler farklı olabilir.

Sosyal mevzuatla belirlenen görme kabiliyeti: Almanya’ da görme bozukluğunun derecesi yüzdeler kullanılarak sınıflandırılır. Hangi gelişim evresinde hangi desteğin uygulanabileceğini belirler. Eğer, örneğin bir kişi belirli bir nesneyi 10m uzaklıktan fark edebiliyorsa ve normal bir kişi aynı nesneyi 100 m uzaklıktan fark ediyorsa, bu kişi için geçerli görme kabiliyeti yüzde %100 yerine %10’ dur. (Görme= Görme Keskinliği= 0,1) Belirli bir görme bozukluğunun sınıflandırmasında kati unsur, görme keskinliği etkeni dışında, görüş alanının boyutudur. Aşağıda üç değişik tür görme bozukluğu anlatılmaktadır:

 • Fiziksel olarak mevcut olan bozukluk: gözlükler görme keskinliğini (hipermetrop ve miyop) en fazla %30 oranında iyileştirir (Görme 0.3) ; bu uygun biçimde derecelendirilmiş görme kapasite bozukluğudur. (çoğunlukla görme alanlarına zarar verir).
 • Yüksek dereceli görme bozukluğu: gözlükler görme keskinliğini (hipermetrop ve miyop) %5’ den daha fazla düzeltemez (Görme 0.05); daha yüksek dereceli görme bozukluğu ile birlikte, daha ileri görme kapasitesi bozukluğu (çoğunlukla görme alanlarında kısıtlama).
 • Kanun tarafından belirlenen körlük: gözlükler görme keskinliğini (hipermetrop ve miyop) %2’ den daha fazla düzeltemez (Görme 0.02); görüş kapasitesi görüş alanı kısıtlaması nedeniyle kuvvetli şekilde bozulmuştur, öyle ki görme eksikliği azalmasının son limiti %2’ ye eşittir.

Görme bozuklukları nasıl ortaya çıkar?

Görme bozuklukları nasıl ortaya çıkar?
Görme bozuklukları nasıl ortaya çıkar?

Görme bozuklukları sıklıkla gözün retinasından kaynaklanan dejeneratif hastalıklar nedeniyle meydana gelir.

 • Retinitis pigmentoza (RP): Retinitis pigmentoza bir grup irsi hastalığı tanımlayan bir terimdir, neden olduğu etkiler arasında içinde retina tahribatı ve gözün arkasında bulunan görme kapasitesinden sorumlu dokuların tahribatı sayılabilir. Bu hastalık, yoğun araştırmalara rağmen, tedavi edilememektedir. Tipik olarak, loş ışıkta görmede bozukluk ve gece körlüğüne, görme alanında sınırlama ve azalmaya, renk ve kontrast görmede bozukluğa ve uyum sağlamada hassasiyete neden olur. Süreç çoğunlukla yavaş yavaş ve sinsice ilerler, bu zaman süreci yıllarla ifade edilir
 • Maküler dejenerasyonu (MD): Maküler dejenerasyonu(MD) vakalarında, hastanın retinası dejenere olur (bozulur). Şu ana kadar bu hastalığın hiç bir formunun kesin bir tedavisi yoktur. Büyüten görme destekleri (büyütme gözlükleri, telescopic spectacles) bu hastalıktan etkilenenler için önemli desteklerdir. Her bir vakada, bir optometrist tarafından düzenli olarak muayene edilmek gerekir. İyi bir güneş gözlüğüyle UV ışınlarından korunmak özellikle önemlidir. Bazı insanlar yaşa bağlı maküler dejenerasyonu sıkıntısını yaşamaktadırlar, bu durum daha uzun yaşam beklentisine paralel olarak her zamankinden daha sık görülür. Kesin nedeni tam olarak belirlenememiştir. Metabolizmanın spesifik retina katmanlarıyla birlikte değiştiği düşünülmektedir, ileri yaşla birlikte anılan retina zarındaki tabakada artışı (retinanın altında) tol oynar.
 • Usher Sendromu: Usher Sendromu doğuştan işitme hasarıyla başlar (işitme zorluğu ya da sağırlık) ve ileriki aşamalarda artan görme bozukluğu da eklenir. Burada aynı zamanda, Retinitis pigmentoza gibi retina dejenerasyonlarından bahsediyoruz.

Görme bozukluğu olan insanlara yardım etmenin sayısız yolu vardır.

