Ikola fabrikasında değişim rüzgarları

Rüzgar türbinleri için dişli imalatçısı, Carl Zeiss'ın ölçüm teknolojisine güveniyor

Rüzgar enerjisi endüstrisi dikkate değer bir büyüme potansiyeline sahiptir. En büyük rüzgar türbini üreticilerden bir tanesi olan Moventas, Carl Zeiss ölçüm teknolojisine yaptığı yatırımlar ile bu durumdan yararlanmaya hazır.

Durum

Bir kaç sene önce Moventas, yıllık binlerce planeter disk üretimi kapasitesine sahip olması düşünülen yeni bir fabrika planladı. Bundan önce, bu parçalar manuel ve bireysel olarak küçük miktarlarda üretilmekteydi. Bir sonraki büyük adıma geçmek için önemli değişiklikler gerekmekteydi, yani bir seri sürecinin uygulanmasına ihtiyaç vardı. Bütün aletleri ve süreçleri birleştirecek yeni bir kalite yönetim sistemi gerekliydi. Kaliteden sorumlu müdür Taisto Kymäläinen, ve ekibi, iç süreçlerin ayrıntılı bir analizini gerçekleştirmek ve mevcut bütün prosedürleri sorgulama ile görevlendirildi. Ayrıca, pazardaki bütün ölçüm makineleri ve ölçüm çözümlerinin fiyat/performans kıyaslamasının da gerçekleştirilmesi gerekliydi. Taisto Kymäläinen şöyle anlatıyor: “Control 2006'da CenterMax koordinat ölçüm makinesini gördüğümde bunun Ikola fabrikası için doğru çözüm olduğunu anladım." Bununla beraber, Carl Zeiss'ı çözüm ortağı olarak seçti. Geriye bakıldığında, yeni açılan Ikola fabrikasının planladığı planeter disk imalatı hacmini aştığını söylemek mümkündür.

Sürecin tamamı

Planeter disklerdeki dişli kalitesi, rüzgar türbinlerinin etkinliği ve servis süresi için çok önemlidir. Ham madde olan büyük çelik bloklar, otomatik taşıma arabaları kullanarak ön işlemeye gönderilmeden önce ilk olarak temperlenir. İlk işleme sırasında her bir parçaya bir veri matris kodu atanır. Ön işlemeyi takiben dişli diskleri, kışın bile sıcak ve uygun koşullardaki katılaştırma alanına transfer edilir. Bu, dişli disklerinin yüzeylerine ilave bir sert katman ekler.

Bir sonraki adım, katılaşmış dişlilerin taşlanmasıdır. Taşlama işleminin başlangıcında ilk parçalar doğrudan manuel olarak imalat bölümünde bulunan CenterMax üzerinde ölçülür. Seri imalat, kaliteden emin olunduktan ve setup işlemi tamamlandıktan sonra başlayabilir. Seri imalatta otomatik bir gantry parçaları taşlandıktan sonra bir sonraki denetim istasyonunda bulunan CenterMax'a iletir. Gantry daha sonra dişli disklerini, dişlilerin temizlendiği ve Barkhousen ses yöntemi kullanılarak temperli yüzeylerin denetlendiği farklı işleme istasyonlarına taşır. Bir kez daha kalite denetimine ve CenterMax'a iletilir.

CenterMax ile otomasyon

Ağır dişli diski daha sonra CenterMax üzerinde özel bir fikstür üzerine yerleştirilir. Ölçüm otomatik olarak başlar. Ölçüm sonuçları, hücreyle iletişime geçilerek bir veri tabanına iletilir. CenterMax tarafından denetlenen her bir parça ilk önce, dişli kutusuna entegre edileceği otomatik bir depoya yönlendirilir. Genel olarak sistem, standartlaştırılmış otomatik bir sistemin mükemmel bir örneğidir. İlave taleplerin gelmesi durumunda bu alan, bir master-slave sisteminin genişlemesi için hazırlanır. GEAR PRO ile dişli ölçümü, kalitenin iyileşmesinde önemli bir unsurdur ve istikrarlı bir imalatı garanti eder. İstatistiksel veriler, ileride yapılacak olan işlemleri basitleştirmek için ayrıca çağrılabilir. Seri üretime geçiş ve uygulanılan önlemler ile Moventas, gelecekte karşısına çıkabilecek olan zorluklara göğüs germeye hazırdır.

Şirket Hakkında

İlk transmisyon dişlileri, yaklaşık 70 yıl önce, rüzgar gücünün bilim kurgu unsuru olarak düşünüldüğü bir zamanda Jyvaskyla, Finlandiya'da üretilmişti. O yıllarda Moventas, kağıt endüstrisi için dişliler üretmekteydi. 1980'lerin başında şirket, küçük rüzgar türbinleri için dişli kutuları üretmeye başladı. 2000 yılında Valmet, Santasalo ve Parkano Gears'ın birleşmesi ile Moventas'ın temelleri yaratılmış oldu. Günümüzde Moventas, 700 tanesi Jyvaskyla'da bulunmak üzere toplamda 1300 çalışanı ile dünya çapında aktiftir.