Araç sürmek için en iyi gözlük camları – Hedefinize güvenle ulaşın

Araç sürmek için kişiye özel camlar araç sürmeyi yalnızca daha dinlendirici hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda güvenliği de belirgin şekilde artırır. Fakat araç sürmek için gözlük satın aldığı zaman tüketicilerin aklında tutması gerekenler nelerdir?

Araç sürdüğümüz her sefer, gözlerimiz için bu ağır bir iş yapmaları gerektiği anlamına gelir: kötü ışıkta, kör edici güneş ışığında, siste, ıslak veya yansıyan yollarda görmek – belirtmek zorunda oldukları birçok diğer yol kullanıcısını, işaretleri ve bilgileri unutmadan. Bununla birlikte, doğru gözlük camları çok daha uzun ve sık sürüşleri hoş ve daha önemlisi güvenli seyahatlere dönüştürebilir. Fakat ideal sürüş gözlükleri ne yapar?

Zayıf görme araç sürerken en büyük güvenlik risklerinden birisidir

Bunlar daha iyi görmemize yardım eder, yol güvenliğini artırır, gözlerimizi rahatlatır ve diğer şeyler arasında zararlı radyasyona karşı korur; sürüş için gözlük camları modaya uygun bir yaz aksesuarından çok daha fazlasıdır. Çalışmalar, birçok sürücünün zayıf görmeye sahip olduğunu göstermiştir. Bu yol kazalarının ana sebeplerinden birisidir ve her sürücünün kolaylıkla azaltabileceği bir risktir. Sonuç olarak, bir optometrist tarafından düzenli görme testleri ve gerekirse kişiye özel görme yardımcıları her sürücü için çok önemlidir. Uzmanlar, görmeleriyle ilgili herhangi bariz problemleri bulunmasa bile, yetişkinlerin en az iki yılda bir gözlerini kontrol ettirmelerini önermektedir. Potansiyel presbiyopinin erken tanısını sağlamak için herkesin yılda bir görme testleri yaptırması önerilmektedir.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Araç sürerken iyi görme çeşitli faktörlerin birleşimine dayanır

Araç kullanırken iyi görmek birden fazla faktöre bağlıdır. Geceleyin kontrastlı ve net görmenin yanı sıra aynı zamanda parlama ve yansıma olmadan net görebilmeliyiz. Diğer bir önemli nokta ise, gözlük çerçevesinin doğru bir şekilde oturmaması veya sürekli kaymasından dolayı görme alanlarının engellenmesidir. 40 yaşından itibaren sürücüler görmenin giderek bozulmasına yol açan presbiyopi başlangıcından şikayet etmeye başlayabilirler. Doğru gözlük camları ve iyi ayarlanmış gözlük çerçeveleri görmeye ilişkin bu gereksinimlerin her biri için yardımcı olur. İdeal sürüş gözlükleri uygun bir antirefle kaplama ve polarize ya da koyulaştırılmış camlarla parlamaya karşı ideal koruma sunar – presbiyopi için progresif camların sürüş sırasında tipik olan bakış yönü değişikliklerinin getirdiği ihtiyaçları karşılayacağı düşünülmektedir.  

1. Sürüşte kullanılan gözlük camları için çok önemli bir husus - Mükemmel antirefle kaplama

Araç sürerken parlak güneş ışığı, farlar, sokak lambalarından sızan ışıklar, gözlük camlarındaki ya da araba camındaki parlamalar gibi birden çok sayıda ışık kaynağı görmemizi etkileyebilir. Antirefle kaplaması olmayan gözlük camları rahatsız edici yansımalar nedeniyle görmede sorunlara yol açabilir, örneğin ıslak yollarda ve yoğun trafikte seyahat ederken. Bu, mükemmel görmeye sahip olan sürücüler için bile ek bir güvenlik riski oluşturur. Özel bir kaplamaya sahip gözlük camları – ZEISS'ın ürettiği DriveSafe camlarının kaplaması gibi – mümkün olan en konforlu ve parlamasız görmeyi sunduklarından güneş doğarken veya gece vakti sıklıkla trafikte olan sürücüler için tavsiye edilir.

