DURAVISION® BLUEPROTECTMADE BY ZEISS

DuraVision® BlueProtect - iç mekân etkinlikleri için ideal

Şeffaf gözlük camları için özel mavi ışık koruması

Hem iç hem de dış mekanda mavi bileşenlere sahip ışık dalgalarına maruz kaldığımız için, mavi ışığın görme üzerindeki etkisi üzerinde tartışılmaktadır. Diğer taraftan, sağlıklı bir vücut ve genel sıhhatimiz için mavi ışığa ihtiyaç duyarız. Başka bir açıdan bakıldığında ise, mavi ışık özellikle güçlü güneş ışığında tehlikeli olabilmektedir. Kendimizi ise güneş gözlüğü camları ile koruruz. Bununla birlikte, LED ışıkları ve monitörlerin yaydığı radyasyon gibi modern ışık kaynakları nedeniyle artık her zamankinden daha fazla mavi ışığa maruz kalıyoruz. Uzun saatler boyunca bilgisayar başında ve modern aydınlatma sistemlerine sahip odalarda mı çalışıyorsunuz? Bazı kişiler, lambaların ve ekranların yaydığı mavi ışığın kendilerini yorgun ve rahatsız hissetmelerine sebep olduğunu fark etmişlerdir. ZEISS DuraVision BlueProtect kaplamasına sahip şeffaf camlar, sert kaplama seçeneği ve temizlemeyi kolaylaştıran Clean Coat teknolojisi ve bunların yanında 390 ila 440 nm aralığında mavi ışığı zayıflatan mavi filtreyi sunar.

 • Sizin için nasıl faydalı olabilir

  Sizin için nasıl faydalı olabilir

  Gözlük kullananlar için faydaları

  Şeffaf camlar için zararlı mavi ultraviyole ışığa karşı koruma.

  • Mavi-mor ışığın iç mekandaki potansiyel zararlı etkileri ile ilgili kaygıları olan ve uygun bir koruma arayan gözlük kullanıcıları için faydalıdır.
  • ZEISS DuraVision BlueProtect, şeffaf camlar için kullanılabilecek ve 390 ile 440 nm aralığında mavi ışığı süzen yeni bir kaplamadır.
  • Bununla birlikte, vücudumuz için ihtiyaç duyduğumuz "sağlıklı" mavi ışığa izin verir. Çalışmalar, 400 ve 520 nm aralığındaki (maksimum 460 nm'deki) mavi ışığın melatonin hormonu seviyesinin düzenlenmesi ve dolayısıyla biyoritmimizin ve sağlığımızın korunması için önemli olduğunu göstermiştir.
  • Kolay temizleme için sert kaplama ve CleanCoat, hepsi cam özelliklerine dahil.

 • DuraVision BlueProtect: kim kullanabilir?

  DuraVision BlueProtect® kaplamasına kimler ihtiyaç duyar?

  Mavi-mor ışığa karşı koruma, iç mekânda da

  ZEISS DuraVision BlueProtect, zamanının çoğunu iç mekânda geçiren ve LED, televizyon, bilgisayar ekranı veya tabletlerin yaydığı potansiyel olarak zararlı mavi ışığa maruz kalan ve bundan rahatsız olan kişiler için özel olarak geliştirilmiş bir gözlük camı kaplamasıdır.

   

  Işığın iyi ve kötü yönü

  Ultraviyole ve mavi-mor bandındaki çok miktarda ışık insan gözüne kalıcı olarak hasar verebilir. Göz zarında ve korneada ağrılı yanma hissine sebep olmanın yanında, gözün kristal lensine (örn. katarakt) ve özellikle retinaya (sarı nokta hastalığı) zarar verebilir. İşte bu yüzden yoğun güneş ışığında, özellikle suyun veya karlı dağ yamaçları üzerinde çok miktarda kamaşmanın olduğu durumlarda %100 UV korumalı güneş gözlükleri giymek çok önemlidir.

  Peki ya yüksek mavi ışık oranına sahip ışık kaynaklarına iç mekânda sık sık maruz kalınmasına ne demeli?

  Artık LED'lerin güçlü mavi ışık bileşenine, enerji tasarrufu lambalarına ve akıllı telefonlar, bilgisayar ekranları, tabletler ve e-kitaplar gibi aygıtlar tarafından yayılan radyasyona daha fazla dikkat edilmektedir.

  Neyse ki, şu ana kadar yapılan çalışmalarda bilgisayar ekranlarını kullanmanın veya bu ekranlara uzun süre bakmanın retinaya zarar verdiği noktasında herhangi bir kanıt bulunamamıştır. Ve unutulmaması gereken bir nokta da, normal kapalı bir havada dışarıda bir saat geçirmenin, iç mekanda ekran başında bir saat oturmaya göre gözlerimizi 30 kat daha fazla mavi ışığa maruz bırakmasıdır.