 1. Büyüten görme destekleri: görme bozukluğunun derecesine göre, kullanılabilecek değişik görme destekleri bulunmaktadır. Gözlükçü tarafından düzenlenmiş ve optik desteklerle donatılmış olabilir. Her vakada, gözlüğü takan kişi için, bireysel uyarlama önemlidir. Sadece bu şekilde, etkilenmiş her kişi için en üstün görme performansı sağlanabilir. Bu ise mümkün olan en geniş görme alanıyla birlikte mümkün olan en iyi görüntü kalitesini elde etmek için gereklidir.
 2. Görme engelleri dışarıdan bakıldığında her zaman teşhis edilemedikleri için ve farklı belirtileri olduğu için, her zaman biri sizden yardım isteyebilme ihtimaline hazırlıklı olun. Toplum içinde hareket edip görme engeli olduğu halde yönlendirme çubuğu kullanmayan veya sarı kol bandı takmayan kişiler yol işaretlerinde gösterilen yönleri, trafik ışık düğmesini ya da rezervasyon yer numarasını sorabilirler. Net ve tam cevaplar bu kişilere çok yardımcı olacaktır. Eğer dergi almak için bir büfede duran elinde kör insanlar için hazırlanmış çubuklardan bulunan ya da bir eğitimde büyüten gözlük desteğiyle kitap okuyan birini görürseniz şaşırmayın. Onlar hasta rolü yapan kişiler değildir. Etkilenen kişilerin günlük hayatlarında kendi kendilerini yönlendirmeleri de mümkündür ve belki de sadece geceleri yönlendirme çubuğuna ihtiyaç duyacak kadar görmeleri engelleniyordur. Günlük mobil eğitim sayesinde, görme bozukluğu olan birçok insan, başarılı bir biçimde bu durumun üstesinden gelebilir ve sadece özel durumlarda özel desteğe gerek duyarlar.
 3. Kontrastlar yardım eder! Uyum sağlama yetenekleri kısıtlı olan, görme bozukluğu çeken kişiler için kendilerine uygun odalar, mobilyalar veya yemek masasını ayarlamak yardımcı olacaktır. Hatta göz kamaştırmayan ışıklar da bir avantaj sağlayacaktır. Ek lambalar okuma ve yemek hazırlama sırasında destek amaçlı kullanılabilir. Aynı zamanda iyi şekilde yardımcı olan araçlardır. En iyi seçim yüksek ışık yoğunluğu olan soğuk ışık kaynaklarıdır. Halojen lambalar daha az uygundur. Normal olarak, görme bozukluğu yaşayanlar elle yazılmış notlarda zorlanırlar. Beyaz kağıt üzerine siyah koyu kalemle yazdırılan harfler yardımcı olacaktır.
 4. Görme bozukluğu yaşayan kişilerle yüz yüze konuşurken karşınızda oturan kişi sizinle direkt göz kontağı kurmayı başaramıyorsa şaşırmayın ya da kafanız karışmasın. Bazı durumlarda, merkezi görme alanındaki bozukluğun sonucu olarak, bu sorunu yaşayan kişi sizden ötede bir noktaya bakıyormuş izlenimi yaratabilir. 
 5. Sadece normal şekilde iletişiminize devam edin. Bazen görme bozukluğu yaşayan kişiler bu nedenle kibirli ve kaba olarak nitelendirilebilir. Ancak sizin için normal olan bir çok durum, görme sorunu yaşayan bir kişinin yapması gerektiğinde aşırı konsantrasyon gerektirebilir ve bunun için çok fazla efor harcayabilir. Ayrıca, görme keskinlik kaybındaki artış nedeniyle görme sorunu çeken birçok insan yüzleri ve özellikle de bir arada olduğu diğer insanların el kol hareketlerini ayırt edemez(ya da bunu sadece çok kısa mesafede yapabilir). Yani bu bozukluktan muzdarip birine selam verdiğinizde, bir cevap bile alamayabilirsiniz.


Hediye verme için tüyolar: rahatlama ve eğlence için, görme bozukluğu yaşayan hastalar, genellikle sesli kitaplardan gerçekten keyif alırlar, artık CD formatında olanları ya da internetten indirilebilenleri mevcuttur...

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

İşyerinde kullanılan büyütmeli görme sistemleri: Daha iyi görmenin yeterince iyi olmadığı zaman İşyerindeki detaylar nedeniyle keskin gözlere sahip olması gerekenler için ZEISS’ in hassas lupları

İlgili Ürünler