Görme sorunları neden baş ağrısına yol açabilir?

Milyonlarca insan baş ağrısı sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Hiç bir hastalık bu kadar yaygın değil. Birçok insanın bilmediği şey ise yeni bir gözlüğün kendilerine yardımcı olabileceğidir.

Gözün arkasındaki ağır bir baskı, şakaklardaki zonklama ya da başınızda hissedilen sürekli ve hafif bir vurma hissi, neredeyse herhangi bir nedenle baş ağrısı çekmeyen hiç kimse yoktur. Kimi insanlar bu durumda bir hap almayı tercih eder, bazıları da ağrı kendiliğinden geçene kadar bir şey yapmadan bekler. Baş ağrısı çeken insanların birçoğuna eğer bir optometri uzmanına gidip görme testinden geçerlerse yardımcı olunabilir, çünkü sağlıklı şekilde görmediğiniz zaman, ideal olanı gözlük kullanmanızdır, böylelikle genellikle baş ağrılarından kurtulursunuz.

Sanki beyniniz yerinden oynuyor ve hareket ettiğiniz her an kafatasınıza çarpıyormuş gibi hissedersiniz. Baş ağrısı çekenler semptomları sıklıkla bu şekilde tarif ederler. Bütün dünyada milyonlarca insan, kadınlar, erkekler ve çocuklar, devamlı olarak, işteki, okuldaki konsantrasyonlarını etkileyen ve aile fertlerinin başa çıkması gereken, acı veren hissizleşme ya da basınç, ya da keskin, delip geçen ağrılardan şikayet ederler. Bir ilaç bulmak hayat kalitenizi yükseltir. Ve genellikle bu çareyi bulmak birçok insan için bir görme bozukluğunun sıklıkla baş ağrısına sebep olduğunu düşünmekten daha kolaydır.

Özellikle hipermetrop, düzeltilmediğinde gözleri gerginleştirerek baş ağrısına neden olur. Uzun süre kitap okuduğunuzda ya da bilgisayar kullandığınızda bu durumla karşılaşırsınız. Çünkü hipermetrop insanlar için görüntüleri keskin odak noktasında tutmak özellikle zor olmaktadır. Net bir şekilde görmeye çalışırken, göz merceği uyum göstermelidir(akomodayson). En büyük sorun hipermetrop olan birçok insanın bunun farkında olmamasıdır çünkü gözleri bir noktaya kadar bu durumu telafi eder. Keskin şekilde görebilmek için sürekli çaba sarf etmek ya da zorlamak baş ağrısına sebep olur ve bu durum genellikle gözlerde mevcut olan soruna bağlanmaz.

Daha az yaygın olan bir baş ağrısı sebebi de teşhis edilmeyen, gizli şaşılıktır. Net şekilde görmek için, şaşı olan kişiler, gözlerin paralelliğini koruyabilmek için muazzam şekilde gererek zorlarlar.

Hipermetrop ya da hafif seyreden şaşılığın neden olduğu baş ağrısının tipik semptomları özellikle uzun okuma seanslarından ya da bilgisayar başında geçirilen uzun saatlerden sonra ortaya çıkar. Eğer baş ağrısı oluşur, geçici olarak çift görme ya da bulanık görme meydana gelirse, bu durum muhtemelen görme problemlerine bağlıdır. Bir optometri uzmanı tarafından yapılacak bir göz testi yardımıyla, sebebin hipermetrop ya da şaşılık olduğu saptanabilir.

İyi haber ise: gözlüğü kullanacak kişiye özel hazırlanmış kusursuz şekilde uyumlu bir gözlük hipermetropiyi düzeltebilir ve optimal sonuçlar elde edilir. Baş ağrısı kısa sürede geçmişte kalır. Gizli şaşılık da gözlüklerle tedavi edilebilir, bu gözlükler reçeteli prizma camlı gözlüklerdir. (numaralı prizma gözlük reçeteleri için özel şekilde yapılan göz ölçümü).

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Sağlıklı gözler için 10 öneri Kuru gözler ve göz yorgunluğunu önleme.

Sağlık + Koruma 02.May.2019

Tags:

Glokom – körlüğün ikinci en sık nedeni hakkında bilmeniz gereken her şey. Glokom göz tansiyonunu etkileyen ciddi bir göz hastalığıdır.

Sağlık + Koruma 14.Mar.2019

Tags:

Çocuk gözlükleri neden en iyi UV korumayı sağlamalıdır? Bütün ebeveynlerin çocukların gözlerini zararlı Ultraviyole Radyasyonundan (UVR) koruma hakkında bilmesi gerekenler.
En sevdiğiniz aktivite için hangi güneş gözlüğü en uygundur? Her durum için kusursuz bir güneş gözlüğü vardır

İlgili Ürünler