Bulanık görme –

gündelik yaşamınızı etkileyen göz problemlerinin tedavisi.

Bulanık görme gibi göz problemleri yaşam kalitenizi önemli ölçüde etkileyebilir. Görmeniz bulanıkken ve odaklanamıyorken araba sürme, okuma veya bilgisayarınızda çalışma gibi gündelik işleri yapmanız zordur. Bulanık görme gündelik yaşamınızı etkileyebileceği gibi ayrıca daha ciddi sağlık veya göz problemlerinin bir bulgusu olabilir. BETTER VISION olası nedenleri ve görmeyi arttırmak için neler yapabileceğini açıklamaktadır.

Bulanık görmenin belirtileri

Gündelik işleri yapmanız için görmenizin iyi olması gerekir. Sıklıkla bir basamağı atlamadan merdivenlerden yukarı çıkma, mesajlarınızı akıllı telefonumuzda kontrol etme veya işinize araba kullanarak gitmek gibi basit şeyleri yapabilmeyi normalmiş gibi kabul ederiz. Ancak görme keskinliğimiz azalınca görmenizin aslında ne kadar önemli olduğunun farkına varabilirsiniz. Bazı kişiler görmelerinin ne kadar kötü olduğunu tedavi alıncaya veya düzeltici gözlükler gibi bir görme yardımcısı sağlanıncaya kadar fark etmeyebilirler bile.

Bulanık görme genellikle bir kontrast kaybı veya sınırlı görme çözünürlüğü olarak tanımlanır. Nesneler çeşitli mesafelerde bulanık görülebilir veya odaklanmak mümkün olmayabilir. Bazı kişiler tek gözde bulanık görme (bunu sadece “iyi” gözü kapattığınızda fark edersiniz) yaşarken diğerlerinde iki göz de etkilenir.

Bulanık veya buğulu görme kataraktlarla ilişkili olarak nispeten sık görülen bir belirtidir. Sıklıkla bulanık görme ile birlikte yaşanır. Beyazımsı bir bulut veya film içinden bakıyormuşsunuz gibi gelirse hemen bir göz doktoruna danışın.

Baş dönmesi ve bulanık görme birlikte ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir ve bu durum aniden veya düzenli olarak oluşursa hemen tıbbi yardım istemelisiniz.

ZEISS SmartLife Lenses
Gün boyu net ve rahat görüş. ZEISS SmartLife Gözlük Camları ile gözlerinizi akıllı cihazlar ve dijital yaşama hazırlayın.
Gün boyu net ve rahat görüş. ZEISS SmartLife Gözlük Camları ile gözlerinizi akıllı cihazlar ve dijital yaşama hazırlayın.

Bulanık görme ve diğer göz problemlerinin nedeni nedir?

Yukarıda belirtildiği gibi bulanık görme çeşitli görsel ve tıbbi durumla ilişkilidir.
Bulanık görme ve diğer göz problemlerinin nedeni nedir?

Görme problemleri

Bulanık görmenin basit bir nedeni görmenizin azalması olabilir. Bu durum bazen siz yaşlandıkça gelişir ama insanlar her yaşta bulanık görme yaşayabilirler. Düzenli göz muayenesine gitmek ve gözlük veya kontakt lens reçetenizi güncel tutmak önemlidir.
Miyopi

Miyopi

Uzağı net görememek, gözleri kısmak, baş ağrısı ve göz yorgunluğu ile birlikte bulanık görmeye yol açabilen ve sık rastlanan bir görme kusurudur. Yakındaki nesneler net görülürken daha uzaktaki kişiler ve nesneleri görmekte zorlanabilirsiniz. Miyopi sıklıkla gözün doğal göz merceği ve korneasının odaklama gücüne göre fazla uzun olduğu bir durum olarak tanımlanır. Uzağı görememenin nedenleri arasında genetik ve çevresel faktörler vardır.  
Göz yorgunluğu

Göz yorgunluğu

Hipermetropi (aşağıya bakınız) veya tabletler, dizüstü bilgisayarlar veya akıllı telefonlar gibi dijital cihazlarla uzun süreler çalışma gözleri çok yorabilir ve bulanık görmeye neden olabilir. Bu durum gözlerinizi dinlendirerek basitçe düzeltebileceğiniz geçici bir problem olabilir. Gözleriniz kolayca yorulmaya eğilimliyse göz doktorunuzla özel yorgunluk önleyici ve dijital gözlük camları hakkında konuşun.

