ZEISS Dijital Gözlük Camları hakkında Sıkça Sorulan Sorular

ZEISS Dijital Gözlük Camlar tam olarak nedir?

ZEISS Dijital Gözlük Camları, dijital cihazların artan kullanımıyla tanımlanan hızla değişen dünyada gözlerimizin karşılaştığı yeni zorluklar için özel olarak tasarlanmıştır. Akıllı telefonların, tabletlerin sıkça kullanımı veya küçük ekranlardan okumanın sonucu oluşabilecek yorgunluğun ilk işaretlerini önlemeye yardımcı olur. Bu, Bilgisayar Görme Sendromu (Computer Vision Syndrome-CVS) olarak da bilinir.

Bu camlar bu yeni görme gereksinimleri için tasarlanmıştır: ZEISS Dijital Gözlük Camları tasarlanırken gözlerin farklı hareketleri ve daha kısa okuma mesafesi (dijital ekrana bakarken 30 cm ve kitap veya gazete okurken yaklaşık 40 cm) dikkate alınmıştır.

Camların sunduğu faydalar nelerdir?

Göz merceğinin yakın ve uzak nesnelere odaklanmasından sorumlu gözdeki siliyer kasının çalışmasına destek verir.

Camlarda geniş, sapma olmayan uzak görme alanı ve 0,5 ila 1,25 diyoptri arasında yakın görmeyi destekleyen özelliği vardır.

ZEISS Dijital Gözlük Camları kimler için tasarlanmıştır?

Camlar, özellikle orta ve yakın mesafede hala iyi görmeye sahip fakat dijital cihazları sık kullanmalarına bağlı olarak görsel konforlarında zayıflama fark eden 30-45 yaş arası kişiler için geliştirilmiştir. Genel olarak, tek odaklı camları kullanan (okuma gözlüğü olmadan) veya şu ana kadar hiç gözlük kullanmamış kişiler.

30 yaş ve üzerinden itibaren, dijital ekran kullanımıyla uzağa bakma arasında geçiş yapmak gözde yorgunluğa sebep olabilir.

Bilgisayar Görme Sendromu tam olarak nedir?

Belli bir yaşa kadar, gözlerimiz zorluk çekmeden her türlü mesafeye adapte olabilir. Yakın, orta ve uzak mesafelerde net, odaklı bir görmenin keyfini süreriz. Gözdeki mercek ve göz kapağı kası, biz hiç fark etmeden otomatik olarak kendini ayarlar.

Fakat yaşlandıkça, gözlerimiz "uyum sağlama" kabiliyetinde diğer bir deyişle farklı mesafelerde geçiş yapma konusunda düzenli bir şekilde gerileme yaşar.
Günümüzde göz, dijital ekranların sık ve yoğun şekilde kullanılmasına bağlı olarak ek bir yorgunlukla karşı karşıyadır. Büyük bir bilgi miktarını küçük alanlarda ve genellikle küçük harflerle okumak durumundayız. Bu duruma, gözlerimizi devamlı olarak kısa ve uzak mesafeler arasında hareket ettirmek ihtiyacı da eklenmiştir.

Sonuç olarak, birçok kişi göz tahrişi, baş ağrısı veya boyunda yorgunluk hissetmeye başlamıştır.

Bu "Dijital Gözlük Camlar" piyasada yeni mi?

Rakip firmalar daha önce bu türden ürünleri piyasaya sürmek için bir çok defa deneme yaptılar. Fakat, ZEISS olarak bizler bu camların geliştirilmesinde tamamen farklı bir yaklaşımı benimsedik ve dijital dünyanın gözlerimiz için yarattığı zorluklara ciddi şekilde odaklandık. 2 öncelikli faktörü göz önünde bulundurduk:

  1. Dijital cihazları normalde gözlerimizden yaklaşık 30 cm uzakta tutarken gazeteyi veya kitabı yaklaşık 40 cm uzaktan okuyoruz. Bu daha kısa mesafe artık ilk defa gözlük camı tasarımına dahil edilmiş durumda.
  2. Yeni ZEISS Dijital Gözlük Camları, özellikle orta ve yakın aralıkta hala iyi görmeye sahip fakat görme konforlarında zayıflama fark eden 30-45 yaş arası kişiler için geliştirilmiştir.

