Fark Yaratan Değişken Odaklı Gözlük Camları

İşinizde, en sevdiğiniz hobinizde veya spor yaparken kullanabileceğiniz, tüm koşullar için mükemmel değişken odaklı gözlük camları var mıdır?

Varifocals optik teknolojisinin süperstarlarıdır: yakın, uzak ve orta mesafede görme kusurlarını yalnızca bir tek cam ile düzeltirler - ve bunu belirgin bir geçiş hissi vermeden yaparlar. Birçok gözlük kullanıcısı değişken odaklı camların kişiye özel ihtiyaçlarını tam olarak karşılamak için nasıl uygun hale getirilebileceğinin farkında değildir. ZEISS firmasında ve ZEISS gözlükçünüzde artık standart hale gelmiş birkaç özel değişken odaklı cam çözümünü sizin için bir araya getirdik. Belki bunlar arasında size özel kişisel çözümü de bulacaksınız. İyi haber: her şey için bir çözüm vardır. Çekinmeyin: gözlükçünüze sorun.

Bir okuyucu DAHA İYİ GÖRME'a değişken odaklı camlardaki özel görme alanlarının değiştirilip değiştirilemeyeceğini sordu. Bu gözlük kullanıcısı başının üst kısmına odaklanması gereken çok iş yaptığını ve bu nedenle camın üst kısmında optimum bir görme ihtiyacı ile camın alt kısımlarında iyi orta mesafe görme kabiliyetine sahip olmak istediğini söyledi.

Bu türde değişken odaklı camlar üretmek özel olarak zordur, çünkü gözlük camı tasarımı normalde gözlük kullanıcısının ihtiyaçlarının tam olarak tersi biçimde gerçekleşir. Fakat camlardaki görme alanlarını değiştirmek mümkündür! Bu özellikle gözlükçü için dikkat gerektiren bir iştir: ZEISS Üretim Bölümü'ne gönderilen tüm ölçüm bilgileri, silindir eksenlerinin merkezlenmesi ve hesaplanması kusursuz olmalıdır. Bu bilgiler kullanılarak Freeform teknolojisiyle özel değişken odaklı camlar üretilebilir.

Sürüş için geliştirilmiş değişken odaklı gözlük camları

Sürüş için geliştirilmiş değişken odaklı gözlük camları

Bu da başka bir ilginç durumdur: gözlüğünde değişken odaklı camları olan, uzun süreler araç kullanan bir sürücü bu camların iyi işlev göstermediğini belirtti. Çok kez ayar yapılmasına rağmen sürüş sırasındaki görme kabiliyetinden halen memnun değildi. Bir ZEISS gözlükçüsü bunun nedenini öğrenmek istedi ve müşteriyle bir sürüşe çıktı. Nedenin ne olduğu hemen belli oldu. Değişken odaklı gözlük kullanıcısı koltuğunu o kadar geriye alıyordu ki neredeyse yatma pozisyonuna geliyordu - bu nedenle bu "normal" değişken odaklı cam tasarımıyla ileriye yakın ya da orta mesafe görme bölümü aracılığıyla bakıyordu. Camların uzak mesafeyi gösteren bölgelerinden ancak başını eğerek, oldukça rahatsız edici bir konumda bakabilmekteydi. Gözlükçü, sürüş sırasındaki konumuna göre ayarlamak için bu hastanın değişken odaklı camlarını optimize edip hastaya rahat bir görme sağladı.

Tüm iş gününü trafikte iken değişken odaklı camlar kullanarak geçiren kamyon şoförleri gözlük camlarından bir otomobil kullanıcısına göre daha farklı biçimde bakarlar. Yüksek bir oturma konumuna sahip oldukları için kamyon şoförleri önlerindeki yola bakarken başlarını hafifçe eğerler, yani normalde değişken odaklı camda orta mesafe görme bölgesinin bulunduğu alandan bakarlar. Bu, cam tasarımını uygun biçimde değiştirmek için özellikle faydalı olmuştur.

Özel olarak sürüş için optimize edilmiş ZEISS camları olduğunu biliyor muydunuz? DriveSafe camlarını tüm gün boyunca kullanabilirsiniz. Bu camlar benzersiz bir tasarıma ve araç sürerken kuvvetli yönlerini gösterecek özel bir kaplamaya sahiptir: DriveSafe hakkında buradan daha fazla bilgi edinin.

İş sırasında değişken odaklı camlar

İş sırasında değişken odaklı camlar

Pilotlara yönelik değişken odaklı camlar ise başka bir zorluk meydana getirmektedir, çünkü pilotlar araç süren biri gibi yalnızca aşağıya doğru kokpitteki gereçlere bakmamaktadırlar. Uçak türüne bağlı olarak pilotların aynı zamanda başlarının üstündeki araçlara da bakmaları da gerekmektedir. İdeal olarak bu gözlüklerin camın üst kısmında ikinci bir yakın görüş / orta mesafe görüş bölgesinin bulunması gerekmektedir.

Birçok iş bir kişinin görme kabiliyetiyle ilgili olarak benzersiz zorluklar meydana getirmektedir ve değişken odaklı camlar bu zorlukları aşmak için geliştirilmelidir. Rahat bir görme için yazarlar ve grafik sanatçıları yakın görme bölgesinde yakın görme bölgesi ile sınıfta belirli bir orta mesafe görme bölgesi arasında sıklıkla geçiş yapan öğretmenlere ya da günlük işleri için iyi bir uzak görme menzili ile net bir orta mesafe görme kabiliyetine ihtiyaç duyan polislere kıyasla başka bir tasarıma ihtiyaç duymaktadırlar.