 

2. Polarize filtrelerle ekstra koruma – Daha fazla kontrast ve daha az kamaşma

İster metal yüzeylerden ister yoldaki sudan olsun, sebebi ne olursa olsun yansımalar standart gözlük camlarıyla ilave bir risk meydana getirebilir. Yansıyan ışık belirli bir yöne yönlendirilir ve hoş olmayan kamaşmaya sebep olur. Polarize gözlük camları bu durumlarda ilave güvenlik sunar. Polarizasyon ıslak yollarda veya karda meydana gelebilen tehlikeli yansımaları azaltarak ışığı süzer. Aynı zamanda, gözlük camlarının özel rengi kontrastı ve renklerin algılanmasını artırır. Bu, görünürlükleri nasıl olursa olsun gelmekte olan araçların daha erken ve daha net olarak görülmesine olanak sağlar.
Polarize camların belirli gösterge ekranlarını görme kabiliyetinizi kötüleştirebileceğini aklınızda bulundurun. En iyisi satın almadan önce kontrol etmektir.

3. Yalnızca kozmetik etkiden daha fazlası – Cam renkleri ekstra konfordur

Belirli renk tonları sürücüler için özellikle avantajlıdır. Kahverengi veya füme tonlar dolaylı olarak reaksiyon sürelerini artırarak, milisaniyeler içinde trafik ışıkları veya firen ışıkları gibi ışıklı sinyalleri tespit etmeye yardımcı olur. İpucu: degrade renk tonları olan camlar alt kenara doğru daha açık oldukları için aygıt panelinin daha iyi görünmesini sağlar.

4. Gözlük camlarında toz ve kirin şansı yok – Önemli zamanlarda net görme için

İster kışın ısıtıcılardan dolayı ister üstü açılabilen arabalardaki keskin rüzgardan dolayı gözler tahriş olduğunda, hava durumu nasıl olursa olsun, gözler kızarmadan hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak birçok seçenek bulunmaktadır. Örneğin, belirli çerçeve tipleri toz parçacıklarına veya küçük böceklere karşı ilave koruma sunar. ZEISS tarafından üretilen DuraVision® Platinum veya DuraVision® DriveSafe gibi en son teknoloji kaplamalar, yalnızca suyu ve kiri itmekle kalmaz, aynı zamanda çiziklere ve diğer zarar verici çevresel etkilere karşı da etkili koruma sağlayan gözlük camları sunmaktadır.

Gözlüklerinizi uzun süre arabanızın içinde bırakmayın. Yüksek sıcaklıklar ve sıcaklık dalgalanmaları gözlük camlarına zarar verebilir.

5. Yenilikçi teknoloji ile sürüş için en iyi progresif gözlük camları

FKFS* Enstitüsü tarafından ZEISS adına gerçekleştirilen ölçümler genel araç kullanma süremizin %97'si boyunca uzağa ve gelen trafiğe baktığımızı göstermiştir. Kim ortalamanın bu kadar yüksek olduğunu düşünebilirdi? Fakat gözlerimizin başka işler de yapması gerekmektedir: yan aynalar, dikiz aynası ve göstergeler arasında hızla odak değişikliği yapma ihtiyaçları vardır. Bu genelde genç sürücüler için bir sorun değildir ancak 35-40 yaşları itibariyle gözlerimiz artık uzmanların da söylediği gibi farklı mesafelere daha genç yaşlarda yapabildikleri gibi uyum veya "akomodasyon" sağlayamamaktadır. Bu zorluğu aşmak için özel progresif camlara ihtiyacımız olur. Araç kullanma amacı için progresif camların orta ve uzak mesafe alanlarının özellikle geniş olması ve gözlerimiz önümüzdeki yol ile araç kontrol paneli arasında hareket ettiğinde minimum baş hareketi ile hızlı şekilde yeniden odaklanmaya uygun olması gerekir.