ZEISS Dijital Gözlük Camları "normal" camlardan daha mı pahalı?

Gözlük camlarının maliyeti, daha çok camlardan ne beklediğinize bağlıdır. Tek odaklı "basit" bir camın fiyatı örneğin seçeceğiniz refraktif indekse (indeks yükseldikçe camlar daha da incelir), malzemeye (plastik veya cam) veya kaplamaya (antirefle veya sert kaplama) bağlıdır.

ZEISS Dijital Gözlük Camlarında kendinden renklenme ve UV koruma seçenekleri mevcut mu?

ZEISS Dijital Gözlük Camları güneş gözlüğü veya kendiliğinden renklenen cam (PhotoFusion ile) olarak mevcuttur.

Ayrıca, daha net, keskin görme, gece ve zayıf ışıkta da güçlendirilmiş kontrast ve geliştirilmiş renk algılaması sunan i.Scription® teknolojisiyle de mevcuttur.

ZEISS Dijital Gözlük Camları ile progresif camlar arasındaki fark nedir?

ZEISS Dijital Gözlük Camları, akıllı telefon, "başlar aşağıya" neslinin ihtiyaçlarına özel olarak tasarlanmış camlardır. Camlarda ZEISS'ın freeform teknolojisi kullanılmıştır ve dijital dünyanın ihtiyaçlarına optimum düzeyde adapte edilmiştir.

Bu camları tasarlarken ZEISS dijital görmeyi analiz etmekle işe başladı. Sonuç: Akıllı telefonlar veya tablet bilgisayarların kullanımı sırasında karşılaşılan görsel şartlara keskin bir şekilde odaklanan camlar.

ZEISS Dijital Gözlük Camlarının sunduğu olanaklar:

  1. dijital cihazlar için gerekli daha kısa okuma mesafesi
  2. 0,5 ila 1,25 diyoptri arasında yakın mesafeleri görme desteği
  3. tek odaklı camlarda olduğu gibi geniş, sapma olmayan uzak görme alanı
  4. uzak görme ve dijital cihazları kullanırken yakın görme için optimum optik kalite.

ZEISS Dijital Gözlük Camları ile Ofis Camları arasındaki fark nedir?

ZEISS Ofis Camları, tipik ofis mesafeleri olan ara ve yakın mesafelerde ilk sorunlarını yaşamaya başlamış elli yaş üstü kişilerin ihtiyaçlarına hitap eder. ZEISS Dijital Gözlük Camlarının aksine bu camlar bazı durumlarda takılan camlardır ve her gün kullanım için tasarlanmış camlara olan taleplerin tümünü karşılamaz.

ZEISS dijital tasarımının camların kalınlığına bir etkisi var mı? Camların farklı bir şekli var mı? Camları var olan gözlük çerçevesine taktırabilir miyim?

Tasarımın camların kalınlığına bir etkisi yoktur.

ZEISS Dijital Gözlük Camları plastik olarak 1,5 - 1,74 arası tüm indislerde ve cam olarak 1,6 - 1,8 arası tüm indislerde mevcuttur ve "bombeli çerçeveler" de dahil tüm çerçeve şekillerine taktırılabilir.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

ZEISS Dijital Gözlük Camlarını nereden satın alabilirim?

Optisyeniniz size yardımcı olmaktan memnun olacaktır.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Hayatı doyasıya yaşamak + stressiz görme: ZEISS Dijital Gözlük Camları tek odaklı ile progresif camlar arasındaki boşluğu doldurur!

Araba Sürme + Hareketlilik 16.Eki.2017

Tags:

Dijital yaşam tarzımıza uygun tasarlanmış gözlük camları geliştirmenin en iyi yolu nedir? DAHA İYİ GÖRME, Dijital Gözlük Camların gelişimi hakkında daha fazlasını keşfetmek için ZEISS Görme Bakımı'ndan Timo Kratzer ile röportaj yaptı

Araba Sürme + Hareketlilik 16.Eki.2017

Tags:

İlgili Ürünler