Kalkancı Döküm Kalite Kontrol Süreçlerinde ZEISS BOSELLO MAX'i Tercih Etti

Kusursuz ürün için kusursuz kalite kontrol

Kalkancı 1981 yılında Hüseyin Paçacı tarafından kuruldu. Sektöre kalıp üreticisi olarak başlayan ve kısa sürede çalışma alanını yüksek basınçlı döküme genişleten Kalkancı, 40 yıllık tecrübesi ile Türkiye’nin en büyük yüksek basınçlı döküm ve kalıp şirketlerinden biri olmayı başardı.

Müşterilerimizin uzun süreli çözüm ortağı olma rölünü üstleniyoruz, bu kritik görevde ZEISS BOSELLO MAX görünmeyenleri görünür kılmamızda en önemli desteğimiz.

Çalışma alanımız kalıp tasarımı ve üretiminden basınçlı döküm, CNC işleme ve ısıl işleme kadar genişlemektedir. Otomotiv, beyaz eşya, aydınlatma, enerji ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük şirketleri ile çalışmaktayız.

Çalışanlarımız, hissedarlarımız ve diğer tüm paydaşlarımız için sürekli değer yaratarak dünyanın önde gelen küresel sanayi şirketlerinden biri olmak, her zaman en önemli hedefimiz olmuştur.

Kalkancı yalnızca bir üretici değil, müşterisi ile stratejik ortaklık kuran bir şirkettir. Bu ortaklık sayesinde müşterilerimize, hafifletme çözümleri, ürün özellikleri geliştirme, malzeme özelliklerinin yükseltilmesi süreç güvenilirliği ve toleransları, ürün tasarım ve süreçlerde uygun maliyet, stok yönetimi, konsinye stok/kullan ve öde gibi çözümler sunuyoruz.

Proje Süreçleri: İlk numune onaylarının verilmesi, PPAP dokümantasyonun hazırlanması.
Seri Üretim Süreçleri: Malzeme kabulünden, ürün çıkış onayına kadar olan süreçte periyodik kontrol ve doğrulamalar gerçekleştirilmekte.
Entegre Yönetim Sistemleri: IATF/ 14001/ 45001 / 50001 sistemleri gerekliliklerinin yürütülmesi, güncellenmesi.


Özlem Öz Kalite Müdürü, Kalkancı Pres Döküm ve Kalıp San. Tic. A.Ş.

Kusursuz üretim için ihtiyaç duyduğumuz kusursuz teknoloji ZEISS BOSELLO MAX ile analizlerimizi yaparken kişiye bağlı değil yapay zekanın desteği ile yapıyoruz.


Artan üretim kapasitemiz için makine yatırımı ihtiyacımıza en hızlı çözümü ZEISS sundu.

Müşterilerimize her zaman mümkün olan en iyi kaliteyi sunmak için her zaman en gelişmiş teknolojiyi kullanmak şirket politikamızdır. Bu nedenle iç yapı kontrollerimiz için ZEISS BOSELLO’yu tercih ettik.

Ürettiğimiz parçalarda hızlı ve doğru karar verilmesi, müşterilerimizin standartlarında tanımlanan döküm boşluğu, gözeneklilik, yabancı madde kontrolleri ZEISS BOSELLO X-ray cihazı ile gerçekleştirilmekte. Bu kontroller yaklaşık her parça için birkaç dakika sürer, bu nedenle kontrol için kullandığımız makinada hız ve yüksek görüntü kalitesi ön plana çıkmaktadır.

Ayrıca parçanın kabul / ret kararının verilmesinde kontrol eden operatörün deneyim ve bilgisi oldukça önemlidir. Ancak ZEISS’da döküm standartları paket program olarak sunulduğu için operatörler, sezgisel olarak değil karşılaştırma yaparak daha objektif karar verebilmekte.

Kullanıcı dostu arayüzü ve Türkçe dil desteği ile kontrol ve karar verme sürelerimiz kısalırken, rahat ve kolay kullanım sunmakta.

Müşterilerimiz tarafından otomatik kontrol ve tomografi talepleri giderek artmaktadır. ZEISS BOSELLO X-ray cihazımız bize bu iki konuda müşterilerimizin taleplerine cevap vermemiz konusunda destek oldu.

Makinamızda donanımsal olarak iki özellik de hazırlandı. Talep etmemiz durumunda farklı işletim programları da eklenebilecek.

Son söz olarak, müşterilerimizin artan kalite kontrol gereksinimleri için teknik alt yapımızı ve teknolojilerimizi, güçlü ve yetkin çözüm ortağımız ZEISS ile geliştirebileceğimiz düşüncesi, gelecek projelerimiz konusunda bize güven vermekte.
 

Kalkancı olarak, kalite gereksinimleri son derece yüksek olan otomotiv sektörüne, motor, şasi bağlantı parçaları, yağ pompaları, elektrikli araçlar için akü muhafaza kutuları ağırlıklı olmak üzere parça üretmekteyiz.

Ürün yaşam döngüsü boyunca parçalarımız yoğun yük altında çalışmaktadır. Döküm sırasında tespit edilemeyen iç hatalar araç kullanıcıları için ciddi hasarlara neden olabilir, dolayısıyla parçalarımızın kalite gereksinimleri ve standartları oldukça yüksektir. Artan üretim kapasitemiz nedeni ile kısa sürede bir makine yatırımı yapmamız gerekiyordu, bu talebimizi en hızlı ve profesyönel şekilde ZEISS karşılayabiliyordu.

Karar sürecinde ZEISS ekibi ile örnek olarak seçtiğimiz parçalar üzerinden ZEISS Kalite Mükemmelliyet Merkezi’nde canlı demo yaparak makinayı birebir deneyimleme fırsatı bulduk. Kendi numunulerimiz ile makinanın teknik özelliklerini bire bir deneyimledik, bu da makine yatırım sürecimizi hızlandıran en önemli faktörlerden biri oldu.

Kalkancı olarak 3 boyutlu ölçüm için ZEISS CMM kullanmaktayız. Teknik servis ve destek konusunda hızlı dönüş almaktayız. X-ray cihazımızı alırken sorguladığımız konulardan biri de buydu. ZEISS Türkiye’nin bu konuda da alt yapısını oluşturduğunu görmek, karar sürecimizi olumlu etkiledi. Makinamızın kurulum ve eğitim aşamasında Türkçe konuşan bir ekip tarafından yapılması makinanın devreye alınmasını hızlandırdı.

Yaklaşık 5 aydır ZEISS BOSELLO kullanmaktayız, bu süre içerisinde her türlü ihtiyacımızda uygulama ve teknik destek ekibinden hızlı olarak destek alabildik.