ZEISS Progressive Lenses

Yeni - DriveSafe Gözlük Camları.

Günlük kullanım ve daha emniyetli sürüş için bir tek gözlük.

Pek çok insan araç kullanırken, özellikle de akşam karanlığı veya gece gibi zorlu ışık ve yağmur ile sis gibi zorlu hava koşullarında araç kullanırken kendilerini güvensiz, rahatsız ve stresli hissetmektedir. Gözlük kullanıcılarının* ortalama %83'ü aynı zamanda araç kullanmaktadır. Araç kullanmak - mesafenin ne kadar uzun olduğu dikkate alınmaksızın, herkes için zorlu bir durum olabilir ve iyi bir görüş güvenlik açısından hayati önem taşımaktadır.

ZEISS DriveSafe Gözlük Camları ile ZEISS günlük kullanım için yeni bir ürün kategorisi sunmaktadır. Bu ürün serisi özellikle günlük olarak kullandıkları gözlük camları ile araç kullanırken daha emniyetli ve rahat hissetmek isteyen insanların görme ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır.
ZEISS DriveSafe camları hem tek odaklı hem de progresif gözlük camı çeşitleri olarak sunulmaktadır.

*Kaynak: ABD ve Almanya'da Ağustos 2013 tarihinde 36 ECP ve 480 tüketici ile gerçekleştirilen pazar araştırması.

 • Tasarım

  ZEISS araç kullanmayı ve daha güvenli daha rahat bir hale getiren üç bileşenden oluşan bir günlük cam çözümü geliştirmiştir.

  Loading the player...
  • Luminance Design® Bir ZEISS Teknolojisi düşük ışık koşullarındaki göz bebeği büyüklüğünü dikkate almaktadır
  • ZEISS DuraVision DriveSafe kaplaması, algılanan parıltıyı %64'e kadar azaltır
  • ZEISS DriveSafe cam tasarımı %43'e varan daha geniş bir orta mesafe görme alanı sağlayarak araç kontrol paneli ve aynalar arasında daha kolay bir odak değişikliği sunar. Ve daha geniş bir yol görüşü için %14'e varan daha geniş bir uzak mesafe görme alanı sağlar.
  1// Daha güvenli ve rahat sürüş için düşük ışık koşullarında daha iyi görme
  2// Karşıdan gelen araçlar veya sokak lambalarından kaynaklanan gece parlamalarında azalma
  3// Doğru bir yol, araç kontrol paneli, geri görüş aynası ve yan aynalar görüşü
 • Avantajlar
  Kullanıcının avantajları

  Kullanıcının avantajları

  Günlük kullanım ve daha emniyetli sürüş için bir tek gözlük:

  • Daha güvenli ve rahat sürüş için düşük ışık koşullarında daha iyi görme
  • Karşıdan gelen araçlar veya sokak lambalarından kaynaklanan gece parlamalarında azalma
  • Doğru bir yol, araç kontrol paneli, geri görüş aynası ve yan aynalar görüşü

  Kullanıcılar ZEISS DriveSafe camlarından oldukça memnun*

  ZEISS DriveSafe camlarının müşteri beklentilerini tamamen karşıladığını kanıtlamak için ZEISS gerçek kullanıcı denemeleri uygulamıştır.

  *2013 yılında Almanya'da 60 CZV çalışanı ile gerçekleştirilmiş olan şirket içi kullanıcı denemesi, 2014 yılında İspanya'da 70 göz doktoru ve tüketici ile gerçekleştirilmiş olan harici kullanıcı denemesi


  %97 araç kullanırken


  %94 örneğin ofiste çalışmak gibi günlük işleri yaparken

 • Detaylar

  1// Düşük ışık koşullarında daha iyi görme.

  Luminance Design® Bir ZEISS Teknolojisi.