Hipermetropi

Hipermetropi uzaktaki nesnelerin odaklandığı ama yakındaki nesnelerin bulanık görülüp odaklanmanın mümkün olmadığı bir görme kusuru tipidir. Ancak yakını görememe durumu çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir ve bazı kişilerde görme hem uzak hem yakında bulanık olabilir.
Presbiyopi

Presbiyopi

Bu doğal olarak oluşan ve yaşla ilgili bir görme durumudur. Çoğu kişi 40 yaşında veya üzerinde yakında (örneğin bir kitap okurken veya akıllı telefonunuza bakarken) görme bulanıklığı yaşamaya başlar. Nedeni gözün içindeki merceğin giderek kalınlaşması ve esnekliğini kaybetmesidir. Sıklıkla göz yorgunluğuyla başlar ve sonra yakın görmede rahatsızlık ve giderek tüm gün bulanık görme şeklinde ilerler.

Astigmatizm

Bir kırma kusurunun nedeni genel olarak düzensiz bir kornea şekli olabilir. Astigmatizm hem yakın hem uzakta bulanık görmeye yol açabilir. Bazı kişilerde doğuştan astigmatizm varken zaman içinde oluşup giderek artması da mümkündür.  

Diyabet

Diyabetik retinopati diyabetle ilişkili olan ve retinadaki kan damarlarına zarar veren bir komplikasyondur. Diyabet hastalarına bir tıp uzmanı ile birlikte kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmaları önerilir. Burada önemli olan durumun erken saptanması olduğundan eğer diyabetiniz ve bulanık görmeniz varsa, gözün içinde yüzen parçacıklar görürseniz veya renkleri ayırt etmekte zorlanıyorsanız hemen göz doktorunuza danışın.  
Göz enfeksiyonu

Göz enfeksiyonu

Göz dokusu bir göz enfeksiyonu, morarma, gözde yabancı cisim veya toksin bulunduğunda veya vücutta çeşitli hastalıklar olduğunda şişebilir veya yangılı bir hal alabilir. Yangı veya üveitle birlikte göz ağrısı, bulanık görme, kızarıklık ve bazen ışığa hassasiyet görülebilir.

Düşük tansiyon

Bazen baş dönmesi ve bulanık görmenin nedeni düşük kan basıncıdır. Sıcakta çok kaldığınızda veya egzersiz yaptığınızda görmeniz bulanık hale gelebilir. Düşük kan basıncı altta yatan başka bir problemin bir bulgusu olabileceğinden bu belirtileri düzenli olarak yaşıyorsanız bir sağlık uzmanına danışın.

Glokom

Glokom körlüğe yol açabilen ciddi bir göz hastalığıdır. Tünel tipinde görme, bulanık görme, göz ağrısı ve diğer görme bozuklukları gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Bu hastalığın akut ve zaman içinde gelişen tipleri vardır ve bunların hepsi için tıbben tanı konması ve tedavi gerekecektir.

Katarakt

Bulanık ve buğulu görme, hareler ve parlamanın tümü sizde bir veya her iki gözde katarakt olduğuna işaret edebilir. Katarakt körlüğe neden olabilir ama kolayca tedavi edilebilen bir göz hastalığıdır ve katarakt cerrahisi genellikle çok başarılıdır.  

Kornea hasarı

Toz veya kum gibi maddeler korneayı çizip tahrişe ve bulanık görmeye neden olabilir. Kaynak yaparken veya marangozluk işleriyle uğraşırken daima koruyucu gözlükler takın ve gözünüze bir şey kaçtığını hissederseniz hemen bir doktora danışın.

Retina hasarı

Retina dekolmanı retina normal pozisyonundan kaydığında veya göz içi basıncı glokom veya künt travma nedeniyle arttığında oluşur. Körlüğü önlemek için hemen tedavi edilmesi gereken tıbben acil bir durum olduğundan bulanık görme, ışık çakmaları, gölgeli görme veya gözün içinde yüzen parçacıklar fark ederseniz yardım isteyin.
Hamilelik

Hamilelik

Vücuttaki hormon değişiklikleri nedeniyle bulanık görme hamile kadınlarda nispeten sık görülen bir yan etkidir. Ancak görmedeki bir değişiklik gestasyonel diyabet veya preeklampsi gibi hamilelikle ilişkili daha ciddi problemlerin bir işareti olabileceğinden herhangi bir belirtiyi doktorunuza bildirin.  

Göz kuruluğu

Gözlerinizin sağlıklı olması ve normal bir şekilde çalışması için kaygan olmaları gerekir. Kronik kuru gözler bulanık görmeye neden olabilir ve bu durum genellikle kayganlaştırıcı veya nemlendirici göz damlalarıyla tedavi edilir. Gözleriniz çok kuruysa göz hastalıkları uzmanınızla konuşun.

Göz ameliyatı

Katarakt ameliyatı, LASİK veya başka bir düzeltici göz ameliyatı yaptırdığınızda işlemden sonra bir yan etki olarak işlemden sonra 1-2 gün bulanık görmeniz olabilir. Bunu takip ziyareti sırasında göz doktorunuzla konuşun.  

