Eski gözlük camlarını yeni gözlük çerçevelerine taktırmak. Bu mümkün müdür?

Eğer artık gözlük çerçevelerinizden hoşlanmıyorsanız, fakat camlarınız hala görme durumunuza göre mükemmel şekilde kişiselleştirilmişse, optisyeniniz yeni bir çerçeve modeli aramanıza nasıl yardımcı olabilir?

Modalar hiçbir zaman olmadığı kadar artan hızda değişmektedir. Ve burada yalnızca giysilerden ve ayakkabılardan bahsetmiyoruz, aynı durum gözlük çerçeveleri için de geçerlidir. Eğer iki yıl önce gözlük kullanıcılarının nabzını artıran ürün ince hatlı modeller ise, o zaman bugün moda olan daha geniş stildeki gözlük çerçeveleridir. Ve gelecek yıl trendin ne olacağını kim bilir. Bununla birlikte, her zaman markalı bir gözlük almak gerekmez. Belirli durumlarda, optisyen en iyi görmeniz için uygun numaralı mevcut gözlük camlarınızı yeni çerçevelere takabilir.

Modadaki değişiklikler o kadar çabuk gelişir gelir ki, bazen bunlara yetişmek hiç de kolay olmaz. Eğer parlak renkli elbiseler bir yıl en son trend ise, çok benzeyen giysilerin küçümseyen bakışları çekmesi çok uzun sürmez. Fakat moda trendlerinden etkilenenler yalnızca kot pantolonlar, elbiseler, bluzlar, şortlar ve ayakkabılar değildir. Gözlük çerçeveleri de devamlı yeni trendlerin ortaya çıktığı bir başka aksesuardır. Ve böylece mevcut gözlük çerçevesi modelinizin aniden eskisi kadar hoşunuza gitmemesi durumu doğal olarak tekrar tekrar meydana gelebilir. Fakat bu mutlaka yeni bir markalı gözlük almanız gerektiği anlamına gelir mi? "Belirli koşullar altında, eski gözlük camlarınızı yeni gözlük çerçevelerine takmak mümkündür ", diyor Berlin Charlottenburg’daki Niemand Optik’te bir optisyen olan Heike Rudolph.

Merkezleme verileri olarak anılan belirli veriler bu gibi durumlarda önemli rol oynamaktadır. Modern gözlük camlarınızın performansından optimal olarak yararlanmak amacıyla, gerçek perspektif noktası doğru şekilde belirlenmelidir. Artan bir sayıda kullanılan en son teknoloji cihazları sayesinde bu gibi yüksek hassasiyet gerektiren ölçüler, modern merkezleme sistemleri ile örneğin ZEISS’in devrim niteliğindeki i.Terminal sistemi yardımıyla alınır.

Modern gözlük camlarının örnekleri, tek odaklı gözlük camı Clarlet Individual veya ZEISS Progresif Individual2 progresif camı gibi kişiye özel üretilmiş gözlük camlarıdır.

Kişiselleştirilmiş gözlük camlarının optik performansından optimal olarak yararlanmak amacıyla, optisyen aşağıdaki merkezleme verilerinin bir kaydını yapar: gözbebeğinin (pupil) merkezi ile çerçevenin merkezi arasındaki mesafe, çerçevenin alt kenarı ile gözbebeğinin merkezi arasındaki mesafe, gözlüğün arka yüzeyi ile korneanın en ön noktası arasındaki mesafe, cam yüzeyi ile görmenin dikey hattı arasındaki açı (teknik terim: pantoskopik açı veya enklinasyon) yanı sıra cam yüzeyi ile görmenin yatay hat arasındaki açı (Çerçeve bombe açısı olarak adlandırılır). Bu merkezleme verilerinin kapsamlı listesi tek başına modern gözlük camlarının yüksek derecede hassas işlevselliğinin kanıtlarına dayanmaktadır ve gözler, gözlük camları ve uygun gözlük çerçeveleri arasındaki etkileşimin önemini göstermektedir. Bu nedenle, “eski” kişiye özel camların yeni çerçevelere takılabilmesi ancak çok az durumda mümkündür. Yalnızca gözbebekleri (pupiller) arasındaki mesafenin aynı olması gerektiği için, kullanılmış gözlük camlarını yeni çerçevelere takma seçeneğinin standart tek odaklı gözlük camları durumunda işe yaraması en olası durumdur. Standart tek odaklı gözlük camları durumunda, diğer merkezleme verileri genellikle istenmez. "Şüphesiz, gözlük camlarının numarası de karar verici rol oynamaktadır ", diyor uzman Heike Rudolph. "Bir gözlük camının optik etkisi ne kadar yüksekse, gözlüklerin üretimindeki toleranslar o kadar daralır".

Progresif gözlük camları çok daha problemlidir. "Bu durumda, ne yazık ki toleranslar çok daha kısıtlıdır, çünkü çok dar bir alanda camlar keskin olarak uzakta, yakında ve orta mesafede görmeyi mümkün kılmalıdır", diyor Heike Rudolph. Bu nedenle, yalnızca eş zamanlı olarak yakın görmeyi, uzak görmeyi ve presbiyopiyi düzeltmek zorunda olmakla kalmayıp, aynı zamanda aradaki tüm mesafelerde de net görmeyi sağlamak zorunda olduğu için, gözlük camı teknik bir ustalık ile ayarlanmalıdır. "Bu durumda, eski gözlük camlarının yeni gözlük çerçevelerine takılmasının mümkün olması ancak çok az durumlar için geçerlidir", diyor Berlin-kökenli optisyen.

Gözlük camlarının durumu dikkate alınacak ek bir faktördür. Tekrar montajı yapılacak camın yüzeyi yeniden strese maruz bırakacağı için, bunlar yoğun şekilde çizilmiş olmamalıdır. Diğer taraftan, yeni gözlük camlarının eski gözlük çerçevelerine takmak herhangi bir şekilde problem yaratmamaktadır. Kendilerine mükemmel şekilde uyan gözlük çerçevelerini bulmuş olan ve bununla tamamen mutlu olan bir kişi, herhangi bir optisyen tarafından takılan yeni gözlük camlarına sahip olabilir. Malzeme hala fonksiyonel olduğu sürece, buna karşı söylenebilecek hiçbir şey yoktur.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!
Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Görme Problemlerini Tanımak Miyopi, hipermetropi, astigmatizma, vs.: Ne gibi görme problemleri var ve bunları nasıl düzeltebiliriz?

Görmeyi Anlama 29.Kas.2017

Tags: Progresif Camlar

Gözlüklerin tarihçesi "Okuma taşları" şeklinde kökenlerinden yaşam tarzı aksesuarlarına

Görmeyi Anlama 22.Kas.2017

Tags: Progresif Camlar

İleri yaştaki kişiler için Daha İyi Görme Yaşı 40 üzerinde olan herhangi biri genellikle gözlüğe ihtiyaç duymaktadır. Progresif gözlük camları görmeyi belirgin bir oranda onarabilmektedir.

Görmeyi Anlama 31.Eki.2017

Tags: Progresif Camlar

Gözlük camı seçerken ZEISS’ın Z’sini arayın Bana göre, tüm gözlük camları aynı görünmekte - ZEISS marka gözlük camı aldığımdan nasıl emin olabilirim?

İlgili Ürünler