Bilgisayarlı İşyerinizde her şey gözünüzün altında

Neden okuma gözlükleri/değişken odaklı gözlükler işinizi kolaylaştırabilir

Okuma gözlükleri genellikle masa başı işleri için uygun değildir. Dokümanları okurken her şeyi net bir şekilde görebilirsiniz; ancak bir meslektaşınız kapıdan geçerken onu kolaylıkla fark edemezsiniz ya da büyük bir toplantı sırasında, bir dokümanlarınıza bir tartışma ortağınıza bakarken zorluk çekersiniz. Ekran önünde çalışan presbiyop hastaları için hangi gözlükler doğrudur?

Bilgisayar, iş ortamımızda daimi bir arkadaş haline geldi. Sıklıkla ekran işleriyle uğraşıldığında aynı zaman da gözlere epeyce yük biner.

Sıklıkla gergin bir şekilde bilgisayar başına oturuyoruz ve gözlerimize dinlenmek için çok kısıtlı bir zaman bahşediyoruz. Bu durum boyun tansiyonuna, baş ağrısına ve kızarmış, sulanmış gözlere neden olabiliyor. Presbiyopi, rahatsızlığı çekenler için, yani hem yakın hem uzak görmenin olumsuz olarak etkilendiği durumlar için, rahatlamış bir biçimde çalışmayı kolaylaştırmak için doğru gözlüğü seçmek ayrı bir problemdir.

Bu uygulama için en iyi gözlük hangisidir? Birçok insan bilgisayar başında çalışırken ilk önce okuma gözlüklerine uzanır. Kapı açılır; meslektaşınız kapı aralığında yerini alır ve size bir soru sorar. Gözlüğünüz bu durumda daha uzak mesafe görmenizi engeller ve onu net bir şekilde göremezsiniz. O anda gözlük çerçevelerinizin üzerinden hayal meyal gördüğünüz görüntüye dikkatle bakarsınız ve aynı zamanda gerilirsiniz.

Üniversal-değişken odaklıl (ofis) gözlük camları iş yeri için mükemmel çözüm değildir. Değişik mesafeleri net olarak görmenize izin verebilir; ancak yakın ve orta mesafeler için görme alanı uzun süre yakında yapılan işlerde çok kısıtlıdır ve gözleri sürekli zorlar. Peki, ne yapılmalıdır?

Optometri uzmanınızla okuma gözlüğünüzü özel değişken odaklı (ofis) gözlük camıyla iyileştirmek konusunda görüşünüz. Kısa mesafeden orta mesafeye kadar olan uzaklıkları devamlı olarak net görmeyi sağlayan akıllıca bir çözümdür, spesifik olarak iş yerindeki görme gereksinimlerini karşılamak için ayarlanmış bir çözümdür. Okuma gözlüğü ile değişken odaklı gözlük camların kombinasyonu masa başı işlerle uğraşanların değişik görme duyusu ile ilgili ihtiyaçlarını birleştirir.

Ofiste görme

Geliştirilmiş okuma gözlüklerinin faydaları:

  • Büyük ve sürekli yakın görme alanı için uygun.
  • Ayrıca orta mesafeler için daha geniş, daha uyumlu görme alanı.
  • Baş ve vücut duruşunun rahatlığı için iki alan arasındaki geçiş bölgesine yerleşme
  • Gözlüklerinizi, değişken odaklı (ofis) gözlük camlarıyla kullanmak rahatlığınızı sadece çalışırken arttırmaz, yemek yaparken ya da el sanatları ile uğraşırken de arttırır.

Ekranlarla çalışılan iş merkezlerinde değişken odaklı (ofis) gözlük camlarının faydaları:

  • Aşırı geniş orta mesafe ve yakın mesafe.
  • 4 m’ ye kadar tüm oda içinde net ve devamlı görme için ideal.
  • Baş hareketlerini zorlamadan daha net genel bakış.
  • Bilgisayar işleri için olduğu kadar el sanatları ve hobiler için de mükemmel.

Bu rahatlamadan memnun olan sadece gözleriniz olmayacak, ofiste idari işlerle uğraşırken siz de daha rahat olacaksınız.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Bilgisayar başında çalışırken tüm vücudun daha az zorlanması için aklınızda tutmanız gereken başka neler bulunmaktadır

Ekranın önünde ergonomik bir oturma pozisyonu, ekranın, klavyenin ve belgelerin doğru paralel düzenlemesi, yorulmayı önlemek ve bilgisayar iş merkezinde rahat bir görme sağlamak için özellikle önemlidir. Küçük değişiklikler ya da yeni bir sandalye yaptığınız işin gerginliğini azaltabilir.

Ekranınızın mümkün olan en yüksek yenileme hızına ve görüntü sabitliğine sahip olduğundan emin olun. Ekranınızı görüntü kontrast yönünden zengin ve çok net olacak şekilde ayarlayın. Ayrıca yazı tipi boyutunu kolayca ve rahatça okuyabileceğiniz şekilde ayarlayın.

Tüyomuz: Bilgisayar başında uzun bir iş günü geçiriyorsanız ara sıra bilinçli bir şekilde gözlerinizi dinlendirin. Gözlerinizin odanın içinde dolaşmasına izin verin, camdan bakın, gözlerinizi etrafındaki bölgeye masaj yapın, ara sıra gözlerinizi yeniden canlandırmak için kısa süreli kapayın. Bu tüyoların gözlerinizdeki baskıyı uzaklaştıracağını umut ediyoruz ve işinizde size başarılar diliyoruz!

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Yöneticiler için gözlükler – mükemmel kişiselleştirilmiş görme rahatlığı ile en iyi kalite camlar ve çerçeveler Saygınlık, zarafet, maksimum işlevsellik – yönetim pozisyonlarındaki insanlar için gözlüklerin yapacağı şey çoktur
Pilotlar için gözlükler – bulutların üzerinde bile mükemmel görme İster profesyonel ister amatör olsun, pilotlar aşırı ışık ve hava koşullarında bile net görmelerini sağlayacak gözlüklere ihtiyaç duyarlar.
İş başında daha iyi görme ve daha fazla rahatlık İster masa başında, ister bilgisayarda ya da isterseniz bir üretim makinası başında çalışın, yeni ZEISS ofis gözlük camları size daha iyi ve daha rahat bir görme sağlar.
İster diş doktoru ister güzellik uzmanı olun - profesyonel gözlük camlarıyla mükemmel keskin görmenin keyfini çıkarın Bazı aktiviteler daha fazlasını temin edecek sıra dışı gözlük camları gerektirir. ZEISS’den gelen en son teknoloji mikroskobik seviyede bile mükemmel şekilde görmenize yardım eder.

İlgili Ürünler