Çocukların gözleri erken yaştan itibaren düzenli olacak muayene ettirilmelidir.

Çocuklar için ZEISS

Gözlük çerçevesi seçimini çocuğunuz için oyuna dönüştürün.

Çocuklar için ZEISS

Çocukların gözleri değerlidir ve ekstra özel korumaya ihtiyaç duyar.

Çocuklar için ZEISS

Çocuklarla bağ kurabilen ve güvenlerini kazanan bir optisyen seçmeniz önemlidir.

Çocuklar için ZEISS

Plastik camlar ve hafif çerçeveler çocuklar için tercih edilen ürünlerdir.

Çocuklar için ZEISS

Tatil veya bahçede oynamak: güneş kremi, güneş gözlüğü ve başı kapatacak herhangi bir şey kesinlikle mecburidir.

Çocuklar için ZEISS

Çocuklar İçin Gözlükler: Çocukları optisyene götürmek

Çocukların gözleri ve gözlükleriyle ilgili birkaç ipucu

Gözlerimiz en önemli duyu organımız mı? Deriden, burundan, kulaklardan ve dilden daha mı önemli? Cevaplaması zor bir sorudur bu. Oysa kesin olan tek bir şey var: Bizlerde ve özellikle çocuklarda görme zayıflığı olduğunda, hayatımızın şekli ve aldığımız tat bundan etkilenir. Özellikle artık görsel izlenimlerin hüküm sürdüğü bir dünyada durum böyledir. Bu nedenle, ebeveynler olarak bizler çocuklarımızın gözlerine ve görme gelişimlerine özel bir dikkat göstermeliyiz. Bu karmaşık ve önemli konuyu ele alma konusunda size yardımcı olmak amacıyla DAHA İYİ GÖRME çocukların gözleri ve gözlükleriyle ilgili birkaç ipucu hazırladı.

Çocukların gözleri için güvenlik

Gözlerimiz değerli ve hassastır ve bu nedenle korumaya, özellikle de çocukların gözleri daha da özel bir korumaya ihtiyaç duyarlar.

 • Çocuklarınızın gözlerini gereksiz risklere maruz bırakmayın. Toz, kıymık, talaş ve sıvı damlacıklarının oluştuğu el işleri gibi faaliyetler sırasında çocuğunuzun daima koruyucu gözlük taktığından emin olun. Konsantre sıvıların püskürtülmesi de tehlike oluşturabilir. Bir güneş gözlüğü, su tabancasından püsküren suyun göze ulaşmasına engel olmaya yardımcı olabilir.
 • Çocuğunuzun gözlerini, zararlı UV-A ve UV-B radyasyonuna karşı %100 koruyan iyi bir güneş gözlüğüyle koruyun. Çocukların gözlerinin güneşten korunması son derece önemlidir çünkü aksi halde sonucunda gözde kızarma, kaşınma ve hatta enfeksiyon oluşabilir.
 • Çocuklarınızı, asit ve deterjan gibi veya tutkal ve yapıştırıcı veya kaplama malzemeleri gibi yakıcı veya aşındırıcı maddelere maruz bırakmaktan kaçının.
 • Kaynak işleri sırasında örneğin veya lazerle çalışırken çocuğunuzun gözlerini kamaşma veya zararlı radyasyona karşı koruyun. Bunlar çocuğunuzun gözünde uzun süreli hasara sebep olabilir.
 • Koruma başlığı gibi spor gözlükleri de, bisiklete binme, yüzme veya kayak yapma gibi sportif faaliyetler sırasında yaralanmaya ve tahrişe karşı çocuğunuzun gözlerini koruyabilir.

Çocukların gözleri için iyi

 • Temiz hava çocuğunuzun sadece genel sağlığı için değil onların gözleri için de iyidir. Dışarıda oynamak, örneğin okulda ders çalışırken, resim yaparken veya babalarının akıllı telefonuyla oynarken modern yaşamda karşılaştıkları uzun süreli kısa mesafeden okumaları telafi edebilmek amacıyla gözleri için mükemmel bir rahatlama yoludur. Bilimsel araştırmalar, düzenli olarak daha uzak görme mesafelerine maruz kalan çocukların daha seyrek göz tahrişinden şikayet ettiklerini iddia etmektedir.
 • Uygun bir çocuk güneş gözlüğü, ilkbaharın ilk sıcak güneş ışınlarında bile gözlerini dinlendirir ve korur.
 • Çocuğunuzun görmesinde belli bir sorun olmasa bile uzmanlar, çocukların en geç üç yaşına gelmeden ilk detaylı göz muayenelerini olması gerektiğini tavsiye ediyorlar. İkinci muayene okula başlamadan önce yapılmalı ve ardından, görmelerinde oluşacak gerilemenin ilk uyarı sinyallerini önceden tespit etmek amacıyla her iki yılda bir muayene yaptırılmalıdır. Tüm prematüre bebekler ve ebeveynleri veya kardeşleri şaşılık veya ciddi göz bozukluğu yaşayan tüm çocuklar için göz muayenesi altı yaş ila on iki aylık dönem arasında ve ardından düzenli aralıklarla yapılmalıdır.

