Gözlük camı kaplamaları ideal olarak her şeyi yapabiliyor olmalıdır

DAHA İYİ GÖRME, şimdiye kadar en sağlam ZEISS gözlük camı kaplaması olan DuraVision® Platinum hakkında Ürün Müdürü ile görüştü.

Gözlüklerimizi, gözlük camlarımızın optik olarak ne yapabildiklerini ve aynı zamanda onları maruz bıraktığımız şeylere dayanmaları için ne kadar sağlam olmaları gerektiğini düşünmeden her gün kullanıyoruz. Ve olması gereken de budur. Hiçbir optik ekipman, gözlük camları kadar mekanik gerilmelere ve çevresel etkilere sürekli maruz kalmaz. Carl Zeiss firmasındaki geliştiriciler gözlük camları için mevcut olan yüzey kaplama işlemlerini ve kaplamaları sürekli olarak geliştirme üzerine çalışıyorlar. DAHA İYİ GÖRME, Ürün Müdürü René Stanke’ye DuraVision® Platinum hakkında hangi modern gözlük camı kaplama işlemlerinin kullanıldığını sordu.

DAHA İYİ GÖRME: Bir optisyen tarafından ayarlanan gözlükleri aldığımızda, danışma işlemi sonunda cam kaplama tercihine genelde pek dikkat edilmemektedir. Çoğunlukla optisyenin tavsiyesine güveniriz. Ancak, kaplamanın gözlük camlarının kullanım ömrü, görme ve temizleme özellikleri üzerinde önemli bir etkisi vardır. Gözlük kullanıcıları, kaplamayı seçerken gerçekten neyi göz önünde bulundurmalıdır?

Ürün Müdürü René Stanke’ye DuraVision® Platinum
Ürün Müdürü René Stanke’ye DuraVision® Platinum

René Stanke: Haklısınız. Gözlük camı kaplamaları farklılık yaratabilir. Bu günlerde, pek çok kişi plastik gözlük camları alıyorlar fakat ilk andan itibaren plastik mineral gözlük camları kadar sert, dayanıklı veya çizilmelere karşı değildir. Sonuçta, gözlük camlarının ömrünü uzatmak ve yüzeyi çizilmelere yol açabilecek ve dolayısıyla da görmede bozukluk yaratabilecek mekanik gerilmelere daha az hassas hale getirmek için sert bir kaplamayı kesinlikle tavsiye ederim.


Yüksek kalitede bir antirefle kaplama hem daha iyi görünmeyi sağlar hem de, örneğin gece araba sürerken ya da doğal veya yapay ışıkta kitap okurken gözlük camlarından gelen dikkat dağıtıcı yansımaları azaltmak için önemlidir.

Ek olarak, iyi bir gözlük camı tozu, kiri ve tüyü kolaylıkla çekmemelidir ve temizlemesi kolay olmalıdır. Modern gözlük camlarını kaplamalar sağlam bir gündelik nesne haline getirebilir. Tüm gözlük kullananlara optisyenlerine gözlük camı kaplamasının özelliklerini detaylı olarak sormalarını tavsiye edebiliriz.

DAHA İYİ GÖRME: Carl Zeiss yeni gözlük camı mineral kaplama - the DuraVision® Platinum. çıkardı. Siz de bunun geliştirilmesine dahil oldunuz. DuraVision®Platinum ile ilgili özel olan nedir? Yeni olan nedir?

René Stanke: Pazar araştırmamıza dayanarak, ZEISS gözlük camları için tüm kaplama çeşitlerini optimize ettik. Esasen aşağıdaki dört ürün özelliğinden bahsedebiliriz:

İlk olarak, gözlük camı yüzeyinin sertliği ile ilgili pek çok çalışma yaptık. Karşılaştırdığımız mineral gözlük camları ile aynı ve hatta daha iyi sertlik gösteren antirefle kaplamadan yapılmış ilk plastik gözlük camları yaratmış olmaktan çok gurur duyuyoruz. Ölçümlerimiz DuraVision®Platinum ile geçmişe nazaran üç kat daha sert gözlük camları üretiyor olduğumuzu gösterdi.

İkinci olarak, antirefle kaplama performansını önemli ölçüde geliştirdik. Anti-refle kaplamaya rağmen, her gözlük camında kalıntı bir yansıma vardır yani, gözlük camının geri yansıttığı ve dolayısıyla camdan göze girecek yolu bulamayan ışık. Böylece, antirefle kaplamaların kalitesi ne kadar az kalıntı yansıma tutulabilmesi açısından farklılık gösterir. Önceki camlara kıyasla, bu kalıntı yansımayı %20 oranında azaltmayı başardık.

Tabi ki de ZEISS gözlük camları çabucak kirlenmesin ve çok daha az toz ve tüy çeksin diye onların olağanüstü, patentli anti-statik performansını korumayı da istedik. Bu 3 No’lu ürün özelliğidir.

Dördüncüsü, bizim su ve yağ tutmaz en üst kaplamanın sağladığı gözlük camı yüzeyinin temizlenmesinin olağanüstü şekilde kolay olmasıdır. DuraVision® Platinum kaplamalı bir gözlük camını ZEISS temizlik ürünleri kullanarak ile veya ılık musluk suyu altında yıkayabilir, kalan su damlacıklarını silkip atabilirsiniz ve bir mikrofiber bez ile onları kurulamaya pek ihtiyacınız kalmaz.

DAHA İYİ GÖRME: Bu gelişmeler, özellikle gelişmiş sertlik özellikleri nasıl test edilebilir?

René Stanke: Yoğun laboratuar testleri yapıyoruz. Örneğin, elmas uç geleneksel gözlük camı kaplamasına ve karşılaştırılacak yeni ürüne bastırılır. Kaplama kuvvete dayanamayıp kırılmadan önce gerekli kuvveti ölçeriz. Bu bizim kişiselleştirilmiş kaplamaların sertliklerini belirleyip kıyaslamamızı sağlar. DuraVision®Platinum, bu testte önceki ZEISS mineral kaplamaların yüzde 50’ye kadar daha iyi sonuçlar göstermiştir.

Ancak, uygulama testleri bizim için çok daha önemlidir. Çünkü bir gözlük camı laboratuarda değil günlük kullanımda ayakta kalmalı. İki-üç yıl arasında ömürleri olduğunu varsayıyoruz ki yeni kaplamamızın kullanım rezistansını göstermek için bu testte benzerini yaptık. “Standart kir” (örneğin elektrik süpürgesi endüstrisinde de kullanılan) elimize aldık, onu bir gözlük temizleme bezi ile kapladık ve gözlük camlarını geleneksel bir kaplama ve yeni DuraVision®Platinum kaplama ile belli bir basınçla 600 kere “temizledik”. Sonuçlar mikroskop altında ayrıntılı bir şekilde analiz edildi. Sonuç ise: DuraVision®Platinum kaplamalı gözlük camlarında neredeyse herhangi bir hasar görülmezken, karşılaştırılan ürün bu testte açık bir şekilde çizilmişti.

DAHA İYİ GÖRME: Etkileyici. Fakat bu gözlük camlarınıza normalde yapmanız gereken bir şey öyle değil mi?

René Stanke: Hayır, lütfen testlerimizi kopyalamayın. Modern gözlük camı kaplamaların dayanabileceği birçok şeye rağmen, gözlüklerinizi dikkatle kullanmalısınız. Zamanla, çok sayıda ufak çizikler baktığınızda bir gözlük camının puslu görünmesine neden olabilir ki bu da görmenizi bozar ve de antirefle kaplama özelliğini büyük oranda azaltır. Gözlük camlarınızı kıyafet, peçete veya benzeri şeylerle temizlemeyiniz. Günlük gözlük temizliği için musluk suyu, ılık su veya ZEISS temizleme spreyi ve bir mikrofiber gözlük temizleme bezi tavsiye ediyoruz. Zaman zaman, kaplamaya zarar vermeyen ZEISS nemlendirilmiş gözlük temizleme bezlerini kullanabilirsiniz. Başka bir ipucu: gözlüklerinizi arabada bırakmayın. Oluşacak sıcaklık gözlüklerinize zarar verebilir. Gözlüklerinizi saunada takmayınız ve onları camlarının üstüne koymayınız. Bu gözlüklerinizin ömrünü uzatır.

