Bilgisayar gözlükleri: iş yeri için olmazsa olmazdır

Yeni bilgisayar gözlükleri için 10 öneri

Bilgisayarlar ve birçok farklı tipte elektronik ekran giderek gündelik yaşamımız ve özel yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmektedir. Bunlar günümüzde hemen hemen her iş ve meslekte çok önemli bir rol oynamaktadırlar. Birçok kişi bu durumun gözlerde oluşturduğu yorgunluk ve gerginliğin farkında değildir. Bilgisayar gözlükleri veya işyeri gözlüklerini özel kılanın ne olduğunu ve bilgisayarda çalışmanızı nasıl kolaylaştırdıklarını öğrenin. BETTER VISION size yeni bir bilgisayar gözlüğü alırken akılda tutmanız gerekenler hakkında 10 öneri veriyor.

1. Bilgisayar gözlüğüne ihtiyacınız olduğunu nasıl anlarsınız?

Normalde bilgisayarla çalışmanın neden olduğu göz yorgunluğunun ilk belirtisi bulanık görme değil göz yorgunluğu, baş ağrısı, boyun veya sırt ağrısı veya ışık hassasiyetidir. Gözleriniz ayrıca kuruyabilir veya kızarabilir ve yanma veya batma hissedebilirsiniz. Bunun nedeni bilgisayar ekranına belki de doğal olmayan bir duruşla uzun süreler bakmaktır. Bu problemler ayrıca gözlerinizi örneğin masanızdaki referans belgelere bakarken olduğu gibi yakın mesafeler ve örneğin meslektaşlarınız veya müşterilerinizle konuşurken olduğu gibi ara mesafeler arasında sürekli hareket ettirmenizin gerekmesiyle daha da artar.

Göz doktorunuza gidip bir göz muayenesi yaptırmanız bilgisayar kullanımı için özel gözlükler gerekip gerekmediğini ortaya çıkaracaktır.

2. İş yerinde görme problemlerinden en çok etkilenenler kimlerdir?

İş yerinde görme problemlerinden en çok etkilenenler kimlerdir?

Belirli bir yaştan sonra ve özellikle 35 ile 45 yaş arasında gözünüzün içindeki merceklerin farklı mesafelere uyum sağlaması yani uzmanların dediği gibi akomodasyon yeteneği azalır. Bu sıklıkla çok yavaş ilerleyen bir süreçtir. Bunu bir gazeteyi veya küçük yazıları okumak için kol mesafesinde tutmamız gerekmeye başladığında fark ederiz. Bu duruma presbiyopi denir. Birçok kişi başlangıçta bu problemi çözmek için okuma gözlüklerini tercih eder. Bir bilgisayarda çalışmak da giderek zorlaşır. Aniden Excel hesap tablolarındaki rakamları görmekte zorlanmaya başlarız ve bilgisayarımızda font büyüklüğünü arttırmamız gerekir. Akıllı telefonumuzdaki metinler bulanık ve okuması zor bir hal alır. Sonuç: okuma gözlüklerimize uzanırız.

3. Ne tür bilgisayar gözlükleri mevcuttur?

Bilgisayar gözlüklerinin karşılaması gereken en önemli şart ekran çalışmaları için gerekli mesafeye tam uyum sağlamalarının gerekmesidir. Bu mesafe ise kişiden kişiye çok değişebilir.

Ne tür bilgisayar gözlükleri mevcuttur?

Başlangıçta okuma gözlükleri iyi bir çözüm gibi gelebilir. Ancak unutmayın: okuma gözlükleri çok yakın mesafeler için ayarlanmıştır. Bilgisayarınızda metin ve görüntüleri net bir şekilde görmek için ekranınıza yaklaşmanız gerekir. Bunu yapmak ise kötü ve rahatsız bir duruş anlamına gelir. Bu durum belinizde ve sırtınızda gerginliğe yol açabilir. Ergonomik açıdan çok uygun bir büro sandalyesi veya çok iyi bir fare bile size bu konuda yardımcı olmayacaktır.

Ne tür bilgisayar gözlükleri mevcuttur?

Bundan sonraki adım yakın ve uzakta net ve rahat görme için tüm gün takabileceğiniz progresif gözlükler olabilir. Bunlar çoğu gündelik durum için iyi bir tercihtir ama masa veya bilgisayar çalışmaları için sadece sınırlı faydaları vardır. Progresif camlar ise tüm mesafeleri görmenizi mümkün kılar. Bir progresif camın alt kısmı size yakın nesneleri görmenize yardımcı olur. Bir ekranda çalışırken aynı zamanda gözlük camının alt kısmından bakmak zorunda kalırsınız. Bu sırada net görmek için başınızı kaldırmanız gerekir. Doğal olmayan bu duruşu uzun süreler sürdürmeniz boynunuz ve omuzlarınızda aşırı gerginlik oluşturur.

Ne tür bilgisayar gözlükleri mevcuttur?