  Zorluk
  Göz bebeği çevresindeki ışığın yoğunluğuna, özellikle de doğrudan göze yansıyan ışığa göre tepki verir. Gün ışığı koşullarında göz bebeği çapı daha düşük iken gece daha fazla olur. Düşük ışık, yani alacakaranlık, yağmur yağışı, puslu günler veye gece araç kullanırken gibi mezopik durumlarda göz bebeği çapı düşük ile büyük arasındadır. Derinlik algısı ve aynı zamanda da mesafe hesaplaması sürücü için daha zor bir hale gelir.

  Mezopik görüş* alanında yapılan yoğun araştırmalardan sonra Luminance Design® ZEISS Teknolojisi 'nin geliştirilmesi için gerekli olan mantık kullanıcı denemeleri ile belirlenmiş ve doğrulanmıştır. Özetleyecek olursak: parlak ışık (fotopik görüş), ışıksız (skotopik görüş) ve orta ışık (mezopik görüş) söz konusudur. Mezopik koşullarda ışık yoğunluğu ve buna bağlı olarak da göz bebeği büyüklüğü değişir: bu, görme performansı için bir zorluktur.

  *Daha ayrıntılı bilgi için lütfen ZEISS DriveSafe bilgi formunu referans alın

  ZEISS çözümü
  ZEISS farklı ışık koşullarını ve göz bebeği boyutlarını dikkate alan yeni Luminance Design® Teknolojisini (LDT) geliştirmiş ve her zaman doğal bir görüş elde edilmesini sağlamıştır. LDT mezopik koşullarda araç kullanımı için gerekli olan göz bebeği boyutunu sağlar ve cam tasarımını buna uygun olarak optimize eder: optimizasyon algoritmalarında kullanılan adapte edilmiş göz bebeği boyutları tek görüşlü camlarda 5.0 mm ve progresif camlarda 4.3 mm'dir.

  Sonuç olarak kullanıcılar düşük ışık koşullarında daha iyi bir görüşe sahip olmuşlardır.

  Parlak ışık = küçük göz bebekli fotopik görüş
  Odakta geniş derinlik, rahatlamış derinlik algısı

  Işık yok (karanlık) = geniş göz bebekli skotopik görüş
  Odakta düşük derinlik

  Az ışık = değişken göz bebeği ölçekli mezopik görüş
  Odak derinliğindeki değişkenlikten dolayı zorlu koşullar

  daha fazla bilgi için
  kapat

  2// Gece azaltılmış parlaklık.

  ZEISS'tan DuraVision® DriveSafe Kaplama.

  Zorluk

  Parlaklık doğrudan güneş ışığı veya yapay ışık gibi yoğun ışık koşulları altındaki görme zorluğuna yol açar. Pazar araştırmaları ve bilimsel kanıtlar trafikte iken algılanan parlamanın modern araç far teknolojisi ile, özellikle de LED ve Xenon HID ışık kaynakları ile ilişkili olduğunu belirtmektedir. Yüksek oranda parlama objelerin görünümünü ve gözün kontrasta olan hassasiyetini azalttığından bir risk oluşturulabilir. Parlama aynı zamanda sübjektif olarak rahatsızlık hissi vermektedir.

  ZEISS görme bilimi araştırmacıları parlamaya ilişkin deneyler yapmışlardır. Farklı kaplama simülasyonlarının uygulandığı bu deneyler şirket içi araştırmaların* temelini oluşturmuştur. Bilimsel kanıtlar görünür spektrumun yüksek enerjili ışık kısmındaki LED veya Xenon H.I.D. (High Intensity Discharge) kaynaklı mavimsi ışığın (özellikle 440-470 nm aralığı) sürücülerin parlama etkisi olarak algıladığı bir durumla ilişkili olduğunu göstermiştir.

  *Daha ayrıntılı bilgi için lütfen ZEISS DriveSafe bilgi formunu referans alın

  ZEISS çözümü
  DuraVision® DriveSafe kaplama özellikle algılanan parlaklığı premium AR kaplamalara göre %64** oranına kadar azaltan dalga boylarını etkilemektedir.

