Carl Zeiss, Ernst Abbe ve Otto Schott – Kazanan Bir Takım

Dünyayı fikirleriyle değiştirdiler

Carl Zeiss, Ernst Abbe ve Otto Schott daha önce hiç kimsenin yapmadığı şekilde matematik, fizik, kimya ve hassas mekanik konulardaki uzman bilgilerini birleştirip çok sayıda çığır açıcı buluşun temelini oluşturmuştur – bu üç kişi optik sektörünün çok gelişmesine yardımcı olan girişimcilerdi. BETTER VISION'dan bir portre.

Carl Zeiss Jena – global bir oyuncunun ortaya çıkışı

Carl Zeiss
Carl Zeiss

19. yüzyıl ortalarında Almanya: Carl Zeiss (1816-1888) bir teknisyen olmak üzere eğitimini tamamladıktan sonra 30 yaşındayken Jena'da kendi işini başlattı. Carl aynı bölgede yaşayan kardeşi Eduard'dan borç aldığı 100 thaler miktarında bir başlangıç sermayesiyle 17 Kasım 1846 tarihinde"Werkstätte für Feinmechanik und Optik" işletmesini resmen kurdu. Çok önemli bir tarih. Zeiss önce herhangi bir çalışan olmadan, kendi kendine çeşitli cihazları imal ederek, tamir ederek ve optimum duruma getirerek işe başladı. Ayna camından yapılmış büyüteçleri özellikle iyi satıyordu ama termometreler, teleskoplar ve gözlükler gibi diğer üreticilerden ürünler bile müşterileri arasında çok popülerdi.

Ernst Abbe
Ernst Abbe

Hem rakiplerden daha iyi kalite hem de paranın karşılığını verme

İşler o kadar iyiydi ki Zeiss işini kısa bir süre sonra büyüttü, ilk çalışanlarını işe aldı ve daha büyük bir atölyeye geçti. Şirket için en kârlı olanı temel olarak basit mikroskopların üretimiydi: bunlar hem rakiplere göre paranın karşılığını daha iyi veriyordu hem de kalitesi daha yüksekti. Burada Zeiss'ın yenilik yapma isteğini görmeye başlıyoruz: diğer üreticilerin cihazlarının aksine kullanıcılar odak ayarını numunenin bulunduğu tabla yerine sütun üzerinde doğrudan değiştirebiliyordu – bu da çok daha rahat bir kullanım şekliydi.

Global başarı elde etmek için takım çalışması

Ancak Zeiss bununla tatmin olmadı ve yıllar içinde mikroskop teknolojisini geliştirmeye devam etti. Özellikle o zamanlar kullanılan "deneme yanılma" üretim yöntemlerini modası geçmiş olarak görüyordu: bu, merceklerin değiştirildiği ve aralıklarının kullanılabilir bir optik sistem elde edilinceye kadar ayarlandığı bir süreçti. Verimsiz bir deneme yanılma sistemiyle karşı karşıya kalınca Zeiss standart uygulamaları görmezden geldi ve gelecekte mikroskop merceklerini üretmek için hesaplamalar kullanma fikrini geliştirdi. Böylece bu uzman tasarımcı, 1866 yılında ideal üretim süreci kavramını gerçeğe dönüştürecek birini seçti. Bu zamandan sonra fizikçi Ernst Abbe (1840–1905) ile büyük hedefi üzerinde çalıştı: tüm rakiplerinin cihazlarının optik özelliklerini geçecek bir mikroskop geliştirmek. Zeiss 50 yaşındaydı ve Abbe henüz 26 yaşına girmişti. Yaşları farklı olabilir ama vizyonları aynıydı. Altı yıl boyunca takım hararetle çalıştı ve Zeiss 1872 yılında kalitesi tüm rakiplerin ürünlerinden daha iyi olan bir mikroskop üretinceye kadar optimizasyon ve imalata devam etti. Bu rekabetçi farklılık takımın uluslararası olarak tanınmasını sağladı ve bilim insanları ve doktorlar ürünlerinden çok memnundu. Zeiss, Abbe'yi başarısı için cömert bir şekilde kâr katılımı ile ödüllendirdi ve sonunda kendisini 1875 yılında ortak yaptı.

