Size özel gözlük camı çözümü

Beşinci ve son adım: Size özel gözlük camlarınız için en uygun özellikleri seçerken artık karar sizde. Bu adeta bir araba satın almaya benzer.

Size özel gözlük camı çözümü

Çeşitli kalite seviyeleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz, aynen otellerde olduğu gibi bu seviyeler belli sayıda yıldızlarla ifade edilmektedir.

Tüm veriler ölçülmüştür. Artık seçim yapma sırası sizde. Adeta bir araba satın alır gibi, size özel gözlük camları arasından kendiniz için en uygun olanını tercih etme özgürlüğüne sahipsiniz. ZEISS gözlük camlarının üretildiği malzemeler esas alınarak, gözlük camlarını dört farklı kategoriye ayırmaktayız. Size özel gözlük camı seçimini yaparken, cam türü ve cinsi tercihi şeklinde iki temel özelliği esas almanız gerekmektedir ve bunların doğrultusunda kalite tercihinizi de belirleyebilirsiniz. Üçüncü ve dördüncü seçenekler olan kaplama ve güneşten koruma özellikleri ise gözlük camlarını sizin için daha uygun ve rahat hale getirecek olan ilave unsurlardır. Sizin için ideal gözlük camı çözümünü aşağıda yer alan bölümlerden inceleyebilirsiniz.

Size özel gözlük camı çözümü

İlk olarak, siferik yüzeyli gözlük camlarımız mevcuttur (3 yıldızlı), bunlar kenarlara doğru şekil bozuklukları yaratır ve kullanıcısının gözlerini daha büyük gösterir

1. ZEISS gözlük camı türü

Optometri uzmanı, topladığı veri ve bilgiler doğrultusunda, size gereksinimlerinizi tam olarak karşılayacak gözlük camı türünü önerecektir. Size sunulan çeşitli kalite seviyeleri ve ilave özellikler arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Öncelikle, optometri uzmanı iki cam türü arasında seçimini belirtebilir: tek odaklı ve progresif gözlük camları.


Tek odaklı gözlük camlarından bahsederek başlayalım. Bu gözlük camları, tüm yüzeyinde eşit düzeltme etkiye sahip camlardır. Her mesafede, kullanıcısına net ve rahat bir görme sağlar. ZEISS tek odaklı gözlük camları 3 farklı kalite seviyesiyle satışa sunulmaktadır. İlk olarak siferik yüzeyli camlardan bahsedebiliriz (3 yıldızlı), bunlar kenarlara doğru şekil bozuklukları yaratırlar ve kullanıcılarının gözlerini daha büyük gösterirler. Ve son olarak kişiselleştirilmiş siferik yüzeyli olmayan gözlük camları mevcuttur (5 yıldızlı). Bunlar herhangi bir kenarlara doğru herhangi bir şekil bozukluğu yaratmadan optimum görme sağlayan camlardır ve aynı zamanda hem ince hem de hafiftirler.
Progresif gözlük camları söz konusu olduğunda ise, belirleyici kriter kullanıcının görme aralığıdır. Son teknolojik gelişmeler sonucu üretilen bu camlar uzak ve yakındaki ve bu iki mesafe arasında kalan tüm mesafelerde de nesnelere net bir biçimde görmenizi sağlar.
(progresif gözlük camları hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın).

Bu işlem birçok açıdan yeni bir araba satın almaya benzer: yakın ve uzak mesafelerdeki göz numaralarınıza ve yeni progresif gözlük camlarınızı hangi amaçla kullanmayı düşündüğünüze bağlı olarak farklı kalite seviyeleri arasında bir seçim yapabilirsiniz.

Son derece kişiselleştirilmiş ZEISS progresif gözlük camları

Son derece kişiselleştirilmiş ZEISS progresif gözlük camları

Standart progresif camlardan başlayalım; bu gözlük camları yakın mesafedeki yazıları okumanızı ve uzağı net bir biçimde görmenizi mümkün kılarken, bir yandan da yan bölgelerde geniş bulanık alanlara sahiptir (2 yıldızlı). Bu ürün seçeneklerinin sonuncusu ise son derece kişiselleştirilmiş ZEISS progresif gözlük camlarıdır (5 yıldızlı). Bu progresif gözlük camlarının yakın mesafe bölgesi çok daha geniştir çünkü sizin kişisel parametreleriniz büyük bir hassasiyetle bu camlara entegre edilir. Sonuçta, herhangi bir mesafede mükemmel bir görme sunan gözlük camları ortaya çıkmaktadır.

Sonuncu ama aynı zamanda son derece önemli olarak, gece ya da az ışıklı koşullardn bile daha parlak ve artmış bir kontrast etkisiyle daha net bir görmeye sahip olabilmek için i.Scription® teknolojisini tercih edebilirsiniz.

Optometri uzmanınız size özel gözlük camları için doğru gözlük camı bulmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Optometri uzmanınız size özel gözlük camları için doğru gözlük camı bulmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

2. ZEISS gözlük camı cinsleri

Optometri uzmanı, size özel gözlük camları için doğru cam cinsini bulma konusunda yardımcı olacaktır (ayrıca cam veya organik gözlük camları konularına da bir göz atın). Doğru malzeme bir gözlüğün ne kadar rahat olacağını belirler. Gözlük numarası büyüdükçe gözlük camlarının ağırlığı ve kalınlığı da artar.


Standart malzeme kullanılarak üretilen gözük camları kalın ve ağır olma eğilimindedir (3 yıldızlı). Modern, sentetik malzemeler sayesinde, cama kıyasla çok daha ince ve hafif gözlük camları üretebilmek mümkündür. Son teknoloji ürünü olanlar %65 oranında daha ince ve hafiftir.


Böyle 5 yıldızlı bir çözüm yalnızca güzel görünmekle kalmayıp, aynı zamanda gözlük kullanma deneyimini sizin için başka bir boyuta taşımaktadır. Gözlük camlarınız ne denli ince ise, örneğin spor ya da diğer özel aktiviteler için çok daha rahat bir kullanım sunmaktadır.

Sağ tarafta, bir polenin yüzeyden rahatça kayıp gitmesini sağlayan antistatik katmandır, bu da gözlüklerinizin kirlenmesini önler.

Sağ tarafta, bir polenin yüzeyden rahatça kayıp gitmesini sağlayan antistatik katmandır, bu da gözlüklerinizin kirlenmesini önler.

3. ZEISS gözlük camı kaplamaları

Size özel gözlük camlarınızı daha da özel kılacak bazı ekstra unsurlara bir göz atalım. Daha fazla ücret ödeyip neden yüksek performanslı bir kaplamaya sahip olmak istemeyesiniz? Tercihinizi, gözlük camlarınızı daha sert ve çizilmelere karşı dayanıklı bir hale getirebilecek olan, örneğin anti-refle kaplamalardan yana kullanabilirsiniz. Ayrıca, anti-statik ya da kir tutmayan ve su tutmayan kaplama seçenekleri de mevcuttur. Tüm bu kaplama seçeneklerinin size sağladığı fayda: Yüksek kaliteli kaplamalar her koşulda net ve berrak bir görme sunmaktadır. Buna ilave olarak, gözlük camlarınızın temizlenmesini de kolaylaştırmaktadırlar. Karar sizin.

Normal gözlüklerde kendiliğinden renklenen gözlük camlarının yer alması çok daha tercih edilen bir özelliktir çünkü bu camlar değişen ışık koşullarına otomatik olarak uyum gösterirler

Normal gözlüklerde kendiliğinden renklenen gözlük camlarının yer alması çok daha tercih edilen bir özelliktir çünkü bu camlar değişen ışık koşullarına otomatik olarak uyum gösterirler

4. ZEISS güneş camları ve renkli camlar

Size özel gözlük camlarını, UV-A ve UV-B ışınlarını emerek UV korumalı birer güneş gözlüğüne dönüştürebilirsiniz. Gözlerinizi zararlı UV radyasyonundan koruduğunuzdan emin olun.

Söz konusu renk olduğunda dahi, nerdeyse sınırsız sayıda seçeneğe sahipsiniz. Hem iyi görünmek hem de iyi hissedebilmek için farklı renk seçenekleri arasından tercihinizi yapabilirsiniz.

Kendinden renklenen gözlük camları son derece rahattır. Otomatik olarak ışık koşullarına uyum sağlarlar ve farklı ışık koşulları arasında hareket halinde olan insanlar için son derece doğru birer tercihtirler (iç mekânlarda olduğu kadar dış mekanlarda da etkilidirler). Devamlı gözlük değiştirmek artık tarihe karışıyor. Gözlük camlarınızı, su yüzeyleri nedeniyle ortaya çıkan rahatsız edici göz kamaşma durumları ve yansımaları öneyebilen polarize bir filtre ile kaplama imkânına sahipsiniz.


Doğru kararı vermenize yardımcı olarak bir uzmandan muhakkak profesyonel destek alın: optometri uzmanı size özel doğru gözlük camını seçme konusunda size yardımcı olacaktır.