DAHA İYİ GÖRME: Kişiselleştirilmiş şekilde adapte edilmiş progresif gözlük camları gerektiği kadar uzun dayanmazsa gerçekten çok yazık olurdu.

René Stanke: Kesinlikle. Maalesef çizik gibi hasarlar plastik gözlük camlarından parlatılarak çıkartılamıyor ve camlara yeni bir kaplama işlemi yapılamıyor. Bu demektir ki, gözlük camı kalıcı şekilde hasar görüyor ve tam performans sağlaması için tamamen yenisinin yapılması gerekir.

DAHA İYİ GÖRME: ZEISS DuraVision® Platinum’un geliştirilmesi ile ilgili sizi kişisel olarak en çok ne etkilemiştir?

René Stanke: Benim için ilgi çekici olan kısım mı? Aslında iki tane var. İlki mineral cam ile aynı sertlikte ve hatta daha iyisine sahip plastik bir gözlük camı yaratmamız ve ikincisi de antirefle performansını büyük ölçüde geliştirmiş olmayı başarmamız.
 

Aşağıda ZEISS hassas gözlük camlarına yeni DuraVision® Platinum kaplama işleminin nasıl yapıldığı anlatılmaktadır:

  1. İlk olarak, yarı bitmiş plastik ürün gözlük kullanıcısına en iyi görsel deneyimi sunması ve gereken optik kullanım özelliklerine sahip olması için işlenir Bu döndürme ve frezeleme ile yapılır. Plastik cam o zaman en uygun şeffaflığı sağlamak üzere parlatılır.
  2. Sert kaplama, daldırma banyosunda uygulanır ve bir tür fırında tamamen sertleştirilir. Bu cama kesin temel bir sertlik verir ve cila ana cam ile antirefle kaplama arasında en uygun bağlantıyı sunar.
  3. Özelleştirilmiş antirefle kaplama işlemi yüksek vakumlu kaplama sisteminde başlar. Toplamda sekiz ultra ince tabaka buharla kaplanır. Metal oksitler ve yarı metal oksitler sert kaplamalı mineral gözlük camı yüzeyine sırayla çökelirler.
  4. Bu işlem esnasında, yüksek enerjili iyonlar yani yüklü parçacıklar özel bir yönteme göre gözlük camlarında “ateşlenirler”. Bu iyonlar yüzeye vurduklarında enerjilerini salıverirler. Bu özelliştirilmiş kaplama tabakalarını sıkıştırır. Bu da tüm kaplamanın sertliğini artırır. Sert kaplama ile birleştirilen bu uygun hale getirilmiş kaplama gözlük mineral kaplama için gerekli sağlamlılığı sağlar.
  5. Ayrıca, ZEISS tarafından patentli anti-statik tabaka ve son olarak gözlük camını su ve yağ tutmaz yapan ve temizliği kolay hale getiren temiz kaplama tabakası uygulanır.
  6. Sert vernik ile daldırmalı kaplamadan sonra, özel tabakaların uygulanması buharlaşma sisteminde kırk beş dakika sürer. Fakat bu sadece gözlük camının bir tarafındaki kaplama işlemidir. Gözlük camı döndürülür ve ikinci tarafa da aynı işlem yapılır. Tüm kaplama işlemi tozsuz temiz oda koşulları atlında yapılır. Gözlük camı üzerinde en hafif bir kir bile varsa (örn, toz parçacıkları), bu cam kabul edilmez.
Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Cam kaplamaları, antirefle, sert kaplama, temizlik kaplaması, CleanCoat vs. Kalite olarak ne tür cam kaplamaları vardır, aralarındaki farklar nelerdir? Cam kaplamalarının faydaları nelerdir?

İlgili Ürünler