  **Premium ZEISS kaplamaları ile kıyaslanmıştır. DuraVision DriveSafe kulllanan test sürücüleri parlamaya ilişkin sorunları diğer üst kalite AR kaplamaları kullanan sürücülere kıyasla %64 daha az oranda bildirdiler.

  DuraVision® DriveSafe Kaplaması olmadan

  DuraVision® DriveSafe Kaplaması ile: %64'e** varan parlaklık azalması

  Göz kamaşması ve yansıma gibi ışık kaynaklı iritasyonlarda azalma

  daha fazla bilgi için
  kapat

  3// Doğru bir yol, araç kontrol paneli ve ayna görüşü

  ZEISS DriveSafe Cam Tasarımı.

  Zorluk
  Araç kullanmak sürücünün son derece dikkatli olmasını gerektirmektedir. Bu zamanın çoğunda trafik koşullarını değerlendirebilmek için geniş bir yol görüşüne ihtiyaç duyarlar. Durum özellikle progresif cam kullanıcıları için odaklarını yol ile araç kontrol paneli ve aynalar arasında değiştirdikleri zaman zorlaşır. İşte bu anlarda dinamik görebilmek hayati önem kazanır.

  FKFS ile yapılan bir göz izleme araştırmasında sürücülerin görüş alanı ihtiyaçlarını tespit ettik:

  • Kayıt edilen sürenin %97'sinde yola bakıyorlar.
  • Kayıt edilen sürenin %2'sinde panoya bakıyorlar.
  • Kayıt edilen sürenin %1'inde odaklarını aynalar arasında değiştiriyorlar.


  *FKFS Research Institute of Automotive Engineering and Vehicle Engines Stuttgart Stuttgart Üniversitesi ile işbirliği yapan bağımsız bir kuruluştur. 1930 yılında kurulan FKFS başlıca otomotiv üreticilerine ve tedarikçilerine otomotiv mühendisliği alanında hizmet veren en büyük ve önde gelen araştırma enstitülerinden bir tanesidir. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen ZEISS DriveSafe bilgi formunu referans alın.

  ZEISS çözümü
  Yol, araç kontrol paneli ve aynalar arasında odak noktalarını hızlıca değiştiren progresif cam kullanıcılarının işini kolaylaştırmak için ZEISS optimize edilmiş mesafe ve yatay baş hareketi ihtiyacını düşüren orta görme mesafesi özellikli yeni DriveSafe Progresif Gözlük Camlarını geliştirmiştir.

  • Yoldan araç kontrol paneli ve aynalara hızlı odak noktası değişikliği için dinamik görüş
  • Günlük faaliyetlere ideal bir şekilde uyum sağlayan yakın görme alanı

  %43'e varan daha geniş bir orta mesafe bölgesi sağlayarak araç kontrol paneli ve aynalar arasında daha kolay bir odak değişikliği sunar. Ve daha geniş bir yol görünüşü için %14'e** varan daha geniş bir uzak mesafe görüşü sağlar.

  ** ZEISS premium progresif camları ile kıyaslanmıştır.

  Daha net bir trafik değerlendirmesi için ZEISS DriveSafe progresif ve tek oraklı camlar; günlük faaliyetlere mükemmel bir şekilde uyum sağlar.

  daha fazla bilgi için
  kapat
 • Üretim Tablosu
  ZEISS DriveSafe Gözlük Camları
  Renksiz
  Renkli
  PhotoFusion
  Transitions® Polarize
  Organik1.74

         
  Organik 1.67
  Organik 1.6
  Organik 1.5

  Polarize gözlük camları bazı LCD/LED ekranlar tarafından üretilen resimlerin görünürlüğünü azaltabilir. Bu nedenle, dijital cihazlarla kullanmadan önce görünürlüğü kontrol edin.

  Detaylı bilgiyi ZEISS fiyat listesinden bulabilirsiniz.

    Değişken montaj yüksekliği
  Tavsiye edilen ve standart montaj yüksekliği
    14 – 20 mm
  18 mm