  Bununla beraber, ışık kaynaklarından veya ekranlardan gelen mavi ışık radyasyonunun bazı kişilerin gözleri için rahatsız edici veya yorucu olabilmesidir. İşte DuraVision® BlueProtect'e sahip ZEISS camlarının yardımcı olduğu nokta burasıdır. 450 ila 500 nm arasındaki mavi ışığın pozitif özelliklerinden ödün vermeksizin 390 ila 440 nm aralığında mavi ışığı azaltmaktadır.

  Bir bakışta: mavi ışığın artıları ve eksileri

  Artıları   Eksileri
  Biyoritmi kontrol etme
  Yapılan çalışmalar, 400 ve 520 nm aralığındaki mavi ışığın (460 nm'de maksimum) melatonin
  seviyesini düzenlemede ve bu nedenle biyoritmimizin ve sıhhatimizin kontrol edilmesinde çok önemli olduğunu göstermektedir.
  Yüksek retinal hastalık riski
  Bazı çalışmalarda 460 nm'nin altındaki mavi ışığa uzun süre maruz kalınmasının (maksimum 440 nm'de) retinanın fotokimyasal olarak hasar görmesine sebep olabileceği ortaya konulmuştur.
  Bu hasar, uzun vadede sarı nokta hastalığına sebep olabilir.
 • Teknoloji

  ZEISS'ten mavi ışık filtre çözümleri.

  Herkes için potansiyel olarak zararlı mavi-mor ışığın etkilerine karşı korumak için doğru ürün

  Potansiyel olarak zararlı mavi ışığa karşı koruma için ZEISS ürün portföyü herkes için doğru çözümü sunar.

  ZEISS'in Skylet ve PhotoFusion ürünleri, farklı yoğunluklara sahip mavi ışığı filtrelerken %100 UV koruması sağlayan renkli ve kendiliğinden renklenen gözlük camlarıdır. DuraVision BlueProtect mavi ışığı kısmen azaltan özel işleve sahip kaplama portföyünü tamamlamaktadır. Düşük mavi ışık seviyelerine sahip iç mekânlarda kullanım için idealdir.

  Bir bakışta

Size özel gözlük camları:
ZEISS ürünleri sizin için ideal tercih olabilir.

Progresif gözlükleriniz ZEISS'ten

ZEISS Progresif Gözlük Camları Portföyü

ZEISS Progresif Gözlük Camı Portföyü dört farklı performans düzeyi ve yedi farklı teknoloji sunar. Bunlardan bazıları dünya genelinde ilk defa piyasaya sürülmüştür. Kitap veya gazete okumayla karşılaştırıldığında, gözlerimizle akıllı telefon arasındaki mesafenin daha kısa olduğunu biliyor musunuz?

Progresif gözlük camları gerçek birer optik şaheserleridir. ZEISS Progresif Gözlük Camı Portföyü hakkında daha fazla bilgi edinin

Okuma veya uzak gözlükler için ZEISS'ten ihtiyacınız olan hassasiyette gözlük camları

ZEISS Tek Odaklı Gözlük Camları

ZEISS, geleneksel sferik ürünlerden kişiye özel tek odaklı gözlük camlarına kadar değişen kalitede dört ürün seviyesi sunar. Modern ZEISS teknolojisi ile yüksek numaralı camlarda bile tamamen düz ve hafif camlar üretebilir.

ZEISS'in tek odaklı cam portföyü hakkında daha fazla bilgi alın

Dijital cihazları sürekli kullanır mısınız?

ZEISS Dijital Gözlük Camları

Bu kadar bağlı olduğumuz kimin aklına gelir? Akıllı telefonlara veya diğer mobil cihazlara günde ortalama 80 kez bakıyoruz! Yakınla uzak arasındaki bu hızlı değişim gözlerimiz için çok ciddi bir yük anlamına gelir.

Dijital göz yorgunluğu ve doğru camların nasıl faydalı olabileceği hakkında daha fazla bilgi alın

Sizin için doğru ürün değil mi?

ZEISS'in üstün kaliteli kaplamalarıyla ilgileniyor musunuz?

ZEISS DuraVision® Platinum ve Silver

Gözlük camı kaplamaları, organik camları birer sanat eserine dönüştürür. Organik gözlük camlarını sertleştirir, böylece kire karşı dirençli hale getirir ve temizlemeyi kolaylaştırır.

ZEISS'in Premium gözlük camı kaplamalarının size neler sunabileceğini keşfedin

Yedek gözlüğünüz için basit bir gözlük camı kaplaması mı arıyorsunuz?

ZEISS LotuTec®

ZEISS LotuTec, kolay temizlemeyi sağlayan anti-reflektif kaplama olarak CleanCoat'tan ve standart sert kaplamadan oluşan standart bir kaplamadır.

LotuTec kaplamalarının size neler sunabileceğini keşfedin

Kişiye özel tavsiye: size yakın bir ZEISS gözlükçüsü bulun

ZEISS gözlükçünüz, tüm mevcut seçenekleri dikkatli bir şekilde açıkladıktan sonra yeni gözlüğünüz için kullanılabilecek doğru cam kaplamasını tavsiye etmekten mutluluk duyacaktır. Uygun bir gözlükçü bulun.

Yetkili ZEISS Optik Mağazaları

Bu yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın