Avcılar progresif gözlük camı kullanabilirler mi?

Gözlüklerinizin avlanırken size sunabilecekleri burada öğrenin.

"Progresif gözlük camları ve avcılık mı? Birbirine zıt şeyler gibi duruyor!" Ortada bir zıtlık olmadığını ve av gözlüklerinizi nasıl seveceğinizi size göstermek için birkaç ipucu topladık.

Av sırasında iyi görmeye sahip olmak günlük yaşamda iyi bir görmeye sahip olmaktan daha az önemli değil. Dışarıda avlanıp doğanın tadını çıkarmak ve avınızı çantanıza koymak isterken de güvenlik sizin için yine 1. önceliğe sahiptir. Maalesef eninde sonunda hepimize olduğu gibi gözlerimiz yakından uzağa odak geçişlerinde önceden olduğu kadar başarılı olamamaya başlar. Avcılar da bu konuda istisna değildir. Onlar da yakın ve uzak için görme desteğine ihtiyaç duyarlar. Fakat hangi gözlükler av için en uygundur? Ateş ederken progresif gözlük camı kullananların tümü yeteri derecede desteklenmiş hissetmiyorlar. Bazıları tek odaklı gözlük veya kontak lens tercih ederken bazı avcılar ise tamamen gözlüksüz olmayı tercih ediyorlar. Birçok avcı tüfek dürbününe kendi göz reçetelerine göre -3,5 ile +3 diyoptri arasında değişen ayar yaparlar.

Ateş ederken progresif gözlük camı takmak nasıl bir problem teşkil eder?

Genel olarak, silahı ve dürbünü olan bir avcıyla spor için ateş eden ve gez ve arpacık üzerinden bakması gereken bir nişancıyı birbirinden ayırmalıyız. Hobi amacıyla nişan alan kişiler için progresif gözlük camları tavsiye edilmez. Bu sporcular için kişisel görüş mesafeniz ve ateş ederken nişan aldığınız gözünüze uygun tek odaklı gözlük camı en iyi tercih olacaktır. Bir çok profesyonel nişancının ölçüm için gözlükçülerini de atış alanına getirmesinin sebebi budur. İris diyaframlı atış gözlüğü takmak da diğer bir seçenektir. Küçük bir delikten bakarak gez ve arpacığın net bir şekilde belirlendiğinden emin olur ve hedefe bakarken alan derinliğinizi geliştirirsiniz. Hedef almayan göz ise kısmen bulanık/gri bir filmle kaplanır.

Hedefleme dürbünü barındıran bir tüfekle ateş ederken görüş ihtiyaçlarınız farklıdır. Dürbünden bakarken optimum bir görmeye ihtiyaç duyulur çünkü avcılar, sportif nişancılardan farklı olarak, çalılar arasında ilerlerken çok yakını görmeleri ve bekleme pozisyonundayken etrafı izleyebilmeleri gerektiğinden sadece tek odaklı gözlük camıyla tam olarak desteklenemezler. Sonuç: gözlüklerinizi değiştirirken dikkatinizin dağılması veya gürültü yapmanız veya yetersiz bir görme kapasitesiyle avlanmak.

Avcıların avlanırken bile progresif gözlük camlarına bu kadar güvenmelerinin sebebi budur. Progresif gözlük camlarınızın görevini uygun şekilde yaptığından emin olmak için, gözlükçünüz mesafe aralığı dürbünle ateş etmeye uygun bir progresif gözlük camı seçmelidir. Sadece her gözün en uygun şekilde yerleştirilmesi yetmez. Binoküler görmeniz de aynı derecede önemlidir. Yeni progresif gözlük camlarınızla gözleriniz arasındaki etkileşim mükemmel değilse, optimum görmeye ulaşamazsınız. Örneğin: dominant olmayan gözünüzün numarasının aşırı düzeltilmesi muhtemel olumsuz sonuçlardan biridir.

Önerimiz: yeni gözlüklerinizi alırken, gözlük camlarınızın her iki gözünüz için de optimize edildiğinden ve seçilen görme alanlarının size hem günlük yaşamınızda hem de avlanırken optimum bir görme sağlayacağından emin olun. Stabil ve geniş uzak görme alanı mutlak bir zorunluluktur.

Avlanma için doğru çerçeve nasıl seçilmelidir?

Küçük çerçeveler güzel ve modaya uygun görünebilir, fakat söz konusu avlanma ise çerçevelerinizin geniş olduğundan emin olmalısınız. Geniş çerçevelere sahip olmanız, özellikle hızlı hareket etmeniz gerektiğinde tüfek dürbününden bakmanızı kolaylaştırır. Çerçeveler özellikle gözlük camlarının üst kısmında görüşünüzü kısıtlamamalıdır. Ayrıca çerçevenizin avda kullandığınız başlığınızla uyumlu olduğundan ve yüzünüze mükemmel oturduğundan emin olmalısınız! Gözlüklerinizin ağır veya burnunuzdan aşağı kayıyor olması sadece rahatsız edici değil aynı zamanda tehlikelidir. Bantlı spor gözlükleri de gayet faydalı olabilir.

