ZEISS Skylet

ZEISS Skylet®

Daha fazla kontrast için ışık ışınlarının seçici biçimde emilimi

Skylet® ZEISS'ın plastik gözlük camı çeşitleri arasında bulunan, yüksek kaliteli bir daldırma renktir. Skylet® güneş ışınlarına karşı koruyan camları UV ışığı ve parlamasına karşı daha fazla korumaya ihtiyaç duyulan durumlar için tasarlanmış olup, bu ürün aynı zamanda kontrast açısından da özel beklentileri karşılamaktadır.
Planörcülük, kayak, bisiklet veya motosiklet sporları gibi sporlar çoğunlukla zorlu ışık koşulları altında yapılmakta olup, yüksek kontrastlı görme burada özellikle güvenlik açısından özel öneme sahiptir.

 • Tasarım
  ZEISS Skylet keyif

  Skylet® keyif

  • %70 ışık azalımı yapan en parlak Skylet®gözlük camı
  • Kozmetik açıdan çekici, turuncu-kahverengi cam
  • Işıkların eğimli geldiği hava koşulları ve bulanık hava koşulları, örn. kayak yapma, planörcülük, hiking veya su sporları için özellikle uygundur
  • Özel transmisyon eğrisi sayesinde optimum kontrast

  ZEISS Skylet road

  Skylet® road

  • Her amaç için kullanıma yönelik, %80 ışığı kesme özelliğine sahip, güneş ışınlarına karşı koruyucu gözlük camı
  • Çekici kahverengi koyu cam
  • Sürücüler, motosiklet sürücüleri, sörfçüler, hiking severler, yatçılık tutkunları ve bisikletçiler orta-şiddetli güneş ışınları mevcut olduğunda kontrastı artırıcı etkiden memnun kalacaklardır
    
  ZEISS Skylet spor

  Skylet® spor

  • %90 ışığı kesme özelliğine sahip, güneş ışınlarına karşı koruyan koyu kahverengi gözlük camı
  • Bu gözlük camı, güneş ışığı ve parlama dikkat dağıtıcı seviyede olduğunda, örn. buzlu dağlarda, yüksek dağların olduğu bölgelerde, su üstünde ve uçarken kullanım için tavsiye edilmektedir

 • Avantajlar
  Avantajlar

  Kullanıcının avantajları

  • Dikkat dağıtıcı etkiye sahip güneş ışınları ve dağınık ışık koşullarında mükemmel renk kontrastı sunan, güneş ışınlarına karşı koruyucu gözlük camları
  • Kırılmaya karşı yüksek direnci ve düşük ağırlığı nedeniyle özellikle tüm dış mekan sporları için özel olarak uygundur
  • Çekici renkler
  • Gözlük camının gücünden bağımsız olarak eşit ışık azalımı
  • %100 solar UV koruması

 • Detaylar
  ZEISS Skylet

  Skylet® rahatsız edici, saçılan mavi ışınları filtrelemektedir

  Özel Transmisyon Özelliklerine Sahip Güneş Gözlüğü Camı

  Güncel bilimsel gelişmeler ve çok sayıda testi temel alarak, ZEISS AR-GE departmanı Skylet® güneş gözlüğü camlarını aşırı ışık koşullarının gerekliliklerini karşılamak amacıyla özel olarak geliştirmiştir. Bu gözlük camlarının özel olan özelliği görünü radyasyonun kısa dalgalı kısmına dair transmisyonu fark edilir biçimde azaltmasıdır. Sonuç: dağınık ışık koşullarında bile Skylet®güneş gözlüğü camları mükemmel kontrast sunmaktadır.

  Geleneksel güneş gözlüğü camlarına kıyasla Skylet® güneş gözlüğü camları gözün özellikle hassas olduğu bölgede (V λ = 555 nm) daha yüksek transmisyon sunmaktadır. Diğer gözlük camlarındaki ile aynı seviyede ışık azaltımı yapmasına karşın, bu nedenle Skylet® kullanıcılarına göreceli olarak daha parlak bir deneyim sunmakta, fakat parlamaya karşı aynı korumayı sağlamaktadır.