Çocuk gözlükleri için optisyenden 6 ipucu

DAHA İYİ GÖRME, Alman optisyen Hendrik Gausepohl'den bize çocuk gözlüğü için en önemli altı ipucunu vermesini istedi.

 1. Çocuğunuzun yüz anatomisine uygun bir çerçeve seçmekle işe başlayın. Camların optik olarak iyi merkezlenebilmesinden emin olmak için çerçeve çok büyük olmamalıdır.
 2. Daima plastik camları seçin, çünkü oyun sırasında en güvenli ve koruma sağlayan camlar plastik camlardır.
 3. Çocuğun yüzüne esnek şekilde uyarlanabilen gözlük çerçeveleri en iyi seçim olacaktır: yumuşak, ayarlanabilir köprü bileşenleri - tercihen silikondan üretilmiş - ve esnek ayarlanabilir saplar en iyi tercihlerdir.
 4. Maksimum dayanıklılık için koruyucu sert kaplamaya para harcayın. Antirefle kaplaması okula giden çocuklar için şiddetle önerilir. Sınıftaki aydınlatmanın yansımaları görmeyi ciddi olarak bozabilir ve aynı zamanda çocuğunuzun dikkatini de dağıtabilir.
 5. Çocuğunuzu gözlük takma ve gözlük takmaktan mutlu olma yönünde motive edin. Doğru çerçeveyi seçerken onun da aktif olarak katılmasını sağlayın. Ve sizin kişisel zevkinize pek uymayan bir renk seçerlerse anlayışlı olun! Burada muayenehanemde, göz muayenesini çocuk için olabilecek en keyifli ve eğlenceli hale getiriyoruz. İşte kullandığımız oyuncak bebekler ve kuklalar çocuklar tarafından çok seviliyor.
 6. Gözlerinin gelişebilmesi için çocukların UV ışınına ihtiyacı vardır fakat dağlarda, karda veya deniz kenarında kesinlikle %100 UV korumalı güneş gözlüğü takmalılar çünkü yansımalar gözlerine ulaşan ışık miktarını artırır.

Çocuğunuzda görme zayıflığı olduğunu nasıl anlarsınız

Çocuğunuzun görmesini kontrol etmeyi keyif alacağı bir oyuna dönüştürün.

Optisyen Hendrik Gausepohl, çocuğun görme gelişimini yakinen takip etmeyi tavsiye ediyor. Şaşılık, göz bebeğinde seğirme veya grileşme belirtileri fark ederseniz, derhal optisyeninize başvurmalısınız. Aynı durum, ailede göz hastalığı veya görme zayıflığı varsa da geçerlidir. Bebeklerin kendileriyle konuşanlarla göz teması kurmaya çalışmaması da bir başka uyarıcı belirtidir.

Küçük çocukların göz mercekleri henüz çok yumuşaktır ve çok etkin şekilde uyum sağlayabilir, yani zorlanmadan çeşitli mesafelere adapte olabilir. Bir göz diğeri gibi hareket etmiyorsa, ebeveynler bazen "iyi" gözün "kötü" gözün yapamadıklarını telafi etmekte olduğunu fark edemiyorlar. Bu nedenle, çocuğunuzun gözlerini erken yaşta, tercihen üç yaşında, muayene ettirmeniz tavsiye edilir.

Okula başlamadan önce çocuğun bir optisyene götürülmesi kesinlikle mecburidir. Ergenin gözlerindeki herhangi bir değişikliği, özellikle de yakını görememe durumunu tespit etmek için 14 yaşında bir göz muayenesi gereklidir. Sonraki muayene, normalde gencin ilk ehliyet başvurusunda yapılır.

Daha iyi görme: bebeklikten ergenliğe

Çocuğun gözleri nasıl gelişir bilmek ister misiniz? Veya çocuk gözlüklerinin hangi yönleri önemlidir? Daha fazlasına buradan ulaşabilirsiniz.

Çocuklara Mükemmel Bir Görme Kazandırmak

Çocuklar için tasarlanan gözlükler oldukça ciddi standartları karşılamak zorundadır

Daha fazla

Çocuklarımızın gözleri

Bir çocuk doğduğunda, anında görebilir. Yine de görme keskinliği zamanla gelişir.

Daha fazla

Sadece havalı gözlükler değil: çocukların gözleri için güneş korumasının önemi

Güneş gözlükleri oldukça havalı olabilir – çocuklarda bile. Bununla birlikte, çocuğunuzun hassas gözlerini korumak havalı görünmekten daha önemlidir.

Daha fazla

Lütfen yardım edin, çocuğumun gözlüğe mi ihtiyacı var?

Bebek ve çocuklara düzenli olarak göz muayenesi yaptırmak neden bu kadar önemlidir?

Daha fazla

Çocuklar için doğru gözlük çerçeveleri.

Karar vermek asla kolay değildir. Ve çocuklar için gözlük tercihinde önemli olan yalnızca görünümü değildir.

Daha fazla