Çerçevelerin yapıldığı malzeme olabildiğince dayanıklı ve uzun ömürlü olmalıdır. Bu aynı zamanda gözlük camları için de geçerlidir. Sağlam organik gözlük camları kullanın ki silahınızın geri tepmesi veya çalı parçalarının çarpmasıyla zarar görmesin.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Hangi gözlük camı kaplamasını tercih etmelisiniz?

Birinci sınıf anti-reflektif kaplama seçmeniz gözlük camlarınız üzerindeki rahatsız edici yansımaları engellemek için önemlidir. Eğer gece avlanıyorsanız, temiz gözlük camları berrak bir görme sağlaması açısından avantajlıdır.

Organik gözlük camlarınız mümkün olan en iyi sert kaplamaya sahip olmalıdır. Bu sayede gözlükleriniz daha sağlam olur ve ormanda çok daha uzun süre kullanmanız sağlanır.

Avcılık ve atışta renkli gözlük camı kullanılması konusunda birçok tartışma yaşanmaktadır. Genellikle aşağıdaki renkler tercih edilir:

  • sarı (kötü veya dağınık ışıkta veya hava bulutluyken)
  • parlak kırmızı (daha iyi 3D görüş için)
  • turuncu (alaca karanlıkta, çalılıklar arasında avlanırken)
  • bronz veya altın rengi (daha iyi kontrast için)
  • mor (yeşil arka planı zayıflatmak için)

Renklerin etkileri genel olarak insandan insana değişebilir. Bu konuda keskin veya basit bir kural yok, sadece seçtiğiniz renkle kendinizi çok rahat hissetmelisiniz.

Önerimiz: farklı renkleri bizzat kendiniz deneyin! Sonra da olabildiğince en parlak renk tonunu seçin. Seçeceğiniz renk tonunda gözlerinizi kısmadan rahat hissetmelisiniz.

Gözlük, tüfek dürbünü ve binoküler dürbün arasındaki etkileşim

Avlanırken üç optik hassasiyeti önemli hale gelir: gözlükleriniz, tüfek dürbünü ve binoküler dürbünler. Bu üçü kendi aralarında uyumlu olmalıdır. Gözlüklerinizi taktığınızda tüfek dürbünü ve binoküler dürbün kullanırken rahat olmalısınız. Gözlük camları tüfek dürbününe ve binoküler dürbüne değmemeli ve göz bebekleri arasındaki mesafe (PD) yeterince geniş olmalıdır. Bu önlem sadece net görme sağlamakla kalmaz aynı zamanda geri teptiğinde tüfek dürbününün gözlük camınıza çarpmasını engeller.

Önerimiz: bazı ZEISS gözlükçülerimiz size tüfek dürbünleri, binoküler dürbünler ve uzun mesafeli gözlem dürbünleri hakkında tavsiyelerde bulunabilir.

Tüfek dürbünleri, binoküler dürbünler ve uzun mesafeli gözlem dürbünleri hakkında daha fazla bilgi için

En önemli tavsiyemiz:

Güvenebileceğiniz bir gözlükçü bulun ve avlanırken ihtiyaç duyduğunuz görme gereksinimleriniz, görme problemleriniz ve tipik izleme mesafeniz konusunda kendisine danışın. Gözlükçünüze ne kadar bilgi verirseniz, gözlükleriniz de o kadar iyi optimize edilebilir. İdeal olarak, gözlükçünüz av gözlükleri hakkında zaten bilgi sahibi olmalıdır.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Tüm güneş gözlükleri eşit değildir DAHA İYİ GÖRME UV koruma, renklendirme, aynalar, polarize camlar, ve diğerleri hakkında bilmeniz gerekenleri kendi gereksiniminize göre doğru güneş gözlüklerini bulmanıza yardımcı olmak üzere açıklar.
Spor için en iyi güneş gözlükleri Atletler en sevdikleri sporu yaparken ne gibi zorluklarla karşılaşırlar?
Polarize gözlük camları - daha iyi görme Güneş gözlüğü, araç sürüşü ve diğer birçok uygulamalar için çok yönlü gözlük camları
Sporcular için daha iyi görme Bunlar kesinlikle yalnızca modaya uygun değildir: Profesyonel ve amatör sporcular özel spor gözlüklerinden yararlanabilir

İlgili Ürünler