Daha iyi yaşam kalitesi ve daha fazla özgürlük: az görenler için daha iyi görme cihazları

Gözlüğün yetersiz kaldığı durumlarda hangi olasılıklar mevcuttur?

Sebebi bir hastalık, bir kaza ya da yaş da olsa, az görme hepimizin başına her an gelebilecek bir durumdur. Her birey için ayrı ayrı hazırlanmış az görme cihazları gözlük kullanıcılarının daha iyi görmesine yardım edebilir ve hayatlarına biraz normallik ve özgürlük getirebilir.

Hangi az görme cihazı ne yapabilir ve ne yapmalıdır, onları satın alırken özellikle nelere dikkat etmelisiniz ve hangi alternatifler mevcuttur gibi bazı bilgileri sizinle paylaşmak isteriz.

Birçok insan gözlük ile görme yeteneği, okuma ve hobilerinden keyif almalarına artık yetmeyecek kadar bozulduğunda, büyüteç kullanmayı tercih ederler. Fakat basit büyüteçler söz konusu olduğunda bile ucuz segmentte yer alan modellerle özellikle optik mağazalarında nitelik kazandırılmış ürünler arasında büyük kalite farklılıkları önemli rol oynar. Yani, öncelikle az görme desteklerinin sahip olduğu kalite kriterlerine uyması gerekmektedir. Gözleriniz için en iyi görme performansını ve en temel ihtiyaçlarda rahat kullanımı elde etmek mümkündür. ZEISS'ın en üst hedefi, hitap ettiği her gözlük kullanıcısı için yerine getireceği her görev ve duruma uygun mümkün olan en iyi görme performansını sağlamaktır.

Ayrıca, gözlük kullanıcısının becerilerine uygun olan görme cihazını seçmek önemlidir.

ZEISS bu nedenle kullanım kolaylığına büyük önem vermiştir. Az görme cihazları için kalite kriterleri Görüntü kalitesi ve görme alanının boyutu az görme ürünlerinin kalitesini belirleyen birincil unsurlardır. ZEISS aynı anda mükemmel görüntü kalitesini ve mümkün olan en geniş görme alanını sunuyor. Büyütme oranı artıp görme alanı küçüldüğünde, gereken en düşük büyütme ile mümkün olan en iyi görme ürünlerinin seçilmesi çok önemlidir. Bu hızlı gelişen göz yorgunluğunu önlemenin tek yoludur. Organik gözlük camlarına eşlik eden koruyucu sert kaplamalar çizilme ve kırılmaya karşı ideal dayanıklılığı sağlamak için az görme cihazlarında önerilmektedir. ZEISS aynı zamanda görme konforunu arttıran yansıma önleyici kaplamayı da ek olarak sunuyor.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Hangi az görme cihazları mevcuttur?

1. Büyüteçler

Klasik az görme ürünleridir. Elde taşınan, 20 dioptriye kadar numaralı büyüteçler ve 40 dioptriye kadar numaralı cep büyüteçleri kullanılmaktadır. Carl Zeiss Vision’dan Elde Taşınan Büyüteçler:

Carl Zeiss Vision’dan Elde Taşınan Büyüteçler

Carl Zeiss Vision’dan Elde Taşınan Büyüteçler

Basit, işlevsel ve hatta kişiselleştirilmiş: her şeyden önce optik ürünün tasarımı daha iyi görmenin tadını çıkarıp çıkarmayacağınızı belirler. Elde taşınan ZEISS büyüteçlerinin mercekleri standart olarak sert kaplamalı olarak üretilir. Aynı zamanda opsiyonel olarak çok tabakalı, geniş bantlı, yansıma önleyici kaplamalı da üretilebilir. Bu kaplama duyarlılığın bir gereklilik haline geldiği durumlarda görmeyi kolaylaştırır. Koruyucu sert kaplama – standart bir özellik – ürünün dayanıklılığını ve olası görme alanlarını arttırır.

 

Carl Zeiss Vision'dan aydınlatmalı büyüteçler

Yetersiz ışık koşullarında okumak iki kat güçtür: azalmış kontrastla görme kalitesi düşer. Aydınlatmalı el büyüteçleri ve ayaklı büyüteçler ışık noksanlığını telafi eder. Az enerji harcaması ve uzun ömürlülüğüyle, homojen LED ışıklandırma özellikle faydalıdır.

Carl Zeiss Vision'dan cep büyüteçleri

Bu ürünü cebinize atmanız yeterli, böylece dışarıda işinize bakarken daha iyi görebilirsiniz: ince işler, en küçük ayrıntıların fark edilmesi gereken durumlar – bunlar her birimizin günlük hayatında karşılaşabileceği işlerdir. Carl Zeiss size en küçük ceplere bile sığabilecek yüksek kaliteli cep büyüteçleri sunmakta – modeline bağlı olarak - 3 kattan 10 kata kadar tüm görme alanında büyütme sağlıyor– ve tüm bunları yaparken görüntüde herhangi bir bozulma ve renk sapmasına neden olmamaktadır.

