ZEISS XENOS

ZEISS XENOS

Referans

ZEISS XENOS, araştırma enstitülerinin, uzay endüstrisi ve optik endüstrilerinin ölçüm laboratuvarları gibi maksimum hassasiyetin gerekli olduğu yerlerde ihtiyaç duyulan makinedir. Yüksek teknolojiye sahip makine, neredeyse bir metre küplük ölçüm aralığında teknik olarak mümkün olan hassasiyet sınırlarını zorlamaktadır.

ZEISS XENOS

uzunluk ölçüm hatası E0

0.3 + L/1.000 μm

Ölçüm aralığı

  X Y
Z
9/15/7 900 1,500 700

Yenilikçi mekanik tasarım

ZEISS XENOS, kanıtlanmış ZEISS CenterMax'a dayalı olan yeni mekanik tasarımı ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Standart köprü tipi tasarımdan farklı olarak Y eksenleri, parça bağlama alanından gelen bütün hareket eden eksenleri ayıran yan duvarların üzerinde bulunmaktadır. Y yönünde yalnızca çapraz kiriş çalıştığı için daha düşük seviyede hareket eden kütleler bulunur. Bu, sürekli olarak sabit kalır - bu da, hareket eden bir tablaya kıyasla gerçek bir fayda sağlar. Ağırlığın azaltılması ve sabit bir şekilde hareket eden kütleler, ivmelenme ve maksimum hız açısından sürücülerin optimum çalışmasını sağlar.

Her türlü eksende lineer tahrikler

ZEISS XENOS, bütün eksenlerde lineer tahrikleri kullanır. Faydalar: yüksek hızlar, çok hızlı ivmelenme, yüksek konumlandırma hassaslığı ve kayma kuvveti olmayan tahrikler. Yüksek çözünürlüklü cetvellerle beraber, ZEISS XENOS üzerinde lineer tahriklerin kullanımı, yüksek yol uyumuna ve 100 nanometre altında ciddi anlamda yüksek konumlandırma hassasiyeti sunar. Örnek olarak, prob bükülmesi daha sabit kalır ve bu da daha fazla hassasiyet sağlar. Başka bir fayda ise, kavisli yüzeylerin ölçümünde ortaya çıkmaktadır: prob, belirtilen yolu ne kadar güvenilir ve doğru bir şekilde takip ederse, hatalar o kadar hassas bir şekilde belirlenebilecektir.

Sanal merkezi tahrik

ZEISS'ın XENOS'u, ZEISS tarafından geliştirilen yeni bir teknoloji ile (merkezi tahrik) senkronize edilen ve Y yönünde bulunan iki lineer tahriği içermektedir. X ekseninin pozisyonuna göre tahriklerin en iyi güç dağıtımını mümkün kılar. Bu, en son nesil kumanda ve algoritma ile mümkün hale gelmektedir. Maksimum doğruluğun en önemli unsurudur ve ölçüm aralığı boyunca en iyi yol uyumluluğunu sunmaktadır.

Silikon-karbit seramik

ZEISS XENOS, makine yapısında doğruluk ile ilgili parçalar için yenilikçi bir silikon-karbit seramiğini kullanmaktadır. Şimdiye kadar bu malzeme çok nadir olarak benzer bir parça boyutu veya doğruluğu için kullanılmıştır. Standart alüminyum okside kıyasla silikon-karbit seramik, yaklaşık yüzde 50 daha düşük termal genişleme, yüzde 30'a kadar daha fazla dayanıklılık içermekte ve yüzde 20 daha hafiftir. Çeliğe kıyasla, yarı ağırlığında iki kat daha fazla dayanıklılığa sahiptir.

Geliştirilmiş VAST gold

ZEISS XENOS, ZEISS'ın VAST gold referans probu ile beraber gelmektedir. ZEISS XENOS'un geliştirmesi sırasında ZEISS'ın ürettiği bu güçlü sensör, daha fazla doğruluk ve tekrar edilebilirlik için ilave olarak optimize edilmiştir. ZEISS XENOS üzerindeki pinole giden bağlantı daha sağlamdır. VAST gold sensörü, asimetrik prob konfigürasyonları da dahil olmak üzere 800 mm uzunluğa ve 500 gram ağırlığa kadar olan problar için tasarlanmıştır.

Optimize edilmiş hava yastıkları

Daha da sağlam bağlantıya sahip olan yeni hava yastıkları dengeyi arttırır ve daha iyi bir doğruluğa ulaşmaya yardımcı olur.

Gelişmiş elektronik tasarım

Bütün koordinat ölçüm makineleri üzerinde bulunan hareketli kabloların hassasiyet üzerindeki etkisi, gelişmiş dekuplaj ve merkezsizleştirilmiş modülleri içeren yeni bir elektronik konsepti ile açık bir şekilde azaltılmıştır. Yeni Bilgisayar Destekli Hassasiyet (CAA) kabulü yöntemleri ve ilave CAA düzeltmeleri, maksimum doğruluk elde etmede daha da önemli bir rol oynamaktadır.