  ZEISS Skylet

  Mavi diğer tüm renklerin üzerine eklenir ve diğer tüm renkleri bozar: kromatik bölgeler mavi yöne doğru kayar

  Skylet Renkli Görmeyi Nasıl Etkiler?

  Doğrudan gelen güneş ışığı her zaman dağınık haldedir, ışığın mavi kısmı ise en büyük saçılma özelliğini gösterir. Tüm renklerde az miktarda mavi renk bulunduğu için renk algımız bu durumdan etkilenir. Bu örneğin gökyüzünü mavi görmemizin nedenidir.

  Renkteki mavi ton nedeniyle tüm kromatik bölgeler maviye doğru kayar. Koordinatlar birbirine ne kadar yakınsa fark edilen kontrast o kadar az alır. Bunun sonucunda aşırı ışık koşullarında özellikle rahatsız edici olan parlama ve cisimlerin kenarlarını bulanık görme durumu ortaya çıkar, örn. su üzerindeki dikkat dağıtıcı güneş ışığı veya kayak yaparken karşılaşılan dağınık ışık.

  Kontrast Artırıcı Etki

  Mavi diğer tüm renklerin üzerine eklenir ve diğer tüm renkleri bozar: kromatik bölgeler mavi yöne doğru kayar

  Işığın Mavi Bileşenini Azaltarak Kontrastı Artırma

  Kontrast Artırıcı Etki
  Işık spektrumunun mavi kısmının zayıflaması kromatik bölgeler maviden uzaklaşacağı ve aralarındaki mesafe artacağı için kontrastın esaslı ölçüde artmasına neden olur.
  Işık spektrumunun mavi spektrumunun zayıflamasının kontrastı artırmasının başka bir nedeni daha vardır. Göz kısa dalgalı radyasyon söz konusu olduğunda göreceli olarak miyop olduğu için mavi ışık kırılarak retinanın önüne gelir ve diğer renklerin üzerine geçer - görme bulanıklaşır.

  Parlatıcı Etki

  Mavi diğer tüm renklerin üzerine eklenir ve diğer tüm renkleri bozar: kromatik bölgeler mavi yöne doğru kayar

  Parlatıcı Etki
  Skylet® güneş gözlüğü camları mavi kısmı gözlüğü kullanan kişi net görmenin keyfini çıkaracak şekilde azaltır.
  Skylet® gözlük camlarının kontrastı artırıcı etkisini görmenin en iyi yolu onları güneşli bir günde dış mekanda kullanmaktır. Geleneksel güneş gözlüğü camlarıyla yapılan bir kıyaslama parlatıcı etkilerini de gösterecektir.

 • Bu camlar nasıl üretiliyor?
  Tavsiyeler

  Skylet® fun (%70), Skylet® road (%80) ve Skylet® sport (%90) organik gözlük camlarına ait transmisyon eğrileri

  Skylet® ile Optimum Görmeye İlişkin Tavsiyelerimiz

  • Skylet® fun
   Ortam parlaklığı orta seviyede olduğunda, zorlu ışık koşulları bulunduğunda, örn. hava puslu olduğunda tavsiye edilir
  • Skylet® road
   Orta seviyede güneş ışığı için tavsiye edilir, örn. Orta Avrupa'daki yaz mevsimi havası
  • Skylet® spor
   Dikkat dağıtıcı güneş ışınları ve güçlü parlamalar için idealdir, örn. buzlu dağlarda, yüksek dağlık alanlarda veya uçarken

  • 1,5, 1,6 ve 1,67 kırılma endeksine sahip tüm plastik gözlük camları Skylet® yol, keyif ve spor versiyonunda satın alınabilir.
  • Kırılma endeksi 1,6 ve 1,67 olan ürünlerin transmisyon eğrileri kırılma endeksi 1,5 olan gözlük camlarına göre farklılık gösterebilir.