Progresif gözlük camları sürüş için optimize de edilebilir. ZEISS DriveSafe'in yeni cam tasarımı ihtiyaçlarınızı karşılayacak ve size yeni bir güven hissi verecektir. Genel kural geçerlidir: bir gözlük camı kullanıcının ihtiyaçlarına ne kadar uygunsa, o ölçüde rahattır. Progresif camlar bir terzi tarafından dikilmiş takım elbise gibidir: o kadar iyi uyum gösterirler ki alışma süreci mümkün olan en az süreye iner. DriveSafe progresif camlara sahip gözlükler yalnızca sürüş için değil, günlük kullanım için de uygundur.

6. için i.Scription gözlük camlarıyla gece bile en keskin görme

Gece ve alacakaranlıkta araç sürerken normal ışıktakinden daha fazla kişi görme problemleri yaşar. Daha küçük göz bebeklerinin olduğu gündüz görme için tasarlanmış görme yardımcıları yeterli olmayabilir. ZEISS tarafından üretilen, yenilikçi wavefront teknolojisine dayanan özel bir göz ölçüm cihazı olan i.Profiler®, gece görme koşullarına benzer şekilde göz bebekleri tamamen açıkken gözleri ölçer, ardından i.Scription® teknolojisi bu ölçümlerin gözlük camları üretimiyle birleştirilmesine olanak sağlar. Gece daha keskin görme ve daha iyi renk ve kontrast algısıyla birlikte daha güvenli sürüş için gözlük camları elde edersiniz.

7. için gözlük çerçevelerinin seçimi – Neleri aklımda tutmalıyım?

Gözlük çerçeveleri mükemmel sonuçlara çok fazla katkı sağlar. Çerçeve ve saplar mümkün olduğunca ince olmalı ve üst kenarda birleşmelidir. Bu durum sürüş sırasında gözlük çerçevelerinin görüş alanını engellemesini önler. Eğer gözlük camı boyutu en üst seviyede olursa, geri görüş ve yan aynalarını kontrol etmek için gereken baş hareketleri minimal olur. Bombeli gözlük camları olan gözlük çerçeveleri, yanlarda oluşan rahatsız edici ışığı azaltmaya yardım eder. Hızlı baş hareketleri sırasında bile gözlüklerin yerinde kalmasını sağlamak için, bu çerçeve aynı zamanda burun üzerine rahat ve güvenli şekilde oturmalıdır. Kişiye özel ayar burada da anahtar kelimedir, aksi halde baş ağrıları göz ağrısı gibi problemlere sebep olabilir.

Siz direksiyona geçtiğinizde, görmeniz için optimize edilmiş camlar sürüşünüzü de daha konforlu kılar – yağmur, kar, alacakaranlık veya karanlık olduğunda bile. Karşıdan gelen trafikte bulunan araçların farlarının ya da sokak lambalarının sızan ışıklarının yarattığı parlama hissi azaltılabilir. Özel teknolojiler ve kaplamalar bunu mümkün kılmaktadır.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Ve birden daha fazla görmeye başlıyorsunuz - gece ve az ışıkta bile Yenilikçi camlar sayesinde gece körlüğü ve kötü gece görüşü sorunu için daha iyi görme

Araba Sürme + Hareketlilik 24.Kas.2017

Tags:

ZEISS Dijital Gözlük Camları hakkında Sıkça Sorulan Sorular ZEISS Dijital Gözlük Camlar tam olarak nedir?

Araba Sürme + Hareketlilik 16.Eki.2017

Tags:

Progresif gözlük camlarının daha rahat kullanımı için ipuçları Mükemmel olarak ayarlanmış progresif gözlük camına herkes kolayca alışabilir.
Hayatı doyasıya yaşamak + stressiz görme: ZEISS Dijital Gözlük Camları tek odaklı ile progresif camlar arasındaki boşluğu doldurur!

Araba Sürme + Hareketlilik 16.Eki.2017

Tags:

İlgili Ürünler