Kontakt lensler

Kontakt lensleri önerilen süreden daha uzun süre kullanmak göz enfeksiyonları ve bulanık görmeye neden olabilir. Gözlerinizi mümkün olduğunca fazla dinlendirmeyi ve tek kullanımlık kontakt lensleri takmadığınız zamanlar gözlük takmayı unutmayın.
Göz yaralanması veya travması

Göz yaralanması veya travması

Göz veya göz çukurunun fiziksel bir yaralanması bazen göz ağrısı ve bulanık görmeyle ilişkilidir. Bu durum boks gibi temas sporlarında veya uçan bir topun bir veya her iki göze yüksek hızla çarpabileceği topla oynanan sporlarda görülebilir. Göz travması genel bir terimdir ve tanı bir tıbbi uzman tarafından tam olarak konmalıdır.

Migren

Düzenli olarak migreni olan hastalar bu zorlayıcı baş ağrısı tipinin sıklıkla bulanık görmeyle başladığını bilirler.
Yaşa bağlı sarı nokta hastalığı

Yaşa bağlı sarı nokta hastalığı

Bulanık görme ve görme alanı kaybı (skotom) yaşa bağlı sarı nokta hastalığının temel bir belirtisidir. Bu hastalık daha yaşlı kişilerde (50 ve üstü) körlüğün temel bir nedenidir ve görmenin giderek bulanması ve görme kaybıyla ortaya çıkar.

Nörolojik, sistemik veya kardiyovasküler problemler

Bulanık görme sağlıkla ilgili çeşitli sorunların bir göstergesi olabilir. Bulanık görme ve baş dönmesinin aniden ortaya çıkması daima ciddiyetle incelenmelidir. Şüphe durumunda en iyisi tıbbi yardım istemektir.
 
* Bu liste bulanık görmenin olası nedenlerinin sadece bir özetidir. Profesyonel bir tanı için daima göz sağlığı uzmanınız veya doktorunuza danışın.

Ne zaman tıbbi yardım istenmeli?

Bulanık görme sağlıkla ilgili acil bir durumun işareti olabilir. Aniden bulanık görme ve aşağıdaki belirtilerden herhangi biri ortaya çıkarsa ambulansı arayın veya bir aile üyeniz veya arkadaşınızdan sizi en yakın acil servise götürmesini isteyin.

  • Şiddetli baş ağrısı
  • Şiddetli göz ağrısı
  • Nerede olduğunu tam bilememe
  • Görmenin aniden bozulması
  • Konuşma veya hareket etme zorluğu
  • Görme alanınızda hareler veya yüzen cisimler

Ayrıca yukarıdaki belirtilerden herhangi birini düzenli olarak yaşıyorsanız bunun şiddeti veya ilgili ağrı az olsa bile bir doktora danışmak önemlidir.

Kronik göz yorgunluğu, kuruluk veya odaklanma ve görme zorluğu ile birlikte bulanık görme bir göz muayenesi ve göz testi için göz sağlığı uzmanınıza gitmeniz açısından yeterli nedendir.

Bulanık görmeniz varsa görme nasıl arttırılabilir?

Doktorunuz veya göz hastalıkları uzmanınız bulanık görmenizi tanıya göre tedavi edecektir.

Katarakt ve glokom gibi ciddi göz hastalıkları cerrahi ile tedavi edilebilirken sağlıkla ilgili diğer problemler için ilaç ve yaşam tarzı değişiklikleri gerekir.

Miyopi, hipermetropi, astigmatizm ve presbiyopi gibi kırma kusurlarının tümü numaralı gözlüklerle veya kontakt lenslerle düzeltilebilir. Bazı durumlarda düzeltici lazer cerrahisi ile de görme arttırılabilir.

Diğer cihazlarla bağlanmış ve hareketli bir yaşam tarzı, yaşınızla ilişkili bireysel gereksinimlerle birlikte görmenizi etkileyebilir. Göz doktorunuzu ideal reçetenizi bulabilmesi için daima görmeyle ilgili gündelik işlerinizi tam olarak anlatın. Özellikle modern görme davranışı ve yaşla ilgili gereksinimler için tasarlanmış ZEISS SmartLife Gözlük Camları hakkında daha fazla bilgi isteyin.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Gözlük camlarınız gerektiğinden daha yüksek veya daha düşük numaralarda ise veya yanlış montajı yanlış yapılmış ise, gözlerinize zarar verebilir mi? Birçok şikâyetin sebebi aslında göz yorgunluğudur
Kaşlar yalan söylemez Kaşlarımız hakkımızda neler söyler?
Gözlük camları nasıl üretilir? Plastik malzemeden mineral cama kadar ZEISS gözlük camları – gözlük camlarının üretimi hakkında bilmek istediğiniz herşey

Görmeyi Anlama 28.Mar.2018

Tags:

Görme Problemlerini Tanımak Miyopi, hipermetropi, astigmatizma, vs.: Ne gibi görme problemleri var ve bunları nasıl düzeltebiliriz?

Görmeyi Anlama 29.Kas.2017

Tags: Progresif Camlar

İlgili Ürünler