Bağımsızlığa giden yol

Şirket hızla büyüdü ve giderek daha fazla alet satıp daha fazla kişi çalıştırdı. Ancak çözülmesi gereken bir problem vardı: Zeiss ve Abbe mikroskop merceklerini başarıyla imal etmişti ama halen özel optik cam satın alamıyorlardı. Üretimi kendileri yapıp Jena'da en yüksek kalitede optik cam üretmeyi hayal ediyorlardı. Ama bu nasıl olacaktı?

Bir yanıt bulmaları gecikmedi. Witten'den 28 yaşındaki kimyacı ve cam uzmanı Otto Schott (1851–1935) küçük miktarlarda cam eritmek için bir işlem geliştirdi. Bu işlem farklı bileşimlerin denenmesini mümkün kılıyordu. Tamamen yeni optik özelliklere sahip bir cam tipi oluşturuldu: lityum cam. Schott hiç çekinmeden bunun bir örneğini dünyaca tanınmış fizikçi Abbe'ye 1879 yılında gönderdi – ve böylece daha sonra giderek gelişen çok verimli bir işbirliğini başlattı. Schott Jena'ya yerleşti ve burada kendisi için bir laboratuvar oluşturuldu (Bu daha sonra günümüzde Schott AG olan Jenaer Glaswerk Schott & Genossen haline geldi). Burada Schott önceleri yeni optik cam materyali geliştirdi ve üretti ve sonra termal ve kimyasal olarak dirençli borosilikat camı (günümüzde Jeaner Camı olarak bilinir) keşfetti. Bu sayede daha geniş bir ürün portföyü sunulabildi. Carl Zeiss, Ernst Abbe ve Otto Schott – kazanan bir takım, çok önemli bir bağlantı.

Zeiss ve Abbe – sorumluluk hissi olan girişimciler

Zeiss ve Abbe hem bilimsel olarak çığır açıcı başarılar ve girişimciliğin sonuçlarını temsil etmektedirler hem de sorumluluk ve olağanüstü sosyopolitik başarıyı simgelemektedirler. 1888 yılında Carl Zeiss'ın ölümünden sonra Abbe şirket ve cam tesisindeki hisselerini Zeiss ailesininkiler ile birlikte Carl Zeiss Vakfına başarıyla aktardı. Başlangıçta şirketi kişisel çıkarlarından bağımsız bir hale getirerek devamlılığını sağlamak istiyordu. Abbe 1896 yılında kuruluş sözleşmesini yazdı. Bu tarihten sonra şirketin kârları Jena Üniversitesi ve Jena'nın halkının yararına olacaktı. Yasal düzenlemeler aynı zamanda daha önce görülmemiş şekildeydi. İşçiyi koruyan kanunların olmadığı ve işveren ile çalışan arasındaki ilişkinin halen katı olduğu bir dönemde yasal olarak takip edilebilir işçi hakları belirlendi. Diğer şirketler zamanla 9 veya 8 saatlik bir iş günü gibi düzenlemeler yapsalar da (1900 yılından başlayarak) bu çalışma koşulları ZEISS çalışanları için o zamandan garanti edilmekteydi.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Online Görme Testini yapın ve görme kalitenizi kontrol edin. Yeni bir göz testi yaptırmanızın zamanı gelmişse online olarak burayı kontrol edin.
Gözlük camlarınız gerektiğinden daha yüksek veya daha düşük numaralarda ise veya yanlış montajı yanlış yapılmış ise, gözlerinize zarar verebilir mi? Birçok şikâyetin sebebi aslında göz yorgunluğudur
Kaşlar yalan söylemez Kaşlarımız hakkımızda neler söyler?
Gözlük camları nasıl üretilir? Plastik malzemeden mineral cama kadar ZEISS gözlük camları – gözlük camlarının üretimi hakkında bilmek istediğiniz herşey

Görmeyi Anlama 28.Mar.2018

Tags:

İlgili Ürünler