Görmeniz için daha fazla ışık

Trafikte güvenlik söz konusu olduğu zaman iyice gaza basın.

Sonbahardan kışa geçiş dönemleri gözleriniz için özellikle zordur: Güneş, sabahları ve akşamın ilk saatlerinde alçalır, karanlık daha erken çöker; uzun alacakaranlık evresi ve sıklıkla oluşan sis, özellikle araba kullanırken görmenizi engeller. İkinci özel gözlükler bu zorlu durumlarda görmenizi düzeltmeye yardımcı olabilir.

İşte uzun ve stresli bir günden sonra arabayla eve dönmektesinizdir. Alacakaranlık çökmüş ve güneş artık o kadar alçalmıştır ki arabanızla trafikte manevra yaparken gözlerinizi anlık kör eder.

Tanıdık bir senaryo: İşte uzun ve stresli bir günden sonra arabayla eve dönmektesinizdir. Alacakaranlık çökmüş ve güneş artık o kadar alçalmıştır ki arabanızla trafikte manevra yaparken gözlerinizi anlık kör eder. Ayrıca, yaklaşmakta olan farlar da yansıma yapmaktadır. Karşı yönden gelen aracı ancak çok geç olana dek fark edemezsiniz. Gözleriniz aşırı zorlanmaktadır. Bu tür durumların sizin ve yoldaki diğer sürücülerin güvenliğini tehlikeye attığının farkındasınız.

Araba kullanmak için gözlükler

Evinize güven içinde gitmek için optometri uzmanınızı ziyaret edin. Size alacakaranlık, ışık değişimleri ve parlama gibi nedenlerden doğan önemli görme gereksinimlerinizi karşılayacak ikincil bir gözlük tavsiye edecektir.

Araba kullanma gözlüğünüz gözlerinizin derecesine göre optimum parlama ve UV korumasını sağlayacak şekilde donatılmış olmalıdır. Bu şekilde yansıma ve parlama önlenebilir. Kusursuz bir antirefle kaplamaya sahip gözlük camlarının yanı sıra polarize ve renklendirilmiş camlar yansıma ve parlamaların önlenmesini garanti eder.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Antirefle kaplama ne yapar?

Kaplanmamış gözlük camları gömenizi bozacak net olarak gözle görülebilir ışık yansımalarına neden olan bir ayna vazifesi görebilir. Araba kullanırken bu yansımalar özellikle alacakaranlık saatlerinde ve gece karşıdan gelmekte olan trafikten kaynaklanmaktadır. Antirefle kaplamalı gözlük camları, bu rahatsız edici yansımaları azaltır ve saydam, net görme, eksiksiz bir algı sağlar, ayrıca sürücüyü rahatsız eden parlamaları azaltır. Burada üç antirefle seviyesi bulunmaktadır: "temel", "orta" ve "süper". Şafak vakti, alacakaranlık ve gece sıkça araba kullananlar için, uzmanlar süper kaplamalı gözlük camları önermektedir.

Polarize gözlük camları görme konusunda nasıl yardımcı olur?

Bu sorunun cevabı çok basittir: Polarize gözlük camları öncelikle ıslak yollar ve su yüzeyleri gibi ışık yansıtıcı yüzeylerden gelen yansımaları engelleyebilir. Bu gözlük camlarını kullanmaya başladığınız andan itibaren size sağladığı faydaları fark edeceksiniz: Görmeniz büyük ölçüde netleşir. Bu gözlük camlarının özel rengi sayesinde, görmeniz kontrast açısından da zenginleşir ve muhteşem renk uyarlamalarını da deneyimleyebilirsiniz. Mesela ıslak yolda ve diğer sürücü kısa farlarını yaktığında bile, karşıdan gelen trafiği daha net şekilde ve daha önceden fark edebilirsiniz.  

UV koruma ve gözlük camlarının renklendirilmesi

UV koruma sürüş gözlükleri için de önemlidir. UV koruma, gözlere kalıcı olarak zarar verebilen kısa dalga boyuna sahip morötesi ışınlara karşı koruma sağlar. Güneş gözlüğü alırken, gözlüğün kalite göstergesi olan CE sembolünü taşıdığından emin olun. Kahverengi ve füme renk tonları sürüş için uygundur, çünkü sürücülerin trafik ışıklarını, fren lambalarını ve diğer ışık işaretlerini mümkün olduğunca etkili ve çabuk bir şekilde fark etmesini sağlar.

Bu arada: Degrade renk geçişli camlar araba kullanmak için özellikle tercih edilebilir. Bu gözlük camlarının alt kenarı daha açık renklidir ve bu da sürücünün gösterge panelinde yer alan öğeleri ve bilgilerin daha kolay tanımlamasına yardımcı olur.

Bir sürüş gözlüğü satın alırken başka nelere dikkat etmek gerek?

Herkes farklıdır. Bundan dolayı gözleriniz, gözleriniz arasındaki mesafe ve spesifik görmeniz de farklıdır. Tabii ki bu durum araba kullanırken kullandığınız görme biçimi için de geçerlidir. Bazı insanlar yakınında olanları görmek için kafasını çevirir, diğerleri sadece gözlerini oynatır. Tüm bunlar gözlüğünüzün biçimlenmesinde önemli bir rol oynar ve dikkate alınmalıdır. Dolayısıyla kişiye özel olarak geliştirilmiş, ekstra net keskinlik sağlayan gözlük camları görsel konfor alanınızı büyük oranda arttırabilir ve gözlerinizi rahatlatabilir.

Yaş ilerledikçe insanların parlaklığa karşı hassasiyeti artar. Görme algıları kötüleşir ve güvenlik riskleri artar. Size önerimiz: Gözlerinizi düzenli olarak kontrol ettirin, en az arabanızı kontrol ettirdiğiniz sıklıkla bunu yapın.

Göz muayenenizi tercihen iki yılda bir yaptırın. Optometri uzmanınız sürüş gözlükleriniz için uygun olan çerçeveyi size önerecektir. İdeal olan, çerçeve saplarının ince ve çerçevenin üst kısmından geçmesidir, böylece araba kullanırken görme alanınız gözlükleriniz nedeniyle kısıtlanmaz. Küçük camlı çok küçük çerçeveler araba kullanırken tercih edilmemesi gereken bir gözlük tipidir.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Ve birden daha fazla görmeye başlıyorsunuz - gece ve az ışıkta bile Yenilikçi camlar sayesinde gece körlüğü ve kötü gece görüşü sorunu için daha iyi görme

Araba Sürme + Hareketlilik 24.Kas.2017

Tags:

ZEISS Dijital Gözlük Camları hakkında Sıkça Sorulan Sorular ZEISS Dijital Gözlük Camlar tam olarak nedir?

Araba Sürme + Hareketlilik 16.Eki.2017

Tags:

Hayatı doyasıya yaşamak + stressiz görme: ZEISS Dijital Gözlük Camları tek odaklı ile progresif camlar arasındaki boşluğu doldurur!

Araba Sürme + Hareketlilik 16.Eki.2017

Tags:

Araç sürmek için en iyi gözlük camları – Hedefinize güvenle ulaşın Araç sürmek için kişiye özel camlar araç sürmeyi yalnızca daha dinlendirici hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda güvenliği de belirgin şekilde artırır. Fakat araç sürmek için gözlük satın aldığı zaman tüketicilerin aklında tutması gerekenler nelerdir?

İlgili Ürünler