Fakat bir diş hekimi ya da mücevherci olduğunuz takdirde ince ayrıntılar yüksek önem kazanır. Bu durumda gözlükleriniz için bir büyüteç yardımcı olabilir.

Birçok insan uzak mesafede bulunan cisimlere değil, yakındaki cisimlere bakmak için görmesinin iyileştirilmesine ihtiyaç duyar. Fakat okuma gözlüklerini sürekli olarak takmak ve çıkarmak rahat bir kullanım sağlamaz. Bu kişiler için ideal çözüm yalnızca yakın ve orta mesafe görme kabiliyeti sağlayan ve uzak mesafe için yardımcı olmayan değişken odaklı camları kullanmaktır.

Spora uygun değişken odaklı camlar

Spora uygun değişken odaklı camlar

Aynı zamanda yarışmalı sporlar için özel değişken odaklı camlar bulunmaktadır. Spor gözlükleri konusunda uzmanlaşan gözlükçüler belirli bir spora ilişkin kullanıcının deneyimlerini ayrı bir refraksiyon odasında yeniden oluşturabilir, hastaya özel bakma mesafelerini ölçebilir ve bu bilgileri gerekli görme bölgelerine aktarabilirler. Örneğin: bir yarış bisikletçisi öne doğru eğilerek yarışmakta ve bu nedenle bir uzun mesafe koşucusu, atışçı, avcı veya golfçüye göre değişken odaklı camlardan farklı bir açıyla bakmaktadır.   

Günümüzde değişken odaklı camlar

Değişken odaklı camları kullanan neredeyse herkesin görme alanı dijital cihazlar, özellikle de akıllı telefonları kullandıkları için değişmiştir. Farklı haber alma gereçleri gözlerinizden farklı taleplerde bulunmaktadır: bir akıllı telefonu okurken sahip olduğunuz okuma mesafesi basılı bir belge veya gazete okurken sahip olduğunuz okuma mesafesiyle aynı değildir. Tüm ZEISS değişken odaklı camları Digital Inside® Teknolojisi sayesinde bu farklı mesafelerin taleplerini karşılamaktadır.

Değişken odaklı camları kullanırken edindiğiniz alışkanlıklar da önemli bir rol oynamaktadır. Değişken odaklı camlarınızın yakın görme bölgesinden bakarken gözlerinizi aşağıya çevirmek beyninizde ciddi biçimde yer etmiştir. Bu da yeni bir çerçevenin neden rahatsızlık verici bir değişiklik olacağının nedenidir. Fakat ZEISS'ın Adaptation Control® ve FrameFit®+ teknolojileri sayesinde yeni çerçeveye geçtiğinizde görme alışkanlarınızı değiştirmenize gerek kalmaz. Fakat şu da var: rahat bir görmeye sahip olmak istiyorsanız değişken odaklı camlarınız için yeterince büyük bir çerçeve seçin.

Değişken odaklı camlar satın alırken hatırlamanız gereken önemli hususlar nelerdir?

Değişken odaklı camlar satın alırken hatırlamanız gereken önemli hususlar nelerdir?
  • Değişken odaklı camlar satın alırken hastalık geçmişiniz hakkında gözlükçünüzle görüşmeniz önemlidir. Gözlükçünüz hangi görme koşullarının günlük hayatınız için önemli olduğunu ne kadar daha iyi bilirse size o kadar daha iyi tavsiyelerde bulunabilir ve değişken odaklı camlarınızın ayarlarını o kadar daha iyi yapabilir.

  • Gözlükçünüzle görüşmeniz önemlidir, çünkü her gözlükle her uygulamayı yapmak mümkün olmayabilir. Kullanıcı olarak hangi gözlük camı veya çerçevenin size neleri sunacağını bilmeniz gerekmektedir. Kullanım konforundan ödün verdiğiniz bir durum içinde yaşıyor olabilir veya özel durumlar için ilave bir gözlük satın almaya gerek duyabilirsiniz bilgisayar gözlükleri veya spor gözlükleri gibi.

  • Gözlükçünüz hastalık geçmişinizi dikkate almış ve gözlerinizi test etmiştir. Birçok insan bu noktadan itibaren işlerin rahat ilerleyeceğini düşünür. Fakat bu mükemmel merkezlemeye bağlıdır – yani camların gözlük çerçevelerine nasıl oturacağını ve camlarınızın hangi bölgesinden baktığınızı tam olarak bilmek, bu bir çift değişken odaklı gözlük camını bir ustalık eseri haline getirir. Hiçbir şeyi asla şansa bırakmayın! Görme performansınızın %40'a kadarı iyi olmayan merkezleme nedeniyle kaybolabilir.

  • Satın aldıktan sonra: yeni gözlüğünüzü kullanmaya başladıktan sonra yeni değişken odaklı camlara alışmanız birkaç gününüzü alabilir. Yeni gözlüğünüzle ilgili halen zorluklar yaşadığınız takdirde gözlükçünüzle iletişime geçin ve sorunlarınızı anlatın. Gözlükçünüz size yardımcı olacaktır.
Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

ZEISS progresif gözlük camlarını yeniden tanımlıyor! Son yıllarda, görme ile ilgili müşteri talepleri olağanüstü bir biçimde arttı. DAHA İYİ GÖRME, yeni ZEISS Progresif Ürün Portföyünün bu zorlukları nasıl dikkate aldığını öğrenmek için Laura Rocha ile konuştu.
Progresif gözlük camı kullanıcıları için mineral gözlük camları: meraklıları için gözlük camları ZEISS progresif mineral portföyünün daha da gelişmesi – bu neden gereklidir- şarttır
Progresif Gözlük Camları – Küçük Şaheserler Mükemmel cam tasarımı görme sorunları olan insanlar için ideal kişiselleştirilmiş görme yardımını oluşturur

İlgili Ürünler