ZEISS Skylet®

Daha fazla kontrast için ışık ışınlarının seçici biçimde emilimi

Skylet® ZEISS'ın plastik gözlük camı çeşitleri arasında bulunan, yüksek kaliteli bir daldırma renktir. Skylet® güneş ışınlarına karşı koruyan camları UV ışığı ve parlamasına karşı daha fazla korumaya ihtiyaç duyulan durumlar için tasarlanmış olup, bu ürün aynı zamanda kontrast açısından da özel beklentileri karşılamaktadır.
Planörcülük, kayak, bisiklet veya motosiklet sporları gibi sporlar çoğunlukla zorlu ışık koşulları altında yapılmakta olup, yüksek kontrastlı görme burada özellikle güvenlik açısından özel öneme sahiptir.

Skylet® keyif

Güneş Işınlarına Karşı Koruyan Gözlük Camları, ZEISS Skylet keyif
 • %70 ışık azalımı yapan en parlak Skylet® gözlük camı
 • Kozmetik açıdan çekici, turuncu-kahverengi cam
 • Işıkların eğimli geldiği hava koşulları ve bulanık hava koşulları, örn. kayak yapma, planörcülük, hiking veya su sporları için özellikle uygundur
 • Özel transmisyon eğrisi sayesinde optimum kontrast

Skylet® road

Güneş Işınlarına Karşı Koruyan Gözlük Camları, ZEISS Skylet road
 • Her amaç için kullanıma yönelik, %80 ışığı kesme özelliğine sahip, güneş ışınlarına karşı koruyucu gözlük camı
 • Çekici kahverengi koyu cam
 • Sürücüler, motosiklet sürücüleri, sörfçüler, hiking severler, yatçılık tutkunları ve bisikletçiler orta-şiddetli güneş ışınları mevcut olduğunda kontrastı artırıcı etkiden memnun kalacaklardır

Skylet® spor

Güneş Işınlarına Karşı Koruyan Gözlük Camları, ZEISS Skylet spor
 • %90 ışığı kesme özelliğine sahip, güneş ışınlarına karşı koruyan koyu kahverengi gözlük camı
 • Bu gözlük camı, güneş ışığı ve parlama dikkat dağıtıcı seviyede olduğunda, örn. buzlu dağlarda, yüksek dağların olduğu bölgelerde, su üstünde ve uçarken kullanım için tavsiye edilmektedir

Kullanıcının avantajları

 • Dikkat dağıtıcı etkiye sahip güneş ışınları ve dağınık ışık koşullarında mükemmel renk kontrastı sunan, güneş ışınlarına karşı koruyucu gözlük camları
 • Kırılmaya karşı yüksek direnci ve düşük ağırlığı nedeniyle özellikle tüm dış mekan sporları için özel olarak uygundur
 • Çekici renkler
 • Gözlük camının gücünden bağımsız olarak eşit ışık azalımı
 • %100 solar UV koruması
Güneş Işınlarına Karşı Koruyan Gözlük Camları, ZEISS Skylet
Skylet® rahatsız edici, saçılan mavi ışınları filtrelemektedir

Özel Transmisyon Özelliklerine Sahip Güneş Gözlüğü Camı

Güncel bilimsel gelişmeler ve çok sayıda testi temel alarak, ZEISS AR-GE departmanı Skylet® güneş gözlüğü camlarını aşırı ışık koşullarının gerekliliklerini karşılamak amacıyla özel olarak geliştirmiştir. Bu gözlük camlarının özel olan özelliği görünü radyasyonun kısa dalgalı kısmına dair transmisyonu fark edilir biçimde azaltmasıdır. Sonuç: dağınık ışık koşullarında bile Skylet® güneş gözlüğü camları mükemmel kontrast sunmaktadır.

Geleneksel güneş gözlüğü camlarına kıyasla Skylet® güneş gözlüğü camları gözün özellikle hassas olduğu bölgede (V λ = 555 nm) daha yüksek transmisyon sunmaktadır. Diğer gözlük camlarındaki ile aynı seviyede ışık azaltımı yapmasına karşın, bu nedenle Skylet® kullanıcılarına göreceli olarak daha parlak bir deneyim sunmakta, fakat parlamaya karşı aynı korumayı sağlamaktadır.

Güneş Işınlarına Karşı Koruyan Gözlük Camları, ZEISS Skylet
Mavi diğer tüm renklerin üzerine eklenir ve diğer tüm renkleri bozar: kromatik bölgeler mavi yöne doğru kayar

Skylet Renkli Görmeyi Nasıl Etkiler?

Doğrudan gelen güneş ışığı her zaman dağınık haldedir, ışığın mavi kısmı ise en büyük saçılma özelliğini gösterir. Tüm renklerde az miktarda mavi renk bulunduğu için renk algımız bu durumdan etkilenir. Bu örneğin gökyüzünü mavi görmemizin nedenidir.

