90 yılı aşkın endüstriyel metroloji

Carl Zeiss son derece saygı duyulan bir markadır ve 120 yılı aşkın bir süredir son teknolojiye sahip ürünler imal etmesi ile bütün dünyada tanınmaktadır. Şirket bunlardan ayrı olarak en iyi kalitedeki mikroskopları ve lens sistemleri ile bilinmektedir. En başından beri yüksek kaliteye sahip olan bu ürünler fabrikada imal edilen ölçüm ve denetim araçları ile üretilmiştir. Bu mütevazı başlangıç, bugün dünyada önde gelen koordinat ölçüm makinaları imalatçılarından bir tanesi haline gelen bir işletme birimini yaratmak için 1919'dan beri evrim geçirmiştir.

1846'da kurulan girişimciliğin, tek kişilik bir firmadan küresel bir şirkete dönüşmesi 50 yılını almıştır. Carl Zeiss, büyüteç lenslere sahip basit mikroskopların üretimine 1847 yılında başladı. Mikroskoplar için ortaya çıkan talepteki artış o kadar hızlı oldu ki, 1880'lerin başında daha verimli bir endüstriyel üretim biçimi bulmak şart oldu.

Jena'dan ölçüm aletleri

Mikroskop üretiminde kullanılan yüksek hassasiyetli prosedürler aynı zamanda hassas ölçümler ve üretim süreci boyunca kullanılan parçaların ve araçların kontrolünü de içermektedir. Bunda gerçekleştirilen deneysel aşamalardan başlayarak, bir tanesi Doğu Almanya'da ve diğeri Batı Almanya'da olmak üzere Carl Zeiss'ın iki bölüme ayrılması, hassas ölçüm işi için önemli bir dönüm noktası olmuştur. Ancak bölümlerin temelinde yer alan ana unsurlar dağılmıştır. Bölümdeki önem çalışanların yanı sıra, önceki başkanı olan Dr. Kurt Räntsch, Amerikalı'lar tarafından Heidenheim'a getirilen Carl Zeiss çalışanları arasındaydı. 1950'ler ve 60'larda her iki hassas ölçüm departmanı da birbirinden bağımsız bir şekilde yüksek kalitede ölçüm aletleri geliştirdiler. 1974'te, eski laboratuvar müdürü olan Klaus Herzog önderliğindeki bir ekip, ölçümlerin ve nümerik kontrollerinin elektronik çıktısını sağlayan yenilikçi cihazlara odaklanmaya başladı. Henüz 1972 yılında, Hassas Ölçüm Departmanı halihazırda bir 3 boyutlu koordinat ölçüm makinesi üzerinde çalışmaktaydı ve 1973 yılında İsviçre, Zürih'teki "Microtecnic" ticaret fuarında UMM 500 Kapsamlı Ölçüm Makinesi görücüye çıktı. UMM 500'ün yarattığı etki, &nbsp'in gelişimine ve modern endüstriyel metroloji ve Carl Zeiss ismi arasında güçlü bir bağın ortaya çıkmasına olanak sağladı. Metroloji alanındaki değişen koşullara ve departmanın yeni profiline dayanarak Hassas Ölçüm Departmanı 1977 yılında Endüstriyel Metroloji (IMT) ismini aldı.

Temel atılmıştı

1970'lerin sonunda, IMT elde ettiği etkileyici sonuçları görebiliyordu. "ZEISS 3 Boyutlu Ölçüm Konseptinin " geliştirilmesi, koordinat metrolojisi alanında büyük bir gelişme sunan tasarım mühendisliğinin yenilikçi bir örneğini temsil etmekteydi. UMM 500, UMM 800, ve WMM koordinat ölçüm cihazlarının yanı sıra diğer cihazlarda başarılı bir şekilde uygulamaya geçirildi. Makineler detaylı ölçümleri, ortak bir kontrol sistemini, güçlü bilgisayarları, yazıcıları, düzenli olarak güncellenen yazılımları ve bilgisayar kontrollü CNC yeteneklerini sundu.

Trendler

1980'ler bilgisayar ve bilgi çağında son gelişmeleri ortaya çıkardı. Metroloji alanında öne çıkan iki trend bulunmaktaydı. Bir tarafta, ölçüm boyutlarının farklı yollarının ve yöntemlerinin, prizmatik bileşenlerin boyutları ve pozisyonlarının, düzlem eğrilerine ve üç boyutlu eğimli yüzeylere sahip parçaların ve dişlilerin genişlemesi bulunmaktaydı. Diğer trend ise, metroloji odasından imalat bölümüne metrolojiyi koordinesinin yavaş ancak istikrarlı dönüşümünü karakterize eden bir terim olan "endüstriyel metroloji," kavramını baz almıştı.

Yeni bir strateji

1990'ların başlarında IMT, sürdürülebilir başarılı bir gelecek için çok yönlü bir strateji geliştirdi. Bu, şirketin hedef grup oryantasyonunu sürdürürken şirketin ürün çeşitliliğini genişletmeyi içermekteydi. Bu adım, 1994 yılında Esslingen'de bulunan Stiefelmayer GmbH ile birleşimle sonuçlandı. Bu, IMT'nin taşıt gövdesi metrojolisi için yatay kol tedarikçisi olarak kendini konumlandırmasına olanak tanıdı.

Yenilikler

Carl Zeiss sürekli olarak koordiant metroloji alanında trendler belirleyerek ve müşteri gereksinimlerine göre hizmetlerini geliştirerek yeni ve yenilikçi ürünler ve teknolojiler geliştirmeye devam etti. Kullanıcılar Carl Zeiss makas köprüsü ve köprü tipi koordinat ölçüm cihazlarını kullanarak çok büyük parçaları ölçme becerisinin tadını çıkartırlarken 2004 yılında Carl Zeiss IMT daha küçük çapta ölçüm alanına doğru yol aldı. İlk defa, F25 ölçüm sistemi nanometre bölgesindeki ölçümleri mümkün kıldı. Herhangi bir mikro bileşeni ölçme imkanı sağlayan METROTOM® 1500 bilgisayar tomogrofisi 2006 yılında Carl Zeiss tarafından uzmanlara sunuldu. Bir iş parçasının iç kısımlarını görmeyi sağlayan bir ölçüm makinesiydi.

Geleceğe Bakış

Carl Zeiss'taki metroloji tarihi benzersiz bir başarı hikayesi haline geldi. 90 yıllık süre içerisinde IMT, Carl Zeiss ailesinin vazgeçilmez bir parçasına dönüştü. "ZEISS Hassas Ölçüm" veya Carl Zeiss IMT'den gelen önemli bilimsel bulgular ve istikrarlı makine ve bileşen yenilikleri, metroloji ve koordinat metrolojisinin gelişimine önemli bir katkı sağladı. Günümüzde Carl Zeiss IMT için Almanya'nın dışında, Çin, ABD ve Hindistan'daki üç yerde yaklaşık 2200 personel çalışmaktadır. Ayrıca, dünya çapında yaklaşık 100 satış ve hizmet merkezi bulunmaktadır. IMT, çok çeşitli ölçüm makineleri ve yazılımı onlarca yıllık tecrübeyle sunan pazar ve teknoloji lideridir. Yenilik yaratmak ve sınırları zorlamak adına ilerleyen ve geniş yelpazede ürün ve hizmet sunan IMT başarı yolunda devam etmektedir.