ZEISS Türkiye

Şirket Profili

Şirket Tarihçesi

Carl Zeiss tarafından 1846’da Almanya’nın Jena kentinde hassas mekanik ve optik parçalar üretmek üzere kurulan atölye, ilk yıllarından itibaren büyük başarı elde etti. Ünlü Alman fizikçi Ernst Karl Abbe’nin olağanüstü çalışmalarını temel alan bu girişim optik biliminde bir dünya devinin doğuşu olarak evrimleşti. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya’nın ikiye bölünmesinin ardından iki farklı ZEISS şirketinin ortaya çıkmasına neden oldu. Eski Doğu Almanya’da 1989 – 1990 yıllarında yaşanan siyasi değişim sonrasında iki şirket yeniden birleşti ve ZEISS 1990’dan itibaren tek şirket olarak daha güçlü bir şekilde yoluna devam etti.

ZEISS bünyesindeki iş kolları

ZEISS Tıbbi Teknoloji grubu, tıbbi teknolojiler alanında dünya çapında bir oyuncu olarak yer alıyor. Doktorların, yenilikçi teknolojiler ve uygulama odaklı çözümlerle hastalarının yaşam kalitesini yükseltmesini sağlıyor. Bu birim aynı zamanda implant ve sarf malzemelerinin de içinde bulunduğu; göz hastalıklarının tanı ve tedavisine yönelik toplam çözümlerin yanında, mikro cerrahi için yenilikçi görüntüleme çözümlerini de sunuyor. Ameliyat sırasında radyoterapi gibi geleceğe yönelik teknolojiler de grubun hizmet ve çözüm yelpazesini tamamlıyor. Tıbbi Teknoloji grubu, 30 Eylül 2016 tarihi itibarıyla sona eren 2015 – 2016 mali yılda 1.290 milyar Euro ciro yaptı. 4300’den fazla çalışanı olan grubun merkezi Almanya’nın Jena kentinde bulunuyor. Almanya’daki diğer operasyon merkezlerinin yanısıra Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, İspanya ve Fransa’da bulunan tesis ve bağlı ortaklıklarda şirketin toplam çalışan sayısının yarısı istihdam ediliyor. Hindistan’ın Bangalore kentindeki Araştırma ve Geliştirme Merkezi (CARIn) ve Çin’in Şangay kentindeki Carl Zeiss İnovasyon ve Ar-Ge Merkezi de hızlı büyüyen ekonomiye sahip bu iki ülkede şirketin varlığını pekiştiriyor. Grubun faaliyetleri TecDAX endeksinde yer alan Carl Zeiss Meditec AG çatısı altında gerçekleştiriliyor. Carl Zeiss AG bu şirkette %65 hisseye sahipken %35 hisse de halka açık olarak işlem görüyor.

Mikroskopi grubu ise dünyada ışık, X-Ray ve elektron mikroskopları alanında tek elden hizmet veren tek üretici konumunda. Grubun geniş ürün yelpazesi, beşeri ve materyal bilimler için araştırma ve olağan uygulama aşamalarındaki süreçleri kolaylaştırıyor. Mikroskopi grubunun merkezi Almanya’nın Oberkochen kentinde bulunuyor. Oberkochen, Göttingen ve Münih’teki üretim ve geliştirme merkezilerinin yanısıra İngiltere’de Cambridge, Amerika’da ise Peabody (Massachusetts) ve Plesanton (California) grubun diğer tesislerinin bulunduğu kentler. Grubun 3100 çalışanı olmakla beraber, 2015 – 2016 mali yılındaki cirosu 656 milyon Euro'dur.

Endüstriyel Ölçümleme grubu, çok boyutlu ölçümleme (metroloji) çözümlerinde lider üretici konumundadır. Bu grupta otomotiv, havacılık, makine ve plastik endüstrilerinde kullanılan koordinat ölçüm makineleri ve ölçümleme yazılımlarının yanısıra geniş yelpazede müşteri hizmetleri çözümleri de bulunuyor. Yaklaşık 6000'den fazla çalışanı bulunan grup 2015 – 2016 mali yılında 800 milyon Euro ciro elde etti. Merkezi Oberkochen’de bulunan grubun Almanya, Amerika, Çin ve Hindistan’da üretim tesisleri bulunuyor.

Dünya çapında ZEISS çatısı altında yer alan diğer iş grupları ise; mikroçip üretimi için en temel teknoloji olan Litografi (Baskı Optik) çözümlerinde pazar lideri olan Yarı İletken Üretim Teknolojileri ve gözlük camı üretiminde dünyada söz sahibi olan, aynı zamanda kamera objektif lensleri, spor amaçlı optik çözümler ve planetaryum çözümleri gibi stratejik iş birimlerini de bünyesinde bulunduran VisionCare olarak sıralanıyor.

daha fazla bilgi için
kapat