Renkteki mavi ton nedeniyle tüm kromatik bölgeler maviye doğru kayar. Koordinatlar birbirine ne kadar yakınsa fark edilen kontrast o kadar az alır. Bunun sonucunda aşırı ışık koşullarında özellikle rahatsız edici olan parlama ve cisimlerin kenarlarını bulanık görme durumu ortaya çıkar, örn. su üzerindeki dikkat dağıtıcı güneş ışığı veya kayak yaparken karşılaşılan dağınık ışık.

ZEISS Skylet, Kontrast Artırıcı Etki
Mavi diğer tüm renklerin üzerine eklenir ve diğer tüm renkleri bozar: kromatik bölgeler mavi yöne doğru kayar

Işığın Mavi Bileşenini Azaltarak Kontrastı Artırma

Kontrast Artırıcı Etki

Işık spektrumunun mavi kısmının zayıflaması kromatik bölgeler maviden uzaklaşacağı ve aralarındaki mesafe artacağı için kontrastın esaslı ölçüde artmasına neden olur.

Işık spektrumunun mavi spektrumunun zayıflamasının kontrastı artırmasının başka bir nedeni daha vardır. Göz kısa dalgalı radyasyon söz konusu olduğunda göreceli olarak miyop olduğu için mavi ışık kırılarak retinanın önüne gelir ve diğer renklerin üzerine geçer - görme bulanıklaşır.

ZEISS Skylet, Parlatıcı Etki
Mavi diğer tüm renklerin üzerine eklenir ve diğer tüm renkleri bozar: kromatik bölgeler mavi yöne doğru kayar

Parlatıcı Etki

Skylet® güneş gözlüğü camları mavi kısmı gözlüğü kullanan kişi net görmenin keyfini çıkaracak şekilde azaltır.
Skylet® gözlük camlarının kontrastı artırıcı etkisini görmenin en iyi yolu onları güneşli bir günde dış mekanda kullanmaktır. Geleneksel güneş gözlüğü camlarıyla yapılan bir kıyaslama parlatıcı etkilerini de gösterecektir.

Skylet® ile optimum vizyon için öneriler

ZEISS Skylet, öneriler
Skylet® fun (%70), Skylet® road (%80) ve Skylet® sport (%90) organik gözlük camlarına ait transmisyon eğrileri
 • Skylet® fun
  Ortam parlaklığı orta seviyede olduğunda, zorlu ışık koşulları bulunduğunda, örn. hava puslu olduğunda tavsiye edilir
 • Skylet® road
  Orta seviyede güneş ışığı için tavsiye edilir, örn. Orta Avrupa'daki yaz mevsimi havası
 • Skylet® spor
  Dikkat dağıtıcı güneş ışınları ve güçlü parlamalar için idealdir, örn. buzlu dağlarda, yüksek dağlık alanlarda veya uçarken

 • A1,5, 1,6 ve 1,67 kırılma endeksine sahip tüm plastik gözlük camları Skylet® yol, keyif ve spor versiyonunda satın alınabilir.
 • Kırılma endeksi 1,6 ve 1,67 olan ürünlerin transmisyon eğrileri kırılma endeksi 1,5 olan gözlük camlarına göre farklılık gösterebilir.
YENİ! Her yönden gerçek UV koruması.

Müşterilere gerçek koruma sunmak için ZEISS, gözlük camının iç yüzeyinde ek bir antirefle kaplama geliştirmiş ve böylece göze yansıyan dolaylı ışığı azaltıp önden gelen UV ışınlarını tüm renksiz plastik merceklerde bloke eden ZEISS UVProtect Teknolojisinin sağladığı korumayı tamamlamıştır.

UV radyasyonunun %90'ından fazlası önden gelir. Ancak küçük bir kısım yanlardan ve arkadan dolaylı olarak gelir. Bazı UV ışınları gözlük camının arka yüzeyinden göze yansıtılabileceğinden ZEISS antirefle kaplamaları UV spektrumu aralığında düşük yansıtmaya sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.

Arka yüzey UV koruma artık tüm yüksek kalitede ZEISS DuraVision kaplamaları ve LotuTec kaplamasına standart bir özellik olarak eklenmiştir.

Anti-reflective coatings with UV protection

İlgili Ürünler

Önde gelen uluslararası gözlük camı üreticilerinden biri olan ZEISS, en yüksek hassasiyeti ve optimum görüş konforunu temsil eder. ZEISS, sadece gözlük camları, tıbbi cihazlar ve ölçüm sistemleri geliştirip üretmiyor, aynı zamanda uzman optik mağazaları için konsept ve teknoloji çözümleri sunuyor ve oftalmik optik alanında sürekli yeni standartlar getiriyor.

Başlamak için bizimle irtibat kurun

ZEISS Müşteri Hizmetleri