ZEISS marka DuraVision® Platinum

ZEISS marka Premium kaplamaların en iyisi

Günlük hayatın zorluklarına göğüs gerebilmek için kolayca temizlenebilen sert, kire dayanıklı gözlük camlarına ihtiyacımız vardır. Sert, antirefle gözlük camı kaplamalarının yaptığı tam da budur fakat bu kaplamaların kaliteleri çok değişken olabilir.

DuraVision® Platinum AR kaplamalı ZEISS gözlük camlarının farkı nedir? Sert ve hafif olan bu gözlük camları çok sağlam, kire dayanıklı ve temizlenmeleri kolay olmakla birlikte birinci kalite antirefle özelliklerini de sunmaktadırlar. İyon destekli katılaşma ile yoğun şekilde sıkıştırılmış entegre kaplama katmanları gözlük camının yüzeyinde bir önceki nesil, sert antirefle (AR) kaplamalı organik ZEISS gözlük camlarına göre üç kat daha fazla sertlik oluşturur ve AR kaplamalı ZEISS gözlük camlarından %35 daha serttir*. DuraVision® Platinum AR kaplamalı ZEISS marka gözlük camlarında standart yeşil Ar kaplamalı gözlük camlarına göre %20'den büyük bir oranda daha az ışık yansıtması yapan kozmetik olarak daha çekici, mavi renkte kalan yansıma da mevcuttur.

1. Daha sağlam

DuraVision® Platinum AR kaplamalı ZEISS marka gözlük camları bir önceki nesil, sert antirefle (AR) kaplamalı organik ZEISS gözlük camlarına göre üç kat daha fazla serttir1 ve AR kaplamalı ZEISS gözlük camlarından %35 daha serttir.2

ZEISS marka DuraVision® Platinum, Daha sağlam
DuraVision® Platinum teknolojisi olmadan ** DuraVision® Platinum teknolojisi ile
DuraVision® Platinum teknolojisi olmadan ** (soldan) ve DuraVision® Platinum teknolojisi ile (sağdan)

2. Kire dayanıklı

Patentli anti statik katman 3 statik elektriğin oluşmasını önler. Toz ve pamuk gözlük camının yüzeyine çekilmez, camlar daha uzun süre temiz kalır.

ZEISS marka DuraVision® Platinum, Kire dayanıklı
DuraVision® Platinum teknolojisi olmadan ** DuraVision® Platinum teknolojisi ile
DuraVision® Platinum teknolojisi olmadan ** (soldan) ve DuraVision® Platinum teknolojisi ile (sağdan)

3. Temizlemesi çok kolay

Çok akıllı Clean Coat (Kolay Temizleme Katmanı) gözlük camların çok kolay temizlenmesini sağlıyor. Yüksek temas açıları olan gözlük camları yağ ve suyu daha etkin şekilde iter. DuraVision® Platinum AR kaplamalı ZEISS marka gözlük camlarından minimum 110° temas açısı bulunmaktadır (çok akıllı Clean Coat (Kolay Temizleme Katmanı) olmayan gözlük camlarında: 95°).

ZEISS marka DuraVision® Platinum, Temizlemesi çok kolay
DuraVision® Platinum teknolojisi olmadan ** DuraVision® Platinum teknolojisi ile
DuraVision® Platinum teknolojisi olmadan ** (soldan) ve DuraVision® Platinum teknolojisi ile (sağdan)

4. Antirefle özellikleri

Daha az fark edilen ve mavi renkli yansıma gözlük camı tarafından iletilen ışığı arttırır, sonucunda çok daha iyi bir görme oluşur. Bu gözlük camları standart yeşil AR kaplamalı ZEISS marka gözlük camlarına göre %20 daha az ışık yansıtır.

ZEISS marka DuraVision® Platinum, Antirefle özellikleri
DuraVision® Platinum teknolojisi olmadan ** DuraVision® Platinum teknolojisi ile
DuraVision® Platinum teknolojisi olmadan ** (soldan) ve DuraVision® Platinum teknolojisi ile (sağdan)

Üretilmiş en sert DuraVision® Platinum AR kaplamalı ZEISS gözlük camlarının arkasındaki teknolojiyi keşfedin

Dokuz ultra ince katmandan oluşan, iyon destekli birikmeyi kullanan yoğun şekilde sıkıştırılmış entegre kaplama sistemi gözlük camının yüzeyinde bir önceki nesil, sert antirefle (AR) kaplamalı organik ZEISS gözlük camlarına göre üç kat daha fazla sertlik oluşturur ve AR kaplamalı ZEISS gözlük camlarından %35 daha serttir*.2

Olağanüstü sert gözlük camları için dokuz ultra ince katman.