İşte bilgisayar gözlükleri burada kusursuz bir çözüm sağlar. Görme alanları çalışma esnasında gözlerinizin hareketlerine tam olarak uyarlanmıştır. Ayrıca kişisel gerekliliklerinizi karşılamak üzere size özel hale getirilebilirler. Bu gözlükler yakın ve orta mesafelerde (yarım metre ile dört metre arasında) çok büyük bir görme alanı sağlar. Yani tam olarak işinizin gerektirdiği görme aralığında optimum görme elde edersiniz. Başınız ve boynunuz tüm gün doğal ve rahat bir pozisyonda kalır.

İşler bununla da bitmez! İşinizin veya keyif için yaptığınız aktivitelerin görsel gerekliliklerine bağlı olarak arasından seçim yapabileceğiniz çeşitli tasarımlar mevcuttur.

Gözlük camı tipi "Yakın" olan bilgisayar gözlükleri: Bu tasarımda gözlük kullanıcısının net görme elde ettiği maksimum mesafe iki metre olarak ayarlanmıştır. Böylece okuma mesafesinden iki metrelik ara bir aralığa kadar yüksek kalitede ve doğal bir görme sağlarlar. Bu bilgisayar gözlük camı temel olarak bilgisayarda çalışan veya çok okuyan kişiler için idealdir.

Gözlük camı tipi "Oda" olan bilgisayar gözlükleri: Bu gözlük camıyla maksimum mesafe dört metreye ayarlanmıştır ve böylece kullanıcı okuma mesafesinden başlayıp yaklaşık dört metrelik bir tipik oda mesafesine kadar rahat görme elde eder. "Oda" versiyonu müşterilerle ve bir bilgisayar ekranında aralıklı olarak çalışan kişiler gibileri için tasarlanmıştır. Etrafta yürürken bilgisayar gözlüğü taktıklarının farkında bile değildirler.

Gözlük camı tipi "Kitap" olan bilgisayar gözlükleri: "Kitap" tipinde maksimum bir metre mesafeyle okuma aralığı üzerine daha fazla odaklanılır. Genel olarak sabit ve kişisel bir okuma mesafesi ile tasarlanmış okuma gözlükleriyle karşılaştırıldığında "Kitap" tipi daha rahat bir okuma deneyimi için çok daha büyük bir görme alanı sunar.

Göz merceği tipi "Kişisel" olan bilgisayar gözlükleri: Bu versiyon her kullanıcının kişisel gereksinimine göre ayarlanmıştır. Odadaki optimum maksimum görüntüleme mesafesi her kullanıcı için santimetre düzeyinde tanımlanır. Ayrıca kullanıcının çerçeve verileri, yüzünün şekli ve yakın çalışma mesafesi de gözlük camı tasarımında dikkate alınmıştır.

Optisyeniniz kişisel gerekliliklerinizi karşılamak için hangi gözlük camı tipinin en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olur.

4. İlk kez gözlük takanlar için bilgisayar gözlükleri?

Aslında progresif camlara henüz gereksiniminiz yok ama okuma gözlükleri de bilgisayarda çalışmanız için en iyi çözümü sunmuyor. Bu durumda ilk gözlüğünüz olarak bilgisayar gözlükleri seçebilir misiniz? Evet, bazı durumlarda olabilir. Bazı kişiler presbiyopinin ilk belirtilerini fark ettiklerinde başlangıçta sadece okuma için gözlük gereksinimini duyarlar ama uzak görme için duymazlar. Ancak tek başına okuma gözlükleri yeterli değildir çünkü sadece çok yakın mesafeler için tasarlanmışlardır. Burada çözüm, gereksinim duyduğunuz mesafeler için hassas bir şekilde ayarlanmış bilgisayar gözlükleri olabilir. "Oda" gözlük camı tipini seçerseniz bilgisayar gözlüklerinizi takarken herhangi bir problem yaşamadan ofiste gezinebilir veya müşterilerle konuşabilirsiniz. Yakın görme için yazılan güç ne kadar düşükse gözlük taktığınızın o kadar az "farkında olacaksınız". Dijital gözlük camları burada iyi bir çözüm sağlayabilir. Optisyeniniz sizi bu konuda bilgilendirmekten mutlu olacaktır.

5. Bilgisayar gözlük camlarında ne tür kaplama olmalıdır?

Kesinlikle yüksek kaliteli bir kaplama seçmelisiniz. Ofislerde ve üretim tesislerinde gözleriniz normalde parlak tavan ışıklandırmasıyla başa çıkmak zorunda kalır. Yansımaların işinizde görme kalitesini bozmaması için gözlük camlarınıza iyi bir antirefle kaplama seçmeniz gerekir.

Sert bir koruyucu kaplama bilgisayar gözlüklerinizin gündelik çalışmaların sıkıntılarına dayanabilmesini sağlar. Clean Coat kaplaması gözlük camlarınızın temizliğini kesinlikle arttırır – veya zaten kirlenmelerini önler.

Gözlük camı kaplamaları hakkında daha fazla bilgi

6. İş yerinde mavi ışık: gözlerinizi bilgisayar gözlükleriyle nasıl koruyabilirsiniz?

Mavi ışığın etkileri şu anda çok tartışılmaktadır. Sağlıklı bir vücut ve genel esenliğimiz için mavi ışık gerekir ama mavi ışık radyasyonu tehlikeli de olabilir. Kesin bildiğimiz bir şey LED ışıkları ve bilgisayar ekranlarının yaydığı radyasyon gibi modern ışık kaynakları nedeniyle artık her zamankinden daha fazla mavi ışığa maruz kaldığımızdır. Bazı kişiler bu mavi ışığı yorucu veya rahatsız edici bulur.

Bu problemin çözümü özel kaplaması olan gözlük camları olabilir: DuraVision® Blue Protect ile ZEISS gözlük camları. Bu renksiz gözlük camları temizlenmelerini kolaylaştıran Clean Coat teknolojisi ve sert bir kaplama ve ayrıca 390 ile 440 nm aralığında mavi ışığı azaltan bir mavi filtre içeren yeni bir gözlük camı kaplamasına sahiptir.

ZEISS DuraVision® Blue Protect Hakkında Daha Fazla Bilgi

7. Evde de kullanılabilecek bilgisayar gözlükleri.

Size tuhaf gelebilir ama bilgisayar gözlükleri okumak, TV seyretmek, yemek yapmak, bilgisayarda gezinmek ve sohbet veya bir müzik aleti çalmak gibi en sevdiğiniz hobiniz için de tam gereken şey olabilir. Bunlar yakın aralıkta veya yakın ila orta mesafelerde yaptığınız tüm işlemler için idealdir.

Evde de kullanılabilecek bilgisayar gözlükleri.

8. Bilgisayar gözlükleri satın alırken unutulmaması gereken temel noktalar nelerdir?

Bir bilgisayarda çalışırken optimum görmenin keyfini çıkarmanız için önemli iki şey vardır: öncelikle optisyeninizin yeni bilgisayar gözlüklerinizin nerede ve hangi işlemler için kullanılacağını tam olarak bilmesi önemlidir. Bu nedenle size başlangıçta kişisel gibi gelebilecek sorular sorarsa şaşırmayın. İkinci olarak refraksiyon ve yerleştirme işlemleri ve ayrıca gözlük camlarının daha sonra gözlük çerçevesinde merkezlenmesi çok hassas bir şekilde yapılmalıdır. Küçük ayrıntılar yeni gözlüklerinizin sağladığı görme kalitesini etkileyebilir. Bu süreçler ne kadar hassas yapılırsa yeni gözlüklerinize o kadar çabuk uyum sağlarsınız. Optisyeninizin bilgisayar gözlüklerinizi hazırlamak için yeterli zaman ayırdığından emin olun. Bu tür gözlük camları progresif gözlük camlarının bir "yan ürünü" gibi düşünülmemelidir.

Daha fazla bilgi: Hiçbir yüz simetrik değildir ve hiç kimsenin gözleri arasındaki mesafe aynı değildir

9. Bilgisayar gözlükleri için optimum kullanıcı toleransını garanti eden nedir?

Bunun yanıtı basittir: ofis gözlük camınızın cam tasarımı ne kadar iyiyse ve gözlükleriniz ne kadar iyi yapılmışsa yeni gözlüklerinize o kadar çabuk uyum sağlarsınız. Bunlar için hem optisyeninizin beceri ve deneyimi hem de gözlük camı üreticisinin bilgisi ve uzmanlığı önemlidir. 

Başka bir önemli faktör bilgisayar gözlüklerinizi hem gözlerinizin hem de beyninizin uyum sağlaması için ilk günden itibaren takmaya çalışmanızdır. Bundan sonra hem evde hem işte daha iyi görmenin keyfini çıkarmanızı önleyecek bir şey yoktur.

10. Kırk yaşın üzerindekiler için farklı iş yeri çözümlerinde hangi görme bölgeleri sunulmaktadır?

40 yaşından sonra görme

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Yöneticiler için gözlükler – mükemmel kişiselleştirilmiş görme rahatlığı ile en iyi kalite camlar ve çerçeveler Saygınlık, zarafet, maksimum işlevsellik – yönetim pozisyonlarındaki insanlar için gözlüklerin yapacağı şey çoktur
Bilgisayarlı İşyerinizde her şey gözünüzün altında Neden okuma gözlükleri/değişken odaklı gözlükler işinizi kolaylaştırabilir
Pilotlar için gözlükler – bulutların üzerinde bile mükemmel görme İster profesyonel ister amatör olsun, pilotlar aşırı ışık ve hava koşullarında bile net görmelerini sağlayacak gözlüklere ihtiyaç duyarlar.
İş başında daha iyi görme ve daha fazla rahatlık İster masa başında, ister bilgisayarda ya da isterseniz bir üretim makinası başında çalışın, yeni ZEISS ofis gözlük camları size daha iyi ve daha rahat bir görme sağlar.

İlgili Ürünler