Özet: 21. Yüzyıl

1998 Carl Zeiss mikroskopi ve endüstriyel metroloj, mikroçip imalatı için yüksek performanslı mercekler, cerrahi mikroskoplar ve oftalmik tanı ve tedavi cihazları alanlarında dünyanın lider optik firmalarından biridir.
2000 Başlangıçta 26 farklı bölümden oluşan Carl Zeiss Grubu büyümekte olan dört pazara odaklanmaktadır: Yarı iletken teknolojisi ve mikro-elektronik cihazlar, yaşam bilimleri, göz bakım teknolojileri ve endüstriyel metroloji.
2000 Carl Zeiss geleceğe odaklı yarı iletken teknolojiler alanına yatırım yapmaktadır. Carl Zeiss, optik litografi sistemleri için kurulan yeni, Avrupa'daki en modern fabrika ile Oberkochen'daki konumunda yeni standartlar belirlemiş oldu. Gelecekte bu fabrikada neredeyse 45.000 metre karelik bir yüzey alanında yaklaşık 1.000 kişi çalıştıracaktır.
2001 Ekim ayından itibaren Yarı İletken Teknoloji Grubu Carl Zeiss SMT AG adıyla bağımsız bir kuruluş olarak faaliyetlerini devam ettirmektedir.
2002
Carl Zeiss Grubu'nun ilk halka açık şirketi olan Carl Zeiss Meditec AG, Oftalmoloji Bölümü ile Asclepion-Meditec AG şirketinin birleşmesinin sonucu olarak ortaya çıkmıştır.
2002
Carl Zeiss Yönetim Kurulu yeni küresel kurumsal vizyonunu şirket çalışanları ve halka tanıtır. Bu vizyon şirketin yeni stratejik yöneliminin temelini oluşturmaktadır. Bu yeni vizyonun özünde yer alan mesaj "Biz onu görünür kılıyoruz" sloganı ile verilmektedir.
2003
"Yenilik Günleri" ilk kez Göttingen'de düzenlendi. Gelecekte bu etkinlik Carl Zeiss Grubunda yer alan bilim insanları ve mühendisler arasında bilgi ve fikir alışverişi yapılabilmesi amacıyla düzenli olarak bir forum şeklinde düzenlendi.
2004 Carl Zeiss geçmişe dönük olarak 1 Ekim 2003 tarihinde bir anonim şirket haline geldi. Gözden geçirilen vakıflık statüsü de aynı tarihte yürürlüğe girdi. Carl Zeiss Vakfı şirketin tek hissedarı olmaya devam etti.
2005 Gözlük Bölümü ABD şirketi SOLA ile birleşerek dünya çapında lider bir gözlük camı tedarikçisi haline geldi.
2006
Dünyanın en modern optik litografi sistemleri geliştirme ve üretim merkezi olarak kabul edilen Carl Zeiss SMT AG'nin yeni tesisi resmi olarak faaliyete geçti.