Büyük Miktarda Güç İçin Aynı Boyutlar

Pietro Rosa firması, türbin kanatlarını Carl Zeiss koordinat ölçüm cihazları ile denetliyor.

15 yıldan beri İtalyan şirketi Pietro Rosa TBM S.r.l., türbin kanatlarının imalatı için Carl Zeis'ın ölçüm teknolojisine güvenmiştir. Bu süre içerisinde kalite sorunları   mevcut olmamış ve müşteriler enerji tasarrufu elde etmişlerdir.

Zorluk: kritik boyutlar ve kritik müşteriler

Bir gaz veya buhar türbini veya uçaktaki, gemilerdeki veya rüzgar türbinlerindeki dişliler; bunlardan hangisi olursa olsun, türbin kanadı geometrisinin kesin biçimi ve boyutu güç çıkışını belirleyecektir. Pietro Rosa'nın müşterileri, kendi boyutlarını titizlikle ayarlamakta ve her bir türbin kanadının şartnamelere uyup uymadığını dikkatli bir şekilde izlemektedirler. Bu yüzden Pietro Rosa'da ölçüm teknolojisi çok önemlidir.

Ancak, kanat boyutlarının denetlenmesi basit bir işlem değildir. "Kanatların", ölçümü için milimetrenin onda ikisi - üçü arasında nispeten büyük imalat toleransları olsa da bunlar, yalnızca tarama ile denetlenebilen serbest biçimli yüzeylerden oluşmaktadırlar. Kanatların ayaklarının ölçümü nispeten kolaydır çünkü bunlar genellikle silindirler, yüzeyler veya konik şekillerdir. Ancak, imalat toleransları milimetrenin yüzde biri veya ikisinde (10-20 mikrometre) ciddi anlamda kritiktir. Bunlar yalnızca, en fazla bir mikrometrelik ölçüm toleransına sahip makinelerde denetlenebilir. Geçmişte bu manuel bir süreçti - diğer bir deyişle, hatalara açıktı.

Çözüm: daha doğru koordinat ölçüm teknolojisi

Pietro Rosa, 1996'dan beri Carl Zeiss'ın ölçüm teknolojisine güveniyor. İlk koordinat ölçüm makinesi hızlı bir şekilde seçildi: o zamanlarda Carl Zeiss Endüstriyel Metroloji'nin UMC 850 ürünü, piyasadaki aktif tarama teknolojisini sunan tek ölçüm makinesiydi. Prob ile noktadan noktaya ölçüm yapmak yerine, ölçüm nesnesi sürekli olarak taranmaktaydı. Bu, o tarihte türbin kanatlarının serbest biçimli yüzeylerini denetlemesi için Pietro Rosa'nın kullanabileceği tek yöntemdi. O tarihten beri, Carl Zeiss sürekli olarak kendi ölçüm teknolojisini, ölçüm makinelerini, yazılımını geliştirdi ve genişletti. Bu sebepten ötürü, son 15 yılda yapılan çeşitli projelerde Pietro Rosa, Oberkochen'deki metroloji uzmanlarından yeni sistemlere yatırım yapmıştır.

Müşteri faydası: ihtiyaç olduğunda hassaslık, mümkün olduğunda hız

Koordinat ölçüm teknolojisine yatırım, başarı ile sonuçlandı: Pietro Rosa önemli düzeyde ölçüm sonuçlarını geliştirdi ve böylece yüksek enerji çıkışı için türbin kanatlarının uzun bir servis süresine sahip olmalarını garantiledi. Şirket'in en yeni alımı: Nisan 2011'de bir ACCURA II Bu çok esnek koordinat ölçüm makinesi, hassaslık ve hız arasındaki dengeyi bireysel anlamda ayarlayabilmeyi mümkün kılmaktadır. Bu da, İtalyan şirketin, kesin ve daha az öneme sahip parçalar için ölçüm hızını arttırmasına fırsat verir.

Şirket hakkında

Pietro Rosa, hava ve uzay endüstrisinin yanı sıra, petrol, gaz ve gemicilik endüstrisi için önde gelen türbin ve kompresör kanatları imalatçılarından bir tanesidir. Şirket, yüksek performanslı uygulamalar için önemli parçalarda bir uzmandır. Malzeme, önemli bir rol oynamaktadır - çelik ve nikelden titanyuma, İtalyanlar'ın portföyünde her türlü malzeme bulunmaktadır. Parçaların boyutları da önemli oranda değişmektedir. Pietro Rosa, 35 milimetreden 1,7 metreye kadar kanatlar üretmektedir. Boyutu ne olursa olsun, bir şey değişmez: kalite denetimi komplike ve önemlidir.