Kredi kartından daha büyük olmayan büyüteçler

Ve büyüteçler daha da küçülüyor: küçük boyutuyla VisuCard® cüzdanınıza ya da portföyünüze bile sığabilmekte ve ona ihtiyaç duyduğunuz her an size yardım etmeye hazırdır. Koruyucu sert kaplama, bu büyüteci dayanıklı ve uzun ömürlü kılmaktadır.


2. Büyüteç özellikli gözlük camları

Dışarıda işinize bakarken kullanabileceğiniz, kullanımı kolay az görme destekleri

Carl Zeiss Vision’dan büyüteç özellikli bifokal gözlük camları

Carl Zeiss Vision’dan büyüteç özellikli bifokal gözlük camları

Uzak ve yakın mesafe tek bir gözlük camında: Adından da anlaşıldığı gibi, tek bir gözlük camında iki diyoptri sunar. Üst kısmını uzak görme alanına uyum sağlamak için ve alt kısmını da yakın plan görme için kullanabilirsiniz.

3. Teleskopik sistemler

Hayatınızı kolaylaştıran optik teknolojiler Carl Zeiss Vision'dan teleskopik gözlükler:

Yakın ve uzak mesafe için uygun

Yakın ve uzak mesafe için uygun

Büyüten optik sistemlerin entegre edildiği teleskopik gözlüklerle görme performansı kısmen iyileştirilebilir. Prensipte, bunlar uzak mesafeleri daha iyi görme amaçlı yapılmış "mini teleskoplardır". Teleskoplara büyüteçler ilave ederek yakın mesafeleri görmek için de kullanabilirsiniz. Büyüteçlerle, zaman içinde çalışma mesafesi çok daralabilir – mesela kitap okurken. Teleskopik gözlükler tekrar rahat bir çalışma mesafesine kavuşma imkanı sağlar. Gerekli büyütme, okumak için büyük bir önem taşır ve teleskopik gözlükler yardımıyla özel olarak ayarlanabilir. Bununla birlikte, bu büyüteç özelliğine sahip görme cihazları, orta mesafeler için de kullanılabilir, mesela televizyon seyretmek için. Bu gözlüklerde daha az gören göz kapatılır ve daha iyi görüşe sahip olan göz için küçük bir teleskop sağlanır. ZEISS görmeyi daha rahat hale getirerek maksimum görme alanı sunar. Fakat lütfen teleskopik gözlüklerin sadece sabit kullanıma uygun olduğunu ve mobil kullanıma uygun olmadığını, mobil kullanım halinde göz yorgunluğuna neden olabileceğini unutmayın.

Carl Zeiss'tan elde taşınan teleskoplar

Carl Zeiss'tan elde taşınan teleskoplar

Elde taşınan teleskoplar daha fazla hareketlilik sunar. Bunlar çoğunlukla başkalarının yardımı olmaksızın hareket edemeyen kişiler için kullanılan küçük nesnelerdir. Cadde isimleri, ev numaraları ya da otobüs sefer tarifeleri gibi uzak ya da yakın mesafede bulunan detaylar kolayca okunamaz. Küçük, fark edilmeyen elde taşınan teleskoplar açık havada dolaşırken de emniyet sağlar. Ister boynunuza takın ister ceketinizin cebine yerleştirin, acil durumlarda kullanılmaya hazırdır.

Pratik ve çekici tasarımı ile, görme alanına ve tabi ki bir de optik kaplamaya sahiptirler.

4. Carl Zeiss Vision’dan özel filtreli gözlük camları

Carl Zeiss Vision’dan özel filtreli gözlük camları

Özel filtreli gözlük camları retinası, ışığa ya da parlamalara karşı hassas olan kişilere yardımcı olmaktadır. Standart ışıklandırmayla bile, bu durumdaki kişiler için görmek çok zorlayıcı bir işlem olabilir.

Özel filtreli numaralı gözlük camları için standart olmayan kriterler mevcuttur. Bunun yerine, özellikle retinitis pigmentosa ya da diyabetik retinopati gibi dejeneratif göz hastalıklarında, hastalar değişik alternatifler deneyerek uygun, özel filtreli gözlük camlarını şeçerler.

Her durum için sunulan görme rahatlığını kıyaslayarak ve değerlendirerek optimum gözlük camını seçerler. Bu amaçla kullanılmak üzere binoküler deneme gözlükleri veya klipsli filtreler mevcuttur.

Bir çok hasta değişik ışık koşulları için özel filtreli gözlük camlarına ihtiyaç duyar. Bu nedenle ya çok sayıda gözlüğe ya da farklı filtreli gözlük camları olan filtreli klipslere sahiptirler.

Bizim tüyomuz: yapacağınız harcamayı karşılayıp karşılamayacağını öğrenmek için sağlık sigortası yetkilinizle irtibata geçiniz.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

İster diş doktoru ister güzellik uzmanı olun - profesyonel gözlük camlarıyla mükemmel keskin görmenin keyfini çıkarın Bazı aktiviteler daha fazlasını temin edecek sıra dışı gözlük camları gerektirir. ZEISS’den gelen en son teknoloji mikroskobik seviyede bile mükemmel şekilde görmenize yardım eder.

İlgili Ürünler