DuraVision Platinum'dan yeni, ultra-ince kaplamalar

Sert gözlük camları tasarımının arkasındaki sır: iyon bombardımanı

İyonlar, gözlük camı yüzeyine çarptıkça, kinetik enerjilerini kaplama moleküllerine aktarır.
Sonuç: Kaplamanın katmanları daha yoğun şekilde sıkıştırılmıştır.

DuraVision® Platinum AR kaplamalı yeni ZEISS marka gözlük camı satın alabilecekken neden sertlikten, kire dayanıklılıktan ve kolay temizlemeden ödün verilsin ki?

ZEISS'ın ürettiği en sert gözlük camları.

Üç soru - üç cevap:

1. "Sert" gözlük camı tam olarak ne demek?
Gözlük camları, günlük yaşamın hasarlarına karşı yeterli derecede dayanıklı olmalıdır. Gözlük camı yüzeyi sertleştikçe, camlar o kadar dayanıklı hale gelir.

2. Gözlük camı sertliği nasıl tanımlanır?
DuraVision® Platinum için en sert ZEISS marka AR kaplaması üretmenin en iyi yollarını bulmak için aşağıdaki noktalara baktık:

 • Diğer yüksek teknoloji endüstrileri
 • Gözlük kullanıcısının günlük yaşamı

3. DuraVision® Platinum sertlik konusunda nasıl bir performans sergiliyor?
DuraVision® Platinum, önceki nesil ZEISS AR kaplamalarının performansını aşıyor:

 • Yüksek teknoloji sertlik testleri
 • Gerçek yaşam simülasyon testleri
 • Bayer oranı

Sertlik testleri: DIN ISO 14577 kullanarak

DIN ISO 14577'de tanımlanan ölçüm ayarına göre DuraVision® Platinum'un iki önemli özelliğini belirlemek amacıyla bir iz aleti kullandık:

Sertliği, görülebilen çiziklerin en önemli aralığı olan yaklaşık 200 nanometre derinlik aralığında ölçtük

Sertliği, görülebilen çiziklerin en önemli aralığı olan yaklaşık 200 nanometre derinlik aralığında ölçtük:

Kaplama yüzeyinin önemli 200 nm altından daha derine giden çizikleri yaratmak amacıyla, DuraVision Platinum için standart yeşilimsi ZEISS AR kaplamalarından daha yüksek güçlerin uygulanması gerekir.
Aynı zamanda, kaplamayı tamamen kırmak için gerekli gücü de ölçtük

Aynı zamanda, kaplamayı tamamen kırmak için gerekli gücü de ölçtük:

Kaplama kırılmasını gerçekleştirmek için gerekli güç 211 µN'den (standart ZEISS kaplamaları) 316 µN'ye yükseltildi.

DuraVision® Platinum'un geliştirilmesinde yüksek teknoloji ekipman

DuraVision® Platinum'un geliştirilmesinde yüksek teknoloji ekipman

Teknoloji: yüksek çözünürlüklü nano delici

İyileştirdiğimiz nokta: kaplamanın yüzey sertliği ve çatlamaya karşı dayanıklılığı

Yeni olan:
Benzer teknoloji dünya genelinde malzemenin yüzeylerindeki sertliğin önemli rol oynadığı birçok farklı endüstride kullanılmaktaydı, örneğin modern hassas cihazların geliştirilmesinde ve üretilmesinde. Fakat bu zamana kadar gözlük camlarına uygulanmamıştı.

Araştırmanın ön planında:
Gözlük camı üzerindeki son derece ince kaplama katmanları için yeterli derecede hassas bir delme ekipmanı yakın bir tarihte geliştirildi ve ZEISS'ın en sert AR kaplaması olan DuraVision® Platinum'un yaratılmasına yardımcı olması amacıyla derhal ZEISS araştırma laboratuarına dahil edildi.


SDWT (Standardized Dirt Wiping Test - Standart Kir Temizleme Testi): Gerçek yaşamı yansıtan test.

4 kg basınç yaratan 600 bez: DuraVision® Platinum hala yepyeni duruyor.

SDWT (Standardized Dirt Wiping Test - Standart Kir Temizleme Testi): Gerçek yaşamı yansıtan test.

Günlük yaşamda, çiziklerin çoğu ya gözlük camlarının kirli bir bezle silinmesi sonucu ya da silmeye başlandığında gözlük camı üzerindeki kir parçacıklarının aşındırıcı etkisiyle veya da zaten bezde var olan kir parçacıkları nedeniyle oluşur. SDWT'de, gözlük camının temizlenmesi sonucu oluşan hasarı benzer şekilde yaratmak için suni olarak kirletilmiş bir bez kullanıyoruz:

 • Toz ve kir temizleme bezi kullanarak standart temizlik prosedürü
 • önceki nesil ZEISS marka AR kaplamalara göre DuraVision® Platinum'da 4 kg basınç yaratan 6000 bez kullanımı sonrası çiziğe karşı korumada iyileştirme.

Bayer oranı (COLTS prosedürü)

Bayer oranı, salınımlı aşındırıcı bir araç (belirli kum veya benzeri) yardımıyla (kaplamalı) bir yüzeyin aşındırma direnci ölçümüdür.
Önceki nesil ZEISS marka AR kaplaması: Bayer oranı < 3 AR yüzeyde soyuluyor, sonucunda çok büyük aralıklı ışık oluşuyor
Önceki nesil ZEISS marka AR kaplaması: Bayer oranı < 3 AR yüzeyde soyuluyor, sonucunda çok büyük aralıklı ışık oluşuyor
ZEISS marka DuraVision® Platinum: Bayer oranı > 10 kaplamada sadece ince çizgiler oluşturuyor. Kaplamada sıyrılma görülmüyor ve daha az aralıklı ışık mevcut
ZEISS marka DuraVision® Platinum: Bayer oranı > 10 kaplamada sadece ince çizgiler oluşturuyor. Kaplamada sıyrılma görülmüyor ve daha az aralıklı ışık mevcut
 • Bayer oranı, salınımlı aşındırıcı bir araç (belirli kum veya benzeri) yardımıyla (kaplamalı) bir yüzeyin aşındırma direnci ölçümüdür.
 • Yüzeyde oluşan hasar, hasar gören yüzeyden çıkan aralıklı ışıktaki artış ile değerlendirilir.
 • Bu türden bir test için bir çok farklı prosedür kullanımdadır.
 • ZEISS olarak biz ABD'de bulunan COLTS laboratuarında ortaya koyulan prosedüre uyuyoruz.
 • (COLTS, tedarikçilerden bağımsız olarak faaliyet gösteren, ABD merkezli bir optik gözlük camı test tesisidir.).

Önceki nesil AR kaplamalı ZEISS marka gözlük camlarından 3 kat daha fazla sert ve ZEISS marka gözlük camlarından %35 daha sert

3000x büyütme ölçekli bir elektron mikroskobu kullanmak DuraVision® Platinum'un avantajlarını açıkça görünür kılıyor. Önceki nesil ZEISS kaplamaları yırtılıp soyulurken DuraVision® Platinum'da sadece ince çizgiler oluşmaktadır. Daha az aralıklı ışık oluşmakta ve daha yüksek Bayer oranına erişilmektedir.

YENİ! Her yönden gerçek UV koruması.

Müşterilere gerçek koruma sunmak için ZEISS, gözlük camının iç yüzeyinde ek bir antirefle kaplama geliştirmiş ve böylece göze yansıyan dolaylı ışığı azaltıp önden gelen UV ışınlarını tüm renksiz plastik merceklerde bloke eden ZEISS UVProtect Teknolojisinin sağladığı korumayı tamamlamıştır.

UV radyasyonunun %90'ından fazlası önden gelir. Ancak küçük bir kısım yanlardan ve arkadan dolaylı olarak gelir. Bazı UV ışınları gözlük camının arka yüzeyinden göze yansıtılabileceğinden ZEISS antirefle kaplamaları UV spektrumu aralığında düşük yansıtmaya sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.

Arka yüzey UV koruma artık tüm yüksek kalitede ZEISS DuraVision kaplamaları ve LotuTec kaplamasına standart bir özellik olarak eklenmiştir.

Anti-reflective coatings with UV protection

Önde gelen uluslararası gözlük camı üreticilerinden biri olan ZEISS, en yüksek hassasiyeti ve optimum görüş konforunu temsil eder. ZEISS, sadece gözlük camları, tıbbi cihazlar ve ölçüm sistemleri geliştirip üretmiyor, aynı zamanda uzman optik mağazaları için konsept ve teknoloji çözümleri sunuyor ve oftalmik optik alanında sürekli yeni standartlar getiriyor.

Başlamak için bizimle irtibat kurun

ZEISS